WALUTYKRYPTOWALUTYPolska przyspiesza wdrażanie Travel Rule, Binance Poland ostrzega przed skutkami pośpiechu

Polska przyspiesza wdrażanie Travel Rule, Binance Poland ostrzega przed skutkami pośpiechu

Polska przyspiesza wdrażanie Travel Rule, Binance Poland ostrzega przed skutkami pośpiechu

Polska wymaga stosowania tzw. Travel Rule od podmiotów prowadzących działalność w zakresie walut wirtualnych (VASP) już od 30 grudnia br. – odmiennie niż wynika to z regulacji unijnych. Ta regulacja, będąca częścią pakietu MiCA, nakłada na VASP obowiązek udostępniania informacji identyfikacyjnych przy transferach środków, co ma zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę konsumentów. Pośpieszna implementacja rozporządzenia regulującego Travel Rule może jednak doprowadzić do niepotrzebnego chaosu i potencjalnego odpływu inwestorów z polskiego rynku.

Łukasz Pierwienis, Dyrektor Generalny Binance Poland, podkreśla, że główne podmioty działające w obrocie kryptowalutami nie kwestionują zasadności nowych obowiązków, jednakże wątpliwości budzi zakres i sposób ich nałożenia w Polsce. W szczególności wskazuje on na zagadnienia związane z komunikatem nr 87 Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF), za pomocą którego Ministerstwo Finansów zapowiedziało obowiązywanie zasady Travel Rule w Polsce w stosunku do VASP od 30 grudnia.

Główne zastrzeżenia dot. tego komunikatu to:

  • Rozbieżność z prawem UE – rozporządzenie wprowadzające wymogi Travel Rule dotyczy dostawców usług w zakresie kryptoaktywów w rozumieniu MiCA. Oznacza to, że mowa tutaj o dostawcach, którzy uzyskali zezwolenie na świadczenie usług na podstawie rozporządzenia MiCA. Ponieważ VASPy są jedynie rejestrowane, nie posiadają zezwolenia na gruncie rozporządzenia MiCA, w związku z tym Travel Rule nie powinno mieć do nich zastosowania. Polski regulator z kolei wymaga od VASP, do których Travel Rule nie ma zastosowania, wdrożenia tej zasady już za miesiąc;
  • Zbyt krótki czas na dostosowanie – firmy dostały niecałe 2 miesiące na znaczące zmiany w systemach IT, co może prowadzić do późniejszych problemów z wyciekami danych wynikającymi z niepotrzebnego pośpiechu. Wiele firm, zwłaszcza tych zakładających wykorzystanie okresu przejściowego, może nie dysponować zasobami wystarczającymi do szybkiego wprowadzenia kompleksowych zmian. To z kolei może prowadzić do ryzyka opóźnień w realizacji zobowiązań, problemów ze zgodnością lub nawet zawieszenia lub zakończenia działalności;
  • Problemy z RODO – brak jasnej podstawy prawnej do przetwarzania danych osobowych (komunikat go nie wskazuje, a ustawy o kryptoaktywach jeszcze nie ma);
  • Integracja z międzynarodowymi standardami – w związku z tym, że rozporządzenie unijne wymaga współpracy między dostawcami usług z różnych jurysdykcji, przedsiębiorcy muszą dostosować swoje systemy do współpracy z innymi podmiotami bazując na międzynarodowych standardach wymiany danych. Jest to proces złożony, wymagający wysokiej interoperacyjności systemów oraz dostosowania do lokalnych przepisów w różnych krajach.

„Jako Binance Poland, doceniamy i wspieramy działania regulacyjne, które mają na celu zapewnienie ochrony konsumentów i wspieranie przejrzystości rynku. Jednak podzielamy również obawy całego polskiego sektora kryptowalut dotyczące niedawnego komunikatu GIIF, który może wpłynąć na konkurencyjność Polski i jej potencjał innowacyjny w sektorze aktywów cyfrowych. Krótki czas na wdrożenie wymagań wynikających z Rozporządzenia TFR, przy dodatkowym przyjęciu interpretacji zawartej w Komunikacie nr 87, niesie za sobą szereg ryzyk, które mogą wpłynąć na działalność VASP, jak i na szeroko pojętą stabilność przekładającą się na poszczególnych użytkowników” – mówi Łukasz Pierwienis z Binance Poland.

Jak dodaje przedstawiciel Binance, podejście przyjęte w Polsce znacząco odbiega nie tylko od wymogów unijnych regulacji, ale też od innych krajów UE, które pozwalają VASP działającym w ramach okresów przejściowych na funkcjonowanie bez natychmiastowego stosowania Travel Rule. Co istotne, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) i Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) również wskazały, że wymogi Travel Rule dotyczą wyłącznie w pełni licencjonowanych CASP i w związku z tym nie powinny być przedwcześnie nakładane na podmioty działające w ramach przepisów przejściowych.

„Ten przyspieszony nakaz zgodności może podważyć konkurencyjną pozycję Polski na tle innych krajów UE. Jest to również sprzeczne z celem samego rozporządzenia TFR i MiCA, jakim jest zapewnienie jednolitego stosowania tych wymogów na terenie całej UE” – mówi Łukasz Pierwienis.

Jak zauważa, taka rozbieżność regulacyjna może stworzyć środowisko zniechęcające zarówno krajowych, jak i międzynarodowych inwestorów do wyboru Polski jako przestrzeni do rozwoju działalności operacyjnej. Może to prowadzić do zmniejszenia inwestycji, ograniczenia liczby nowych miejsc pracy i tempa rozwoju innowacji w kraju. W konsekwencji może to zagrozić konkurencyjności Polski w globalnym wyścigu cyfrowym.

„Binance Poland docenia wysiłek Ministerstwa Finansów w zakresie dostosowania polskich ram regulacyjnych do mających mieć zastosowanie przepisów MiCA. Jednakże istotne jest zapewnienie by powstające w Polsce uwarunkowania prawne pozostawały w zgodzie z wcześniej opublikowanymi przepisami unijnymi, na podstawie których podmioty z rynku opracowały strategie operacyjne, pozwalające na wdrożenie nowych wymogów w zakresie Travel Rule. Zagwarantowanie polskim VASPom większego marginesu czasowego pozwoli na efektywne dostosowanie się do nowych wymagań, tak aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo dla klientów tego rynku i wesprzeć stabilność sektora. Wierzymy, że jedynie przez otwarty dialog i współpracę możemy stworzyć zrównoważone ramy regulacyjne” – podsumował szef Binance Poland.

Wartość branży cyfrowych aktywów to obecnie ponad 3 biliona USD, ale według różnych prognoz może się ona zwiększyć do nawet 13 bilionów USD w ciągu najbliższych 10 lat. Kraje z przyjazną legislacją już teraz przyciągają wielomiliardowe inwestycje. W przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które uchodzą za kraj z jedną najbardziej przyjaznych jurysdykcji dla sektora kryptowalut, tylko w ostatnim roku firmy z tej branży zainwestowały 30 miliardów USD.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...