BIZNESApel do premiera o realne wsparcie dla przedsiębiorców będących ofiarami powodzi

Apel do premiera o realne wsparcie dla przedsiębiorców będących ofiarami powodzi

Apel do premiera o realne wsparcie dla przedsiębiorców będących ofiarami powodzi

BCC apeluje do Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o udzielenie realnej pomocy przedsiębiorcom i uruchamia akcję wsparcia dla ofiar tragicznej w skutkach powodzi  w południowo-zachodniej Polsce.

Związek Pracodawców BCC zaapelował do Premiera Donalda Tuska o podjęcie realnych kroków w celu wsparcia przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z powodzią.

– Ostatnie dni pokazały, że zapowiedź Premiera Donalda Tuska, iż „każdy poszkodowany przez powódź ma prawo do natychmiastowej pomocy doraźnej w wysokości 10 tysięcy złotych”  nie znalazła odzwierciedlenia w aktach i wytycznych wydanych przez odpowiedzialne za to resorty.  Pomoc ta wbrew zapowiedziom dotyczy wyłącznie mieszkańców zalanych miejscowości, a nie dotyczy tych, którzy w tych miejscowościach prowadzili działalności gospodarcze, choć niewątpliwie również ci ostatni mają status poszkodowanych przez powódź. – podkreślają eksperci BCC.

BCC rekomenduje podjęcie pilnych kroków poprzez podjęcie następujących działań:

  • wydanie jednoznacznych wytycznych, z których będzie wynikało, że jeżeli przedsiębiorca jednocześnie zamieszkuje na terenach powodziowych to przysługuje mu pomoc zarówno w postaci doraźnego świadczenia w wysokości 10.000 złotych, jak i środków na remont lub odbudowę budynków mieszkalnych w wysokości do 200.000,00 złotych oraz na remont lub odbudowę budynków gospodarczych w wysokości do 100.000,00 złotych; bez znaczenia powinno pozostawać czym zawodowo zajmuje się dana osoba, a pozbawianie tych przedsiębiorców pomocy dotyczącej ich prywatnych mieszkań jest niczym nieuzasadnioną dyskryminacją;
  • wydanie jasnych wytycznych, z których będzie wynikało, że jeżeli przedsiębiorca jednocześnie zamieszkuje na terenach powodziowych i w budynku mieszkalnym prowadzi działalność gospodarczą to przysługuje mu pomoc zarówno w postaci doraźnego świadczenia w wysokości 10.000 złotych, jak i środków na remont lub odbudowę budynków mieszkalnych w wysokości do 200.000,00 złotych oraz na remont lub odbudowę budynków gospodarczych w wysokości do 100.000,00 złotych; również w tym przypadku bez znaczenia powinno pozostawać, która część nieruchomości uległa zniszczeniu (bowiem nawet jeżeli zniszczeniu uległ parter przeznaczony na działalność gospodarczą to w budynku takim nie da się mieszkać);
  • rozszerzenie pomocy dotyczącej opisanych powyżej świadczeń na przedsiębiorców, którzy nie zamieszkują na zalanych przez powódź terenach ale prowadzą tam działalność gospodarczą i ich lokale gospodarcze uległy zniszczeniu poprzez zmianę definicji budynku gospodarskiego w ten sposób, że pojęcie to będzie również obejmowało budynki przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej; tacy przedsiębiorcy są w takiej samej złej sytuacji, jaka dotyczy mieszkańców zalanych miast i miejscowości i bezpodstawnie zostali wyłączeni z pomocy;
  • ustanowienie pilnie zasad pomocy dla przedsiębiorców, którzy co prawda nie ucierpieli bezpośrednio w wyniku powodzi, ale odczuwają jej skutki związane z nagłym spadkiem przychodów (np. obiekty działalności turystycznej na terenach bezpośrednio przylegających do terenów zalanych przez powódź).

Bezpłatna pomoc prawna

W obliczu tragedii i utraty mienia, ludzie często nie wiedzą jak się zachować i jakie przysługują im prawa. Prawnicy BCC wskazują powodzianom ich prawa, obowiązki oraz najlepsze rozwiązania.

– Nasza organizacja i jej j członkowie od pierwszych dni powodzi wspiera  materialnie i finansowo mieszkańców terenów dotkniętych jej skutkami. Wobec tej ogromnej tragedii postanowiliśmy dodatkowo wyjść naprzeciw deficytowi informacyjnemu. Dlatego 20 września uruchomiliśmy bezpłatne konsultacje prawne dla osób indywidualnych i przedsiębiorców. – mówi Joanna Torbé, ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Prawnicy BCC udzielają bezpłatnych porad w następujących obszarach:

  1. Podatki i Ubezpieczenia Społeczne (ZUS, KRUS) – ulgi, możliwości odroczenia zapłaty podatku i ZUS-s na obszarach dotkniętych powodzią.
  2. Prawo pracy – zarówno dla pracowników, jak dla pracodawców.
  3. Prawo kontraktów/umów w działalności gospodarczej – dla przedsiębiorców, którzy mają problem z wywiązaniem się z powodu siły wyższej ze swoich zobowiązań.
  4. Pomoc powodziowa od państwa dla osób indywidualnych i przedsiębiorców – dofinansowania, zasiłki, doraźna jednorazowa pomoc i inne.
  5. Kredyty – jeżeli masz problem z zapłatą zobowiązań kredytowych, nieruchomość obciążona kredytem została zniszczona przez powódź.
  6. Ubezpieczenia prywatne (prywatne polisy) – jeżeli byłeś ubezpieczony i chciałabyś wiedzieć jak starać się o odszkodowanie i rekompensatę.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

niemcy

Kontrole na niemieckich granicach i ich wpływ na gospodarkę – w tym sytuację polskich...

0
Kontrole graniczne wydłużą czas przekraczania granic, średnio o 20 minut, z czym wiąże się wzrost kosztów transportu. Dwie trzecie niemieckiego importu odbywa się przez granice lądowe z krajami sąsiednimi – droższy transport oznaczać będzie...