piątek, 11 kwietnia, 2025

FPP: Trzeba usprawnić wydawanie zezwoleń na pracę i wiz pracowniczych

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że niezbędne jest podjęcie dalszych działań porządkujących kwestie związane z zatrudnianiem cudzoziemców. Ważne jest odblokowanie oraz powiększenie zasobów jednostek administracji publicznej związanych zarówno z wydawaniem w kraju zezwoleń na pracę (wojewódzkich urzędów pracy), jak i wydawaniem wiz pracowniczych (placówki konsularne). Tylko w ten sposób będzie możliwe osiągnięcie niezbędnego poziomu wydolności systemu zatrudniania obcokrajowców.

Polski rynek pracy każdego roku opuszcza o ok. 200-300 tys. osób więcej w związku z przechodzeniem na emeryturę, niż wchodzi na niego osób z roczników kończących edukację. W tych warunkach niedobór podaży pracy staje się zjawiskiem permanentnym. W przypadku braku odpowiednich działań dostosowawczych, może przyczynić się on do ograniczenia potencjału Polski do dalszego rozwoju gospodarczego oraz niwelowania różnic w poziomie dochodów względem państw Zachodu. Szczególnym zagrożeniem jest wzrost liczby świadczeniobiorców (emerytów i rencistów) w stosunku do liczby finansujących wypłatę ich świadczeń osób ubezpieczonych (pracujących).

„Konieczne jest również dalsze uelastycznianie regulacji dotyczących zatrudniania cudzoziemców. Nie jest uzasadnione w obecnych warunkach, by w dalszym ciągu utrzymywać zbędne, skomplikowane procedury związane z wydawaniem zezwolenia na prace, takie jak test rynku pracy. Pracownicy posiadający zezwolenia lub oświadczenia powinni również dysponować większą swobodą w zakresie np. podejmowania pracy u innego pracodawcy po zakończeniu dotychczasowego zatrudnienia lub zmiany charakteru pracy wykonywanej u tego samego pracodawcy. Wreszcie, uproszczona procedura oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi powinna być rozszerzana o kolejne kraje. Tylko przez świadomie realizowaną politykę migracyjną, polska gospodarka będzie mogła osiągnąć swój pełen potencjał, ograniczany przez niedobory rąk do pracy. Jak pokazała praktyka, imigracja zarobkowa nie przyczyniła się do zmniejszenia liczby miejsc pracy dostępnych dla polskich obywateli, a jednocześnie przyczyniła się do zdynamizowania rozwoju naszego kraju oraz wzmocnienia finansów publicznych i systemu ubezpieczeń społecznych, w którym cudzoziemcy odpowiadają już za generowanie ok. 5% całkowitych wpływów z tytułu składek” – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Mimo spadku sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz spadku PKB w ujęciu rok do roku w I kw. 2023 r., polski rynek pracy pozostaje silny. Jak wynika z najnowszych szacunków MRiPS, stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 5,0%, co oznacza dalszy spadek jej poziomu zarówno w stosunku do poprzednich miesięcy, jak i ubiegłego roku. W samych tylko urzędach pracy, pracodawcy zgłosili w czerwcu blisko 93 tys. wolnych miejsc pracy, a na koniec miesiąca prawie 70 tys. pozostawało nieobsadzonych.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Polska otwiera się na pracowników z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej – nowe trendy na rynku pracy

Polski rynek pracy w ostatnich latach doświadcza znaczących zmian...

Rośnie liczba Filipińczyków pracujących w Polsce. Już niemal 15 tys. pracuje legalnie

Migracja zarobkowa obywateli krajów azjatyckich do Polski systematycznie rośnie....

Raport PSF: Fotowoltaika w Polsce potrzebuje pilnych zmian prawnych

Polska fotowoltaika stoi na rozdrożu. Mimo dynamicznego wzrostu, sektor...

Pokolenie Z stawia na pieniądze. Wynagrodzenie ważniejsze niż work-life balance

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko. Jednak w...

AI w prawie – technologia, która usprawnia, ale nie zastępuje człowieka

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii sztucznej inteligencji (AI), coraz...

Podobne tematy

00:01:57

PKB – niedoskonały, ale wciąż istotny wskaźnik rozwoju

Od kilkudziesięciu lat trwa dyskusja na temat produktu krajowego...

Fed w impasie, kurs dolara w niepewności

Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na posiedzeniu,...

Kurs dolara mocno w dół – najgorszy tydzień waluty od lat

By znaleźć tak słaby okres dla USD względem EUR,...

ORLEN odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby...

AFIR: Nowe wyzwania dla infrastruktury ładowania w Polsce

Zgodnie z AFIR, którego przepisy zaczęły być stosowane...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Budżet państwa to iluzja? Ponad 150 instytucji działa poza ustawą budżetową

Polska „funduszowa” ma się świetnie. Z każdym kolejnym rządem...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie