piątek, 25 kwietnia, 2025

Czy praca w Niemczech jeszcze się opłaca?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Niemiecki rynek pracy od lat jest atrakcyjny dla polskich pracowników. Jest to długofalowy trend, a przez ostatnie 10 lat zauważalny był wyraźny wzrost zainteresowania polskich pracowników ofertami pracy z Niemiec, zwłaszcza w obszarze pracy tymczasowej.  Największą popularnością cieszyły się oferty dotyczące pracy w branży produkcyjnej i magazynowej, gdzie zarobki są dwukrotnie wyższe niż w Polsce. Ubiegły rok przyniósł jednak kryzys i spadek ofert pracy na produkcji aż o 19 % w ujęciu r/r (dane z raportu Element dla Grant Thornton). Ma to związek z kłopotami z jakimi zmaga się niemiecka branża motoryzacyjna. Firmy przechodzą proces restrukturyzacji, celem poprawy rentowności. Zwolnienia tysięcy osób związane były z jednej strony z zamknięciem zakładów produkcyjnych, ale też wynikały z automatyzacji. Coraz szersze zastosowanie automatyki i AI zmienia strukturę zatrudnienia, a obowiązki części załóg przejmują maszyny.

Czy w związku z tymi zmianami niemiecki rynek pracy stanie się nieatrakcyjny? W mojej opinii zdecydowanie nie. Branża magazynowa i produkcyjna w Niemczech nadal jest bardzo chłonna i potrzebuje nowych pracowników, świadczą o tym chociażby zarobki. Niewykwalifikowani pracownicy obsługi magazynu i obsługi linii produkcyjnych mogą liczyć na zarobki 1600 – 2000 euro miesięcznie. Niemcy są w światowej czołówce, jeśli chodzi o robotyzację, co oznacza, że w kolejnych latach będziemy świadkami nowego trendu na rynku pracy – zwiększającego się popytu na osoby wyspecjalizowane w obsłudze nowych technologii.

Innymi perspektywicznymi branżami jest IT i opieka zdrowotna – w mojej opinii właśnie te sektory w najbliższych latach będą generować największe zapotrzebowanie na pracowników. Już dziś, praca w charakterze opiekunki osoby starszej gwarantuje atrakcyjne wynagrodzenie na poziomie 2500-3000 euro miesięcznie. Zarobki w IT są na znacznie wyższym poziomie i sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy euro miesięcznie. Dodatkowo, w Niemczech rośnie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników, co zwiększa konkurencyjność ofert.

Warto też wspomnieć, że oprócz znacznie wyższych niż Polsce stawek, niemiecki system podatkowy oferuje liczne zniżki i ulgi, co sprawia, że realne wynagrodzenie netto jest jeszcze wyższe.  Na atrakcyjność niemieckiego rynku pracy wpływa również rozbudowany system ochrony pracowników. Obejmuje on nie tylko ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, ale też między innymi możliwość korzystania z różnorodnych form wsparcia w przypadku utraty pracy. W wielu branżach, zwłaszcza w IT, opiece zdrowotnej czy inżynierii, stabilność zatrudnienia jest wyższa niż w Polsce, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za rozwojem kariery właśnie w tym kraju.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że Niemcy wciąż pozostają jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej dla Polaków, pomimo zmian których jesteśmy świadkami.

Komentarz przygotowała Karolina Serwańska – ekspert ds. HR, specjalistka nowoczesnego HR i transformacji rynku pracy

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Zmęczeni technologią, oderwani od sensu. Nowe badanie o wypaleniu i nieefektywności w pracy

Niska wydajność pracy, niska odporność na zmiany, oderwanie...

Wiek to tylko liczba – prawdziwe kompetencje są ponadpokoleniowe

W świecie, gdzie podziały pokoleniowe stały się jednym z...

Wynagrodzenia w sprzedaży i marketingu w 2025 roku. Kto zarobi najwięcej?

Najwięcej zyskują dziś specjaliści, którzy oprócz wiedzy sprzedażowej i...

Czterodniowy tydzień pracy krytycznie oceniany przez przedsiębiorców

Przedsiębiorcy nie są gotowi na czterodniowy tydzień pracy. „Nie...

Podobne tematy

00:03:10

Polska zmniejsza dystans do Zachodu – PKB na mieszkańca już blisko 70% poziomu Niemiec

Kiedy około 30 lat temu powstał Trójkąt Weimarski, czyli...

Kurs dolara gwałtownie w dół – Trump i Niemcy wywołali burzę na rynku walutowym

W ubiegłym tygodniu doszło do ogromnych zmian na rynku...

Zmiany w Niemczech będą odczuwalne dla zachodniopomorskich przedsiębiorców

Przedsiębiorcy po wyborach w Niemczech: „Potrzebne są pilne reformy....

Kurs euro zyskuje lekkie wsparcie po wyborach w Niemczech, ale perspektywy pozostają niepewne

Najnowsze odczyty makro ze Stanów Zjednoczonych okazały się niespodziewanie...

W Niemczech nowe rozdanie: Friedrich Merz liderem, sondaże trafne

Wybory u naszych zachodnich sąsiadów obyły się bez większych...

Kurs euro na fali trendu – PMI i wybory wpływają na notowania

Przed weekendem poznaliśmy odczyty indeksów PMI ze strefy euro,...

Reakcje rynków po wyborach w Niemczech

Wyniki wyborów w Niemczech przyniosły zdecydowane zwycięstwo centroprawicowej CDU/CSU...

Wybory w Niemczech – kto naprawi niemiecką maszynę?

Niezależnie od tego, czy po wyborach CDU wejdzie w...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie