BIZNESRaportowanie ESG - tylko 29% firm globalnych gotowych na zewnętrzną weryfikację danych

Raportowanie ESG – tylko 29% firm globalnych gotowych na zewnętrzną weryfikację danych

Raportowanie ESG – tylko 29% firm globalnych gotowych na zewnętrzną weryfikację danych

W dobie rosnących wymogów legislacyjnych oraz nasilających się oczekiwań ze strony inwestorów, raportowanie ESG staje się kluczowym elementem zarządzania ryzykiem i budowania zaufania interesariuszy. Jednak według raportu KPMG, jedynie 29% ankietowanych firm globalnych jest gotowych na zewnętrzny audyt raportów ESG, co wskazuje na dużą potrzebę intensyfikacji działań w tym zakresie. Z kolei aż siedem na dziesięć organizacji nadal znajduje się na wczesnym etapie dojrzałości w raportowaniu informacji niefinansowych.

Wyniki badania KPMG International pokazują, że choć coraz więcej firm rozumie znaczenie raportowania ESG, wiele z nich wciąż napotyka liczne wyzwania w dostosowaniu się do nowych regulacji. Obecnie 63% firm korzysta z ograniczonej weryfikacji danych ESG, co stanowi wzrost o 13 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim rokiem. Tymczasem 71% organizacji uważa, że jest na wczesnym etapie dojrzałości w zakresie raportowania informacji niefinansowych, co podkreśla potrzebę dalszego doskonalenia w tym obszarze.

Firmy muszą niezwłocznie dostosować swoje praktyki do nowych regulacji. Coraz większa presja ze strony inwestorów oraz społeczeństwa podkreśla znaczenie transparentności w zakresie ESG, która staje się kluczowym elementem budowania zaufania i reputacji. Dostosowanie się do wymogów nie tylko pozwala uniknąć potencjalnych sankcji, ale także może przynieść dodatkowe korzyści, takie jak poprawa efektywności operacyjnej i wzmocnienie pozycji na rynku. Dbałość o przejrzystość w raportowaniu danych niefinansowych stanowi drogę do zdobycia przewagi konkurencyjnej i zaspokojenia oczekiwań interesariuszy – mówi Marek Gajdziński Partner, Szef Działu Audytu w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Zainteresowanie raportowaniem ESG wzrasta także w kwestii częstotliwości publikacji danych. Aż 85% firm raportuje swoje wyniki ESG co najmniej raz w roku, a wśród liderów – niemal co czwarta organizacja – robi to półrocznie lub kwartalnie. Mimo tych pozytywnych trendów, wiele firm wciąż mierzy się z wyzwaniami, takimi jak wdrożenie systemów i procesów pozwalających na rzetelne gromadzenie i audytowanie danych. Obecnie jedynie 29% firm dysponuje pełnymi ścieżkami audytowymi, które umożliwiają skuteczne monitorowanie i dokumentowanie procesów ESG.

Zagwarantowanie wysokiej jakości i wiarygodności raportów ESG ma rosnące i kluczowe znaczenie nie tylko dla odbiorców, ale także dla spełnienia wymogów regulacyjnych. Z tego względu inwestycja w solidne systemy kontrolne oraz efektywne procedury wewnętrzne pozwoli na skuteczne monitorowanie i dokumentowanie informacji ESG w spółkach. Ponadto, obligatoryjne atestacje raportów zrównoważonego rozwoju są niezbędne do potwierdzenia rzetelności danych niefinansowych. Współpraca z doświadczonymi audytorami zewnętrznymi oraz stałe doskonalenie praktyk raportowania pomogą firmom lepiej przygotować się na kontrole i weryfikacje – podkreśla Jarosław Fąfara, Partner Associate, ESG Assurance, Dział Audytu w KPMG w Polsce.

Audyt ESG staje się coraz ważniejszym narzędziem redukcji ryzyka i budowania reputacji. Coraz więcej firm inwestuje w procesy weryfikacji, co przynosi liczne korzyści, takie jak obniżenie kosztów, poprawa jakości produktów i usług oraz zwiększenie udziału w rynku.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

warszawa

PwC: bez reform Polska Strefa Inwestycji straci na atrakcyjności dla inwestorów

0
Odpowiednie zmiany legislacyjne mogą umożliwić 25% wzrost inwestycji w ciągu najbliższych 5 lat, jednak ich brak może spowodować ich spadek o 40%, wynika z analizy PwC. Polska Strefa Inwestycji przyczyniła się do wsparcia inwestycji...