poniedziałek, 13 stycznia, 2025

Eksperci ostrzegają: nadregulacja w ustawie o cyberbezpieczeństwie może zniszczyć polskie firmy

– Ten projekt to nadregulacja. Nawet lepiej można by to określić: nadimplementacja, zjawisko tzw. goldplatingu, gdyż jest to procedura, której europejska dyrektywa NIS2 nie zna, a którą objęci będą dostawcy sprzętu ICT (z ang. Information and Communication Technology) lub usług oraz oprogramowania komunikacyjno-informatycznego – mówi profesor Maciej Rogalski, ekspert rynku podczas debaty pt. „Projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – konieczność czy gold plating? Kto i ile za to zapłaci?”, która odbyła się  w Centrum Prasowym PAP. – Zgodnie z dyrektywą NIS2 kryteria te miały być stosowane wyłącznie wobec dostawców krytycznej infrastruktury 5G i dotyczyć infrastruktury telekomunikacyjnej i sześciu kluczowych sektorów. Ustawa stosuje te kryteria w odniesieniu do wszystkich generacji sieci radiowej, umożliwia wykluczenie dostawców z osiemnastu sektorów. Tymczasem żaden z opublikowanych projektów UE nie pokrywa aż tylu obszarów gospodarki i nie wprowadza politycznych kryteriów państwa pochodzenia.

Opublikowany miesiąc temu projekt ustawy o krajowym systemie bezpieczeństwa, przygotowywany przez Ministerstwo Cyfryzacji, wywołuje ogromne zaniepokojenie. Pod szyldem „cyberbezpieczeństwa” wprowadza się procedurę dostawcy wysokiego ryzyka, która jest nadregulacją w stosunku do dyrektywy unijnej NIS2, a przecież celem nowelizacji miało być jedynie dostosowanie ogólnych wymagań dyrektywy unijnej NIS2 do specyfiki polskiej sytuacji.

Do rozmowy o zagrożeniach wynikających z projektu ustawy organizator debaty, Karol Skupień, Prezes Zarządu Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE) zaprosił również Piotra Podgórskiego, wiceprezesa Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy pl. i Krzysztofa Dzięgielewskiego, Skynet Sp. z o.o. Eksperci nie szczędzili słów krytyki wobec nadregulacji, a zarazem wyrazili nadzieję, że ustawodawca usłyszy ich głos rozsądku.

– To, że kluczowych sektorów ma być osiemnaście, oznacza, że więcej przedsiębiorstw będzie musiało spełniać wymogi dyrektywy, a to wiąże się z wysokimi kosztami i może stanowić zagrożenie dla ich bytu. Radziłbym nie generować problemów – twierdzi profesor Maciej Rogalski.

– Kryteria są nieostre, nietechniczne, nieprzejrzyste, a konsekwencją będzie utrata konkurencyjności polskich firm. Przedsiębiorcy nie są przeciwni regulacjom potrzebnym do cyberbezpieczeństwa, ale takie regulacje jak proponuje minister cyfryzacji uderzają w ich bezpieczeństwo i pewność bytu – przestrzega Piotr Podgórski, Przedsiębiorcy pl.

Z badania dotyczącego wykorzystania w sektorze telekomunikacyjnym sprzętu dostawców pochodzących spoza Unii Europejskiej lub Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, przeprowadzonego w październiku 2024 roku przez KIKE wynika, że 100 proc. ankietowanych wskazało, iż przy budowie sieci telekomunikacyjnych mali i średni polscy operatorzy telekomunikacyjni, w przeważającej liczbie, wykorzystują urządzenia producentów pochodzących z Azji. Szacunkowa wartość infrastruktury telekomunikacyjnej wykorzystującej sprzęt i/lub oprogramowanie dostawców spoza UE i NATO to średnio 3,3 mln zł na operatora.

– Projektowanie sieci to jeden z najdłuższych procesów w naszej branży – mówi Krzysztof Dzięgielewski, reprezentujący polskiego operatora komunikacyjnego Skynet Sp. z o.o.. – Żeby móc konkurować z większymi musimy być lepsi, szybsi i mieć bezpieczną sieć. Projektując wydatki biznesowe nie braliśmy pod uwagę kosztów, które będziemy musieli ponieść w wyniku przeregulowania. Wielu przedsiębiorców z branży może stanąć na krawędzi bankructwa, wielu wstrzymuje się z inwestycjami.

– Czy interes amerykańskich potentatów stawiany jest wyżej niż bezpieczeństwo polskiego przedsiębiorcy? – pyta Karol Skupień, prezes KIKE. – Zapisy ustawy dają możliwość podejmowania przez ministra cyfryzacji politycznych, nieopartych na technicznej wiedzy, decyzji. Co jeśli zaczniemy usuwać dobre urządzenia i zamieniać je na gorsze, wydając przy tym, tylko w sektorze telekomunikacyjnym, kwoty rzędu 6 mld zł i więcej. Ta ustawa to jedno wielkie oszustwo, żeby politycy mogli zdecydować kto ma zarobić a kto nie.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Ceny w sklepach nadal rosną: w grudniu 2024 codzienne zakupy droższe o 5,6% rok do roku

Ceny w sklepach dalej rosną. Dynamika wzrostu nie słabnie,...

Organizacje branżowe krytykują zmiany w programie „Mój Elektryk 2.0” i apelują o zmiany

Apel branży leasingu i wynajmu oraz organizacji pracodawców do...

Alarmujące prognozy ekspertów. W 2025 roku nastąpi wyraźny wzrost zadłużenia Polaków

Eksperci są zgodni, że w 2025 r. należy spodziewać...

Czas na zmiany w prawie podatkowym. Eksperci oczekują od rządu konkretnych działań i stabilności

Od tego roku obowiązują nowe regulacje podatkowe, które dotykają...

Diagnostyka S.A. ogłasza plan przeprowadzenia IPO oraz notowania akcji na GPW

Diagnostyka S.A. („Diagnostyka”, „Spółka”, a wraz ze spółkami zależnymi...

Podobne tematy

Nowe możliwości wsparcia innowacji i rozwoju firm: Trwa nabór w konkursie Ścieżka SMART

Nowy Rok obfitował będzie w szerokie możliwości wsparcia innowacyjnych...

Składka ZUS od umów cywilnoprawnych. Nie chcą ich ani przedsiębiorcy, ani pracownicy

Ani przedsiębiorcy, ani pracownicy. Nikt poza Zakładem Ubezpieczeń Społecznych...

Nowe stawki podatku od nieruchomości od stycznia 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrośnie podatek...

Nowa strategia ORLENu: „Energia jutra zaczyna się dziś”

Bezpieczeństwo energetyczne, modernizacja, cele środowiskowe i rozwój oferty to...
00:03:11

Polska w kosmosie: kluczowe osiągnięcia Polskiej Agencji Kosmicznej w 2024 roku

Miniony rok był dla Polskiej Agencji Kosmicznej okresem intensywnej...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie