poniedziałek, 4 grudnia, 2023
BEZPIECZEŃSTWOFirmy muszą zadbać o szkolenia i wytyczne dotyczące AI

Firmy muszą zadbać o szkolenia i wytyczne dotyczące AI

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Firmy muszą zadbać o szkolenia i wytyczne dotyczące AI

  • Pracownicy są krok przed przełożonymi: 48% badanych używa sztucznej inteligencji, z czego 18% codziennie. Jednak tylko 16% przeszło szkolenia w tym zakresie. Jedynie 18% organizacji wprowadziło środki zarządzania ryzykiem.
  • Potrzebne są strategiczne wytyczne dotyczące automatyzacji: 57% respondentów wierzy, że technologia poprawia wydajność, jednak 67% najpierw chce lepiej zrozumieć korzyści z niej płynące.

Najnowsze badania Ricoh pokazują, że pracownicy coraz śmielej korzystają z możliwości oferowanych przez narzędzia działające w oparciu o sztuczną inteligencję. Jednocześnie pracodawcy wciąż pozostają w tyle pod względem zapewniania szkoleń i wdrażania wytycznych użytkowania takich narzędzi.

Niemal połowa respondentów korzysta już z takich aplikacji jak ChatGPT, z czego 18% robi to codziennie. Gorzej wyglądają dane dotyczące adaptacji procedur użytkowania takich narzędzi – tylko w co szóstej badanej firmie zaoferowano szkolenia w tym zakresie. Bez odpowiednich wytycznych i podnoszenia świadomości pracowników, firmy ryzykują niewłaściwe lub niezgodne z prawem korzystanie z AI.

Potwierdza to inna statystyka – jedynie 18% firm wdrożyło środki zarządzania ryzykiem dotyczące m.in. praw autorskich. Przestrzeganie przepisów nie powinno być pomijane przez firmy. W połączeniu z dedykowanymi szkoleniami, wdrożenie procedur pomoże używać technologii w sposób przynoszący wymierne korzyści.

Widzą to sami pracownicy – 69% badanych uważa, że dzięki odpowiednim narzędziom byliby w stanie wnieść większą wartość do organizacji. Jaką dokładnie? 67% specjalistów byłoby w stanie ją określić dopiero po tym, jak zapozna się z oferowanymi korzyściami. Inwestycje w szkolenia dadzą zainteresowanym jasny obraz możliwości proponowanych przez nowe technologie.

Firmy zaczynają zdawać sobie sprawę, że dzięki inteligentnym narzędziom automatyzacji mogą zmienić procesy na lepsze: sprawić, że będą szybsze i bardziej wydajne. Dają one też możliwość uwolnienia pełnego potencjału pracowników, niezależnie od tego, w jakim miejscu pracują. Nasze badanie wykazuje jednak, że pracownicy w Europie nadal nie otrzymują od swoich przełożonych niezbędnych wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania ze sztucznej inteligencji, mimo że wielu z nich używa jej na co dzień. Bez odpowiednich zabezpieczeń firmy mogą być narażone m.in. na łamanie praw autorskich, naruszenia przepisów i w konsekwencji utratę reputacji. Organizacje, które zadbają o jasne wytyczne i wyposażą zespoły w niezbędne umiejętności i narzędzia, będą w stanie maksymalnie wykorzystać zdolności technologii. Co więcej, inwestycje w podnoszenie kwalifikacji zawodowych są korzystne nie tylko dla pracowników, ale też i dla klientów – powiedziała Nicola Downing, CEO Ricoh Europe.

O badaniu

Badanie zostało przeprowadzone przez centrum badawcze Opinium na próbie 6000 pracowników z różnych krajów Europy. Wyniki ujawniły niezgodności pomiędzy zastosowaniem technologii a zaangażowaniem organizacji we wspieranie i zarządzanie sztuczną inteligencją.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...