poniedziałek, 25 października, 2021
BIZNESHANDELHandel broni się przed bankructwem

Handel broni się przed bankructwem

-

Handel broni się przed bankructwem

Według Monitora Sądowego i Gospodarczego do końca sierpnia 2021 roku wszczęto w Polsce 1269 postępowań restrukturyzacyjnych. Wśród branż, które najczęściej wybierały restrukturyzację był handel – hurtowy i detaliczny. Nasi handlowcy coraz skuteczniej bronią się przed widmem upadłości.

Branża handlowa plasuje się na drugim miejscu w Polsce w liczbie otwartych postępowań restrukturyzacyjnych – było ich w tym roku 203. To więcej niż w przetwórstwie przemysłowym (180) i budownictwie (108).

Handel wychodzi z pandemii bardzo poturbowany. Ograniczenia, okres zamknięcia i zredukowana liczba klientów w pewnym czasie, sprawiły, że handel detaliczny i hurtowy zaczął realnie obawiać się masowych bankructw. Wiele podmiotów musiało sięgnąć po rozwiązania prawne, które pomagają uchronić się np. przed egzekucją wierzycieli. Jednym z nich jest restrukturyzacja.wyjaśnia Przemysław Furmanek, ekspert w firmie doradczej Lege Advisors.

Szczególnie dotkliwie lockdown odczuł tradycyjny kanał w handlu. Dotyczyło to zarówno sklepów z odzieżą, jak i handlu hurtowego obsługującego branżę hotelarsko-restauracyjną. E-commerce miał się natomiast doskonale, choć głównie w obszarze elektroniki, AGD i materiałów budowlanych. Wiele firm skorzystało z pomocy państwa i finansowania zewnętrznego. Część postanowiła zwrócić się szybko w stronę restrukturyzacji. Wydaje się, że polscy handlowcy dobrze bronią się przed plajtą. Liczba ogłoszonych upadłości w handlu wyniosła od stycznia do czerwca br. – 58.

Restrukturyzacja niesie z sobą wiele korzyści. Zapewnia szybką ochronę przed postępowaniami egzekucyjnymi. Chroni przed wypowiadaniem przez wierzycieli ważnych dla podmiotu umów. Daje cztery miesiące czasu na wypracowanie porozumienia z wierzycielami.tłumaczy Szymon Mojzesowicz, ekspert z firmy doradczej Lege Advisors.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest szczególnie ciekawym wariantem, gdyż nie wymaga zaangażowania dużych środków finansowych. W przeciwieństwie do pomocy publicznej na restrukturyzację zadłużenia przedsiębiorców, która dla uruchomienia wymaga tzw. wkładu własnego.

Źródło: Lege Advisors

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....