piątek, 31 stycznia, 2025

W których miastach w 2019 r. powstało najwięcej mieszkań?

Od niedawna wiemy, ile mieszkań powstało w poszczególnych powiatach i miastach przez cały miniony rok. Niektóre wyniki dotyczące najbardziej popularnych lokalizacji są dość zaskakujące.

Niedawno Główny Urząd Statystyczny podał wstępne informacje na temat ogólnopolskiej liczby mieszkań rozpoczętych i ukończonych w 2019 roku. Tym razem wyjątkowo wcześnie pojawiły się bardziej szczegółowe dane GUS-u dotyczące poszczególnych miast na prawach powiatu oraz powiatów. Korzystając z okazji, eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w których miastach i powiatach powstało najwięcej mieszkań (domów oraz lokali). Warto przyjrzeć się takiej regionalnej klasyfikacji z 2019 roku, bo jej niektóre wyniki są zaskakujące.

W czołowej dwudziestce znalazło się dziewięć powiatów

Osoby nieco zaznajomione z krajowym rynkiem mieszkaniowym, mogą dość łatwo przewidzieć, że w 2019 r. najwięcej mieszkań zostało ukończonych na terenie Warszawy, Krakowa oraz Wrocławia. Poniższy wykres potwierdza te przypuszczenia. Informuje on, że pod względem liczby mieszkań ukończonych przez wszystkich inwestorów, w minionym roku przodowały następujące metropolie: 

  • Warszawa – 21 486 mieszkań (lokali i domów)
  • Kraków – 13 184 mieszkania
  • Wrocław – 11 250 mieszkań
  • Gdańsk – 7 267 mieszkań
  • Poznań – 5 070 mieszkań

Jeżeli chodzi o kolejne miejsca z czołowej dwudziestki, to można zauważyć kilka niespodzianek. Wystarczy wspomnieć, że powiat poznański (miejsce 6) pod względem liczby ukończonych domów i lokali wyprzedził takie duże miasta jak chociażby Łódź (pozycja 7), Szczecin (miejsce 9), Białystok (pozycja 12), Lublin (miejsce 13) oraz Gdynia (pozycja 17). Dość zaskakująca może wydawać się także wysoka pozycja Rzeszowa (8 miejsce) i obecność w czołowej dwudziestce aż dziewięciu powiatów położonych blisko metropolii (m.in. wrocławskiego oraz wołomińskiego).  Wg ekspertów portalu RynekPierwotny.pl na uwagę zasługują też powiaty i miasta, które pod względem łącznej liczby ukończonych lokali oraz domów odnotowały najgorsze wyniki. Warto wymienić następujące lokalizacje z dziesięciu ostatnich miejsc:

  • kamiennogórski – 41 mieszkań (domów i lokali) ukończonych w 2019 r.
  • kazimierski – 41 mieszkań
  • żuromiński – 39 mieszkań
  • sztumski – 39 mieszkań
  • bieszczadzki – 38 mieszkań
  • świdwiński – 35 mieszkań
  • prudnicki – 34 mieszkania
  • głubczycki – 32 mieszkania
  • Świętochłowice – 29 mieszkań
  • łobeski – 23 mieszkania

Dla wszystkich powiatów wymienionych powyżej oraz jednego miasta można znaleźć wspólny mianownik. Mianowicie są to lokalizacje mało atrakcyjne dla młodszych pracowników. Mieszkania ukończone 2019 ranking RP wyk.1

Deweloperzy z Olsztyna i Rzeszowa „podkręcili tempo”

Główny Urząd Statystyczny oprócz wyników dotyczących wszystkich inwestorów, podaje również informacje na temat liczby mieszkań (lokali i domów), które ukończyli wyłącznie deweloperzy. Poniższa tabela prezentuje dwadzieścia lokalizacji, w których przez cały 2019 r. firmy deweloperskie oddały do użytku najwięcej mieszkań. Uwagę zwraca między innymi dziewięcioprocentowy spadek liczby ukończonych mieszkań deweloperskich na terenie Warszawy. Wynika on z mniejszej aktywności inwestycyjnej stołecznych deweloperów w pierwszej połowie 2017 r.

Imponować mogą natomiast roczne wzrosty liczby ukończonych mieszkań deweloperskich z Krakowa (+36% względem 2018 r.) oraz Łodzi (+54%). Te dwie metropolie ustępują jednak Rzeszowowi i Olsztynowi. W Stolicy Podkarpacia deweloperzy ukończyli 2963 mieszkania, co oznacza roczny wzrost wynoszący aż 72%. Jeszcze wyższy wynik odnotowano dla Olsztyna (+123%). Wspomniane miasto nawet po tej zmianie lokuje się jednak znacznie niżej od Rzeszowa z wynikiem na poziomie 1251 mieszkań.

W nawiązaniu do informacji z 2019 r. warto również nadmienić, że w 53 powiatach deweloperzy nie ukończyli żadnego mieszkania. Bardzo sugestywny jest także fakt, że 65% wszystkich mieszkań ukończonych przez deweloperów w 2019 roku, znajduje się na terenie 20 powiatów i miast z poniższej tabeli. Mieszkania ukończone 2019 ranking RP tab.1

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autor
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Frankowicze wyraźnie odpuszczają mediacje z bankami

W ub.r. zainicjowano w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru...

Regulacyjne podsumowanie IV kwartału 2024 r. – kluczowe zmiany dla biznesu

W IV kwartale 2024 roku wprowadzono szereg regulacji mających...

Donald Trump: Obniżka cen ropy kluczem do zakończenia wojny w Ukrainie

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek, że jednym...

Polska wśród krajów najbardziej narażonych na dezinformację

Polska doświadczyła 1,443 przypadków kampanii dezinformacyjnych w ciągu ostatnich...

Podobne tematy

Neptun Energy przekształca się i planuje 100 mln zł obrotu rocznie na rynku OZE

Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej w 2025 roku rynek...

Gdzie w Polsce kupimy najtańsze mieszkania?

Bytom w 2022 r. był „najtańszym” mieszkaniowo miastem na...

Podsumowanie 2024 roku w sektorze deweloperskim – dane GUS

Rok 2024 r. był drugim rekordowym rokiem pod względem...

Dane GUS: Liczba nowych budów mieszkań wzrosła o 33% w 2024 roku

Deweloperzy w Polscy dynamicznie odbudowali swoją pozycję na rynku...

Rekordowa podaż mieszkań – co dalej z cenami i sprzedażą?

Styczniowa informacja GUS prezentująca wyniki budownictwa mieszkaniowego, tradycyjnie dotyczy...

Artur Popko – Prezes Grupy Budimex: Sukcesy 2024 roku i plany rozwoju na 2025

Miniony rok był dla branży budowlanej wymagający - zarówno...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie