Hydrogenium P.S.A, spółka wchodząca w skład notowanej na rynku NewConnect grupy hiPower Energy, zawarła kontrakt z Instytutem Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie, którego celem jest stworzenie nowatorskiej instalacji pilotażowej do przestwarzania biomasy. Spółka prowadzi już badania teoretyczne i doświadczalne, których wyniki pozwolą zaprojektować efektywny wysokotemperaturowy demonstrator systemu zgazowania parowo-tlenowego łusek słonecznika i innych odpadów biomasy. Jego uruchomienie jest planowane na I kwartał 2025 r.
– Dostrzegamy ogromny potencjał tkwiący w biomasie, który rośnie wraz z postępowaniem procesu transformacji energetycznej i konieczności zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Popyt na biomasę będzie coraz większy, dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć działania prowadzące do stworzenia innowacyjnej instalacji pilotażowej, która pozwoli istotnie zwiększyć skalę produkcji biomasy z łusek słonecznika. Prowadzimy już badania, dzięki którym określimy optymalne parametry dla efektywnej, wysokotemperaturowej instalacji zgazowania parowo-tlenowego – mówi Maciej Ganczarski, Partner Zarządzający spółki Hydrogenium P.S.A.
Badania teoretyczne i doświadczalne nad innowacyjnym demonstratorem są prowadzone w Instytucie Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie. Będą one kontynuowane także w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Hydrogenium P.S.A. który powstaje w okolicy Puław.
Pierwszy etap projektu badawczego obejmuje pozyskanie danych niezbędnych do zaprojektowania prototypowej instalacji. Celem naukowców będzie określenie optymalnych trybów pracy dla instalacji produkcyjnej o wydajności wynoszącej 1 000 kg łuski słonecznika na godzinę. Rezultatem prowadzonych prac będzie stworzenie oraz uruchomienie nowatorskiej instalacji o zwiększonej efektywnoci przetwarzania odpadów biomasowych, która stanie się kluczowym elementem w rozwoju zrównoważonych technologii energetycznych. Planowane zakończenie budowy oraz uruchomienie instalacji ma nastąpić w I kwartale 2025 r.
3 czerwca 2024 r. notowana na rynku NewConnect grupa hiPower Energy zawarła umowę nabycia 30,30% akcji uprawniających do 30.30% głosów w Hydrogenium P.S.A. Spółka ta jest właścicielem IP technologii zgazowania biomasy w środowisku plazmy, nad którą prowadzono badania oraz analizy przez ponad 20 lat. W tym czasie powstało rozwiązanie umożliwiające bardzo wysoką konwersję biomasy do gazu syntezowego, który może zostać wykorzystany do produkcji zielonego wodoru.
Przełomowa technologia pozwala na ekonomiczną i masową produkcję wodoru z szerokiego spektrum różnego rodzajów biomasy. Wyprodukowany gaz syntezowy może zostać przekształcony w metanol lub inne e-paliwa lub wykorzystany w produkcji zielonych chemikaliów dla przemysłu chemicznego, co zwiększa wszechstronność zastosowania nowatorskiej technologii.