niedziela, 26 stycznia, 2025

Podsumowanie 2024 roku w sektorze deweloperskim – dane GUS

Rok 2024 r. był drugim rekordowym rokiem pod względem rozpoczętych budów w historii – deweloperzy wystartowali z ponad 33 proc. więcej niż w roku 2023. Aktywność deweloperów utrzymywała się na dużym poziomie również jeśli chodzi o pozwolenia na budowę – uzyskali ich o 27 proc. więcej niż rok wcześniej.

GUS opublikował ostatnie miesięczne dane o sektorze budownictwa mieszkaniowego obejmujące grudzień 2024 r. Pełny wgląd w zeszłoroczne statystyki pozwala nie tylko odpowiedzieć na pytanie, jak kształtowała się sytuacja branży deweloperskiej, ale również spróbować przewidzieć z jakim nastawieniem budowniczy mieszkań wejdą w nowy rok.

Minione 12 miesięcy było dla branży budownictwa mieszkaniowego okresem wysokiej aktywności inwestycyjnej, zarówno na poziomie proceduralnym, tj. uzyskiwania pozwoleń na budowę jak i w kontekście fizycznego procesu budowy nowych mieszkań. Deweloperzy pozyskali ponad 27 proc. więcej zgód na nowe inwestycje i wystartowali z ponad 33 proc. (1/3) więcej budów względem 2023 r.

O 9 proc. zmniejszyła się natomiast liczba mieszkań w otrzymanych pozwoleniach na użytkowanie. Decyzja ta stanowi zwieńczenie procesu inwestycyjnego, a jej otrzymanie w praktyce oznacza, że deweloper może przekazać nabywcy klucze do lokalu.

Pozwolenia na budowę

Wysokie zainteresowanie inwestorów nowymi pozwoleniami przyczyniło się do uzyskania zgody na budowę przeszło 205 tys. nowych mieszkań, co jest drugim wynikiem w historii rynku.

W mojej ocenie, z jednej strony było to efektem relatywnie niskiej dynamiki pozyskiwania pozwoleń w 2023 r., z drugiej stanowiło odpowiedź na czasową poprawę rynkowej koniunktury po wprowadzeniu Bezpiecznego Kredytu 2 proc.

Inwestorzy wzmogli swoją aktywność, aby zachować konkurencyjność i przygotować się do możliwości uruchomienia nowych projektów – komentuje Patryk Kozierkiewicz, radca prawny w Polskim Związku Firm Deweloperskich.

Pytanie brzmi jednak, czy w obliczu wysokiej podaży oferty mieszkań na rynku, szczególnie w takich miastach jak Łódź czy Katowice, budowniczy będą skłonni przekuwać uzyskiwane pozwolenia i uruchamiać procesy budowy.

Uzyskiwanie pozwoleń stanowi stałą część działalności deweloperskiej więc nie prognozuje, aby liczba zgód miała gwałtownie spaść, niemniej w 2025 r. może być o kilka procent mniejsza – uważa Patryk Kozierkiewicz.

Rozpoczęte inwestycje

152,5 tys. mieszkań, których budowę rozpoczęto, stanowi bardzo duże zaskoczenie, szczególnie że w 2022 i 2023 r. liczba ta oscylowała w granicach 115 tys. Wysoką aktywność deweloperów widać było szczególnie wyraźnie w pierwszych dwóch kwartałach minionego roku. Z każdym kolejnym tempo wprowadzeń malało.

Głównym bodźcem dla realizowania nowych budów było zwiększenie zainteresowania klientów i wzrosty sprzedaży w okresie działania Bezpiecznego Kredytu 2 proc.

Z uwagi na gorszy okres branży w 2022 i na początku 2023 r. deweloperzy nie dysponowali odpowiednią ofertą, która mogłaby zaspokoić potrzeby klientów w okresie zwiększenia popytu jakie wywołał BK2. Ponadto polityczne zapewnienia o uruchomieniu innej wariacji programu propopytowego, tj. Kredytu na Start, stanowiło dodatkowy katalizator, który przesądzał często o wystartowaniu z nową inwestycją – twierdzi ekspert PZFD.

Ponieważ stopy procentowe nie spadły ani na skutek uruchomienia programu, ani też decyzji Rady Polityki Pieniężnej, dostępność finansowania pozostała mocno ograniczona, przez co popyt utrzymywał się na przeciętnym poziomie i nie korespondował z nagłym wzrostem wprowadzeń. Nie bez znaczenia dla sprzedaży

pozostawał również spadek inflacji czy rentowności najmu, co także ograniczyło zakupy inwestycyjne.

Wskutek tej obserwacji i rosnącej oferty mieszkań, liczba startów nowych inwestycji ulegała na przestrzeni roku sukcesywnemu kurczeniu – mówi radca prawny Związku.Podsumowanie 2024 roku w sektorze deweloperskim – dane GUS

Liczba rozpoczynanych inwestycji (i wprowadzanych do sprzedaży) wyhamowywała na przestrzeni roku. Była ona jednak dużo większa niż miało to miejsce w 2022 i 2023 roku, co świadczy o dużym wzroście aktywności deweloperów w minionym roku.

Nie zmienia to faktu, że podobnie jak w przypadku uzyskiwanych pozwoleń na budowę, 2024 r. był drugim rekordowym rokiem pod względem rozpoczętych budów w historii. Branży udało się wyjść w tym zakresie z marazmu po słabszym okresie 2022 i 2023 r.

Z uwagi na napęcznienie oferty dostępnych mieszkań oraz małe prawdopodobieństwo większych spadków stóp procentowych, w 2025 r. na pewno nie uda się utrzymać podobnej dynamiki wprowadzeń. Prognozuję jednak, że wciąż będą one lepsze niż w 2022 i 2023 roku i mogą oscylować w okolicach 125 tys. – uważa Patryk Kozierkiewicz.

Pozwolenia na użytkowanie

Bez zaskoczenia za to należy przyjąć dane dotyczące pozwoleń na użytkowanie. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów skurczyła się o 9 proc., spadając do 124 tys., co jest rezultatem mniejszej liczby budów rozpoczynanych w latach 2022 i 2023. Podobny, a być może nawet kilka procent niższy wynik, powinniśmy zaobserwować także w 2025 r.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Złoty silny pomimo słabych danych z polskiej gospodarki

Środowa sesja przebiega w atmosferze słabnącego dolara. Kurs głównej...

Raport Michael Page: Wynagrodzenia i trendy w sprzedaży oraz marketingu na 2025 rok

Sprzedaż i marketing to branże, które charakteryzują się dużą...

Amerykanie wracają na rynek: zmienność rośnie, CAD i MXN pod presją po zapowiedziach ceł

Dziś do gry wracają Amerykanie, co może zwiększyć zmienność...

Przyszłość rynku pracy: Jakie kompetencje zyskają na znaczeniu w nadchodzących latach?

Jakie kompetencje zyskają na znaczeniu w 2025 roku? Dynamiczne...

Nowy prezydent USA, nowe wyzwania dla Polski

Dzisiaj ok. 18 polskiego czasu rozpocznie się zaprzysiężenie nowego...

Podobne tematy

Rynek biurowy w Polsce: PINK podsumowuje czwarty kwartał 2024 roku

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku...

Gdzie w Polsce kupimy najtańsze mieszkania?

Bytom w 2022 r. był „najtańszym” mieszkaniowo miastem na...

Cavatina Holding umacnia pozycję na rynku – wzrost sprzedaży mieszkań i wynajmu biur

Ponad 1200 sprzedanych mieszkań i 45 tys. mkw. wynajętych...

Dane GUS: Liczba nowych budów mieszkań wzrosła o 33% w 2024 roku

Deweloperzy w Polscy dynamicznie odbudowali swoją pozycję na rynku...

Rekordowa podaż mieszkań – co dalej z cenami i sprzedażą?

Styczniowa informacja GUS prezentująca wyniki budownictwa mieszkaniowego, tradycyjnie dotyczy...

Artur Popko – Prezes Grupy Budimex: Sukcesy 2024 roku i plany rozwoju na 2025

Miniony rok był dla branży budowlanej wymagający - zarówno...

Wzrost sprzedaży online w grudniu 2024: Eksperci komentują dane GUS

Według najnowszych (opublikowanych dziś o g. 10) danych GUS w...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie