piątek, 11 kwietnia, 2025

FREENOW: mieszkańcy miast w Europie chcą zrównoważonej i multimodalnej przyszłości transportu

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Trwa Europejski Tydzień Mobilności, którego zwieńczeniem jest Dzień bez Samochodu obchodzony co roku 22. września. Z tej okazji superaplikacja mobilności miejskiej FREENOW przygotowała wraz z instytutem badawczym Kantar badanie na temat przyszłości mobilności miejskiej w Europie. Wynika z niego, że korki i brak miejsc parkingowych są główną bolączką mieszkańców europejskich miast, natomiast blisko 40% z nich wierzy, że liczba aut prywatnych na ulicach będzie spadać w ciągu następnych 10 lat.

Badanie Kantar dla FREENOW ujawniło, że duża część Europejczyków podziela optymistyczną wizję miast, w których przeważać będą zrównoważone środki transportu. Aż 60% badanych z ośmiu krajów europejskich uważa, że korzystanie ze współdzielonego transportu, komunikacji miejskiej oraz rowerów, będzie wzrastać w miastach. Aż 68% twierdzi, że przyszłością mobilności miejskiej jest elektryfikacja. 8 na 10 badanych wierzy, że aplikacje mobilności miejskiej będą pełnić kluczową rolę w kształtowaniu tych trendów. Idealna ich zdaniem aplikacja tego typu powinna zawierać zintegrowaną ofertę komunikacji miejskiej (77%), połączenia kolejowe (58%) oraz przejazdy taxi i mikro mobilność (43%). Polscy ankietowani biorący udział w badaniu FREENOW wyrazili zbieżne opinie w tych kwestiach.

Ankieta Kantar dla FREENOW ujawnia także główne problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy europejskich miast:

  • korki (55%),
  • brak miejsc parkingowych (47%),
  • opóźnienia komunikacji miejskiej (41%),
  • złe zachowanie innych uczestników ruchu (35%),
  • zanieczyszczenia powietrza (26%).

Ciekawym wnioskiem z badania FREENOW jest przekonanie mieszkańców miast o rosnącym trendzie transportu multimodalnego. 20% badanych wyraża potrzebę łączenia komunikacji miejskiej z innymi środkami współdzielonego transportu.

Aż 70% wszystkich badanych z Europy i 68% z Polski, uważa, że woli korzystać z jednej aplikacji oferującej wszystkie te środki transportu dla ich codziennych potrzeb. Co drugi (47%) Europejczyk korzysta z aplikacji transportowej przynajmniej raz w tygodniu. Spośród krajów europejskich prym w tej kategorii wiodą Polacy – 60% z nich używa aplikacji do zamawiania przejazdów co najmniej raz w tygodniu. Aż 38% badanych z Polski już teraz korzysta z tylko jednej aplikacji do zaspokojenia swoich transportowych potrzeb, a co piąty Polak – z dwóch.

Nasze badanie podkreśla zmieniające się potrzeby i oczekiwania mieszkańców miast w zakresie mobilności. FREENOW pozostaje zaangażowane w dostarczanie innowacyjnych rozwiązań, które odpowiadają na te wyzwania i są zgodne ze zrównoważoną i multimodalną przyszłością, jaką wyobrażają sobie nasi klienci. W miarę jak zmienia się krajobraz mobilności, staramy się wyznaczać kierunek inteligentniejszych i bardziej zrównoważonych miast – mówi Thomas Zimmermann, CEO FREENOW.

Badani w ankiecie Kantar dla FREENOW zostali zapytani także o wizję mobilności miejskiej za 10 lat. 4 na 10 Europejczyków wierzy, że w 2023 roku liczba aut prywatnych zdecydowanie spadnie. Co piąty badany z Europy (21%) uważa, że w przestrzeni miejskiej pojawią się latające taksówki. W tej kwestii Polacy są nieco bardziej sceptyczni – 17% oczekuje, że skorzysta za 10 lat z latającej taksówki. Pytanie o różne inne nowoczesne środki transportu pojawiające się w miastach w przyszłości, ujawniło, że Polacy są bardziej optymistyczni dla pojawienia się aut autonomicznych (40%), czy elektrycznych riksz lub tuk-tuków (ok. 30% badanych).

O badaniu:

Ankieta została przeprowadzona na przełomie sierpnia i września 2023 roku, wśród ponad 4 tysięcy mieszkańców miast Europy z: Niemiec, Polski, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Grecji i Hiszpanii.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

E-commerce napędza logistykę. Polska staje się hubem dostaw dla całej Europy

Według prognoz amerykańskiej Administracji Handlu Międzynarodowego wartość europejskiego rynku...

Polska hubem e-commerce? Nowe cła USA i koniec T86 zmieniają reguły gry

Kilkudziesięcioprocentowe cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa na towary...

DHL zainwestuje 2 miliardy euro do 2030 roku w rozwój logistyki farmaceutycznej i medycznej

Grupa DHL zainwestuje 2 miliardy euro do 2030 roku...

Globalna wojna celna uderza w logistykę i polski eksport. Ekspert ostrzega przed falą zakłóceń

Wraz z powrotem Donalda Trumpa na urząd prezydenta USA...

Polski rynek magazynowy stabilizuje się po latach rekordów. Czas na jakość, nie ilość

Polski rynek magazynowy osiągnął etap zdrowej stabilizacji, zbliżając się...

Podobne tematy

Lennart Zipfel nowym dyrektorem finansowym FREENOW – zastąpi Johannesa Prantla

Lennart Zipfel został mianowany nowym dyrektorem finansowym (CFO)...

FREENOW osiąga próg rentowności

FREENOW, europejska aplikacja taxi i multimobilności, ogłosiła osiągnięcie progu...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie