piątek, 27 maja, 2022
BIZNESHANDELHandel broni się przed bankructwem

Handel broni się przed bankructwem

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Handel broni się przed bankructwem

Według Monitora Sądowego i Gospodarczego do końca sierpnia 2021 roku wszczęto w Polsce 1269 postępowań restrukturyzacyjnych. Wśród branż, które najczęściej wybierały restrukturyzację był handel – hurtowy i detaliczny. Nasi handlowcy coraz skuteczniej bronią się przed widmem upadłości.

Branża handlowa plasuje się na drugim miejscu w Polsce w liczbie otwartych postępowań restrukturyzacyjnych – było ich w tym roku 203. To więcej niż w przetwórstwie przemysłowym (180) i budownictwie (108).

Handel wychodzi z pandemii bardzo poturbowany. Ograniczenia, okres zamknięcia i zredukowana liczba klientów w pewnym czasie, sprawiły, że handel detaliczny i hurtowy zaczął realnie obawiać się masowych bankructw. Wiele podmiotów musiało sięgnąć po rozwiązania prawne, które pomagają uchronić się np. przed egzekucją wierzycieli. Jednym z nich jest restrukturyzacja.wyjaśnia Przemysław Furmanek, ekspert w firmie doradczej Lege Advisors.

Szczególnie dotkliwie lockdown odczuł tradycyjny kanał w handlu. Dotyczyło to zarówno sklepów z odzieżą, jak i handlu hurtowego obsługującego branżę hotelarsko-restauracyjną. E-commerce miał się natomiast doskonale, choć głównie w obszarze elektroniki, AGD i materiałów budowlanych. Wiele firm skorzystało z pomocy państwa i finansowania zewnętrznego. Część postanowiła zwrócić się szybko w stronę restrukturyzacji. Wydaje się, że polscy handlowcy dobrze bronią się przed plajtą. Liczba ogłoszonych upadłości w handlu wyniosła od stycznia do czerwca br. – 58.

Restrukturyzacja niesie z sobą wiele korzyści. Zapewnia szybką ochronę przed postępowaniami egzekucyjnymi. Chroni przed wypowiadaniem przez wierzycieli ważnych dla podmiotu umów. Daje cztery miesiące czasu na wypracowanie porozumienia z wierzycielami.tłumaczy Szymon Mojzesowicz, ekspert z firmy doradczej Lege Advisors.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest szczególnie ciekawym wariantem, gdyż nie wymaga zaangażowania dużych środków finansowych. W przeciwieństwie do pomocy publicznej na restrukturyzację zadłużenia przedsiębiorców, która dla uruchomienia wymaga tzw. wkładu własnego.

Źródło: Lege Advisors

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...