W ostatnich dniach w Polsce narasta kontrowersja wokół ułaskawienia, które zostało przyznane w 2015 roku. Prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem zabrał głos w tej sprawie, podkreślając, że ułaskawienie to zostało wykonane zgodnie z prawem i jest ważne, a decyzję tę potwierdził Trybunał Konstytucyjny.
Przed chwilą skończyło się spotkanie Prezydenta @AndrzejDuda z Ministrami @Kaminski_M_ i @WasikMaciej. Ułaskawienie z 2015 roku zostało wykonane zgodnie z prawem, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny i pozostaje w mocy prawnej. pic.twitter.com/3mVWe5jC3i
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 20, 2023
Decyzja prezydenta została opublikowana po spotkaniu z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem, którzy zostali skazani na dwuletnią karę pozbawienia wolności przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Obaj panowie byli oskarżeni o działania operacyjne w związku z tzw. „aferą gruntową”.
Minister w Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Paprocka, podziela opinię prezydenta, podkreślając, że ułaskawienie jest ważne i pozostaje w mocy. Dodatkowo stwierdziła, że Sąd Najwyższy nie ma uprawnień do badania wykonania prerogatywy przez prezydenta RP w tej kwestii.
Decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie wywołała burzę w polskim życiu publicznym. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na dwuletnią karę pozbawienia wolności, a dwaj pozostali byli szefowie Centralnego Biura Antykorupcyjnego otrzymali roczną karę pozbawienia wolności. Marszałek Szymon Hołownia ogłosił, że będzie zmuszony wydać postanowienie o wygaszeniu mandatów obu panów posłów.
Cała sytuacja budzi wiele pytań i wątpliwości. Czy ułaskawienie było faktycznie zgodne z Konstytucją RP? Czy Sąd Najwyższy ma prawo weryfikować działania prezydenta w tej sprawie? To tylko niektóre z pytań, na które obecnie próbuje odpowiedzieć polska opinia publiczna.
Warto zaznaczyć, że kontrowersje wokół ułaskawienia z 2015 roku są jednym z wielu aspektów sporów politycznych w Polsce. Trudno jednoznacznie ocenić tę sytuację, gdyż spór ten jest także sporem politycznym, w którym obie strony mają swoje argumenty i przekonania.
Prawo łaski nie zostało wykonane zgodnie z prawem i nie ma żadnej mocy prawnej.
W przeciwieństwie do prawomocnego wyroku sądu.
— e-wrzosek #FBPE🇪🇺🇵🇱🏳️🌈#FundamentalRights (@e_wrzosek) December 20, 2023
Sąd jest zobligowany do wydania postanowienia o zatrzymaniu i doprowadzeniu do aresztu skazanych dzisiaj b. posłów PiS.
Sąd okręgowy przekazał dzisiaj akta do sądu rejonowego, który prawdopodobnie jutro wyda takie orzeczenie.
Taka procedura została wprowadzona przez PiS. pic.twitter.com/D2DfQq7zas— Roman Giertych (@GiertychRoman) December 20, 2023
Jedno jest pewne – ta sprawa nie pozostanie bez echa i będzie nadal budziła emocje oraz dyskusje w polskim społeczeństwie.