piątek, 25 kwietnia, 2025

Czy technologia „zepsuła” klientów? Na pewno stali się bardziej wymagający

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Digitalizacja w handlu usprawniła łańcuchy dostaw, zautomatyzowała procesy czy umożliwiła korzystanie z kas samoobsługowych. Dzięki niej klienci dziś mają dostęp do szerokiego asortymentu produktów z całego świata i czekają na realizację swoich zamówień znacznie krócej niż kiedyś. Dla firm handlowych zmieniło się coś jeszcze – konsumenci mają coraz większe wymagania, którym muszą sprostać.

Powszechna digitalizacja, oprócz usprawnień dla firm produkcyjnych czy handlowych, związanych z optymalizacją procesów czy poprawą łańcuchów dostaw, zmieniła podejście klientów do zakupów. Mogą dziś oni cieszyć się różnorodnymi produktami, pochodzącymi z najdalszych zakątków świata, które mogą kupować nawet bez konieczności opuszczania swojego miejsca zamieszkania. Jedną z najbardziej znaczących zmian jest skrócenie czasu realizacji zamówienia. Klienci widzą zmiany również w samych sklepach, w których zakupy są ułatwiane na każdym kroku. Jeśli czują się zawiedzeni obsługą, zniechęceni kolejką czy brakiem zaopatrzenia, odchodzą do konkurencji.

Coraz bardziej przyjemne zakupy

Konsumenci doceniają wygodę, jaką zyskują dzięki przeróżnym rozwiązaniom zastosowanym w sklepach. Jak wynika z raportu Oracle Retail, aż 2 na 3 (66 proc.) ankietowanych chce, by marki postarały się jeszcze bardziej i docierały do nich ze spersonalizowaną ofertą. Co konkretnie ich interesuje? Zniżki, oferty specjalne na produkty, które kupowali wcześniej (44 proc.) oraz propozycje dotyczące produktów, które potencjalnie mogą im się spodobać (32 proc.).

Rozwój technologii takich jak sztuczna inteligencja oraz wzrost mocy obliczeniowej dostępnej w chmurze umożliwia detalistom zbieranie dużej ilości danych na temat klientów, które po przetworzeniu mogą wykorzystywać. Do czego? Do analizowania sprzedaży, potrzeb klientów w różnym miejscu i czasie, czy do tworzenia prognoz, które są kluczowe do podejmowania właściwych decyzji biznesowych. Z perspektywy konsumenta natomiast umożliwiają szybkie znalezienie pożądanego asortymentu, dostęp do ofert specjalnych czy preferencyjne warunki zakupów – tłumaczy Grzegorz Dembicki, Business Development Director  z Sagra Technology i dodaje: – Można powiedzieć, że dziś dane zbierają się właściwe same, trzeba mieć tylko odpowiednie narzędzia analityczne, które pomogą w ich wykorzystaniu. Bazą musi być system SFA z rozwiązaniami dostarczającymi dane.

Technologiczną podstawą dla każdej firmy jest dziś baza danych oraz system zintegrowany, który będzie wspierał i optymalizował wszystkie procesy. Dodatkowo zastosowanie różnych technologii pozwala na tworzenie wielu funkcjonalności, usprawniających i ułatwiających robienie zakupów.

Klient w centrum

Ważne jest, aby konsumenci mogli ufać informacjom, które otrzymują na temat kupowanych produktów, a także by mieli pewność, że dane, które udostępniają sprzedawcom detalicznym, będą bezpieczne i wykorzystywane z poszanowaniem ich prywatności.

 Firmy powinny zdać sobie sprawę, że dbałość o klienta i jego preferencje jest znacznie skuteczniejszym sposobem budowania długoterminowej relacji z marką niż zasypywanie reklamowym spamem. Tak samo, jeśli chodzi o technologie wykorzystywane w punktach sprzedaży – powinny być przede wszystkim użyteczne, proponować asortyment dopasowany do preferencji klienta i ułatwiać wybór produktu, skracać czas pobytu w sklepie czy upraszczać płatność – wyjaśnia Grzegorz Dembicki i podkreśla: – Technologie rzeczywiście sprawiły, że klienci oczekują od sprzedawców coraz więcej, jednak z drugiej strony, umożliwiają one zapewnienie klientom jeszcze lepszych doświadczeń zakupowych. Przykładem niech będzie wykorzystanie technologii Rozpoznawania Obrazu, która w punkcie sprzedaży pozwala zadbać o ekspozycję czy Rzeczywistość Rozszerzona, która umożliwia dopasowanie mebla czy ekspozytora do pomieszczenia za pomocą aplikacji.

Firmy handlowe, które rozumieją potrzeby swoich klientów i skutecznie wdrażają cyfrowe innowacje, mają szansę nie tylko na zwiększanie swojego udziału w rynku. Mogą także skutecznie budować lojalność i zaufanie, które są nieodłącznymi elementami nowoczesnego handlu.

Personalizacja

Jak wynika z badania „Utrzymywanie konsumentów detalicznych w centrum uwagi”, zrealizowanego przez instytut badawczy uniwersytetu MIT, aż 82 proc. sprzedawców deklaruje, że stara się przenieść doświadczenia zakupowe z kanału online do sklepów stacjonarnych. Właśnie dlatego, że oczekują tego klienci. Budowanie spersonalizowanego, wspólnego kanału sprzedaży jest jednym z trendów, które będą rozwijane przez marki w przyszłości. To szansa dla firm na zaspokojenie zmieniających się potrzeb swoich klientów. Stąd coraz częstsze wykorzystanie aplikacji na urządzenia mobilne, które pozwalają klientom szybko uzyskać to, czego potrzebują.

Podsumowując, technologia nieustannie ewoluuje i zawsze będzie wpływać na zachowania konsumentów. Firmy, które rozumieją i dostosowują się do tych zmian, będą lepiej przygotowane do zaspokajania potrzeb swoich klientów oraz prosperowania na rynku.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

ZPPHiU: Brak transparentności kosztów wspólnych w centrach handlowych uderza w najemców

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU) wskazuje, że...

Koszyczek świąteczny drożeje, a zadłużenie sklepów bije rekordy – raport BIG InfoMonitor i BIK

Okres Wielkanocy w sektorze handlu tradycyjnie postrzegany jest jako...

Moda w cieniu ceł i zmian geopolitycznych. Kto zyska, a kto straci w globalnym łańcuchu dostaw?

Świat mody odchodzi od produkcji w Chinach, ale na...

Podobne tematy

PR w erze AI: technologia rośnie w siłę, ale autentyczność nie wychodzi z mody

Podczas gdy technologia i sztuczna inteligencja odgrywają coraz większą...

Wiceprezes Comarch na Europejskim Kongresie Gospodarczym: AI tworzy nowe zagrożenia

— Nie doceniamy skali wyzwania, jakim jest wdrożenie Krajowego...

Cyfrowa ewolucja sektora publicznego – kiedy AI stanie się rzeczywistym wsparciem administracji?

– Sztuczna inteligencja może stać się kluczowym katalizatorem rozwoju...

Sztuczna inteligencja nie zastąpi Cię w pracy – pomoże Ci ją wykonywać lepiej

- Asystenci oparci na sztucznej inteligencji będą doskonałym narzędziem...
00:01:13

Piotr Voelkel: Edukacja musi się zmienić – tradycyjny model już nie wystarcza

Tradycyjny model edukacji, oparty na kilkuletnich cyklach, staje się...

Handel detaliczny nie poradzi sobie bez AI. Rosnące oczekiwania konsumentów, duża konkurencja czy inflacja wymuszają zmiany

Rosnące koszty, coraz wyższe oczekiwania klientów i złożoność technologiczna...

Cyfrowa luka w administracji. AI ma być lekarstwem na brak efektywności

Tylko 32% dyrektorów firm i instytucji z sektora publicznego...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie