FIRMYhiPower Energy S.A. podpisała umowę inwestycyjną z hiPower Labs

hiPower Energy S.A. podpisała umowę inwestycyjną z hiPower Labs

hiPower Energy S.A. podpisała umowę inwestycyjną z hiPower Labs

Notowana na rynku NewConnect hiPower Energy S.A. podpisała umowę inwestycyjną, w ramach której do grupy dołączy spółka hiPower Labs. Jej celem będzie stworzenie laboratorium do testowania wielkogabarytowych, wysokociśnieniowych i kompozytowych zbiorników na wodór, które stanie się pierwszą w Europie i jedną z pierwszych tego typu inwestycji na świecie. Grupa hiPower Energy zobowiązała się do objęcia do 30% udziałów w kapitale zakładowym hiPower Labs.

Działalność nowej spółki pozwoli wypełnić niszę na globalnym rynku związaną z rozwijaniem oraz certyfikowaniem wysokociśnieniowych zbiorników do gromadzenia, a także rurociągów kompozytowych do przesyłu wodoru.

Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na usługi związane z certyfikacją zbiorników na wodór, które są coraz powszechniej wykorzystywane m.in. w najszerzej rozumianym transporcie drogowym, kolejowym wodnym i lotniczym oraz w zastosowaniach stacjonarnych – mówi Jacek Gliniak, prezes zarządu hiPower Energy. – Na rynku brakuje laboratoriów wydających wymagane prawem certyfikaty oraz przeprowadzających niezależne audyty dot. wytrzymałości i bezpieczeństwa zbiorników wykorzystywanych do magazynowania, transportowania oraz przesyłania wodoru. Odpowiedzią na potrzeby globalnego rynku będzie działalność spółki hiPower Labs, która wkrótce dołączy do naszej grupy  – dodaje Jacek Gliniak.

Wszyscy producenci zbiorników do przechowywania wodoru są zobligowani prawnie do uzyskiwania certyfikacji swoich produktów w celu potwierdzenia bezpieczeństwa związanego z ich użytkowaniem. Obowiązek ten wynika m.in. z zapisów Regulaminu nr 134 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) i Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 stycznia 2009 r. w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych napędzanych wodorem oraz regulacji branżowych: ISO 11515, PN-EN 17339 i ISO 11439.

Oprócz certyfikacji przedmiotem działalności hiPower Labs będzie także prowadzenie usług i badań w zakresie nowych materiałów, technologii i konstrukcji oraz metrologii dla tego typu obiektów. Spółkę wspierać będą naukowcy związani z Politechniką Wrocławską – prof. Jerzy Kaleta i dr Paweł Gąsior, którzy od ponad 20 lat prowadzą badania w tym zakresie realizowane w ramach międzynarodowych i krajowych projektów naukowych i wdrożeniowych dla kluczowych partnerów gospodarczych w Europie.

Jerzy Kaleta jest profesorem mechaniki na Politechnice Wrocławskiej z rozległym doświadczeniem w zakresie wykorzystania wysokociśnieniowych zbiorników kompozytowych do gromadzenia wodoru i metanu. W ramach działalności z obszaru badań B+R oraz badań i homologacji zbiorników wysokociśnieniowych do sprężonego wodoru współpracował z takimi firmami jak: Optimum CPV, SSA, Rehau, LZS, Comat, Mahytec i Faurecia. Koordynował także część badań realizowanych w ramach dużego krajowego projektu „Wykorzystanie odpadowego wodoru do celów energetycznych”. Profesor Jerzy Kaleta jest również członkiem zespołu ds. wodoru utworzonego przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa.

Laboratorium tworzone w ramach umowy z hiPower Energy wspierał będzie także dr Paweł Gąsior – absolwent Politechniki Wrocławskiej i studiów MBA w obszarze zarządzania technologiami wodorowymi.  Posiada on blisko 20-letnie doświadczenie w zakresie technologii wodorowych, ze szczególnym uwzględnieniem metod gromadzenia, wykorzystania ogniw paliwowych oraz elektrolizerów. Jego doświadczenie obejmuje m.in. pełnienie kierowniczych funkcji oraz występowanie w roli głównego wykonawcy w projektach związanych z wysokociśnieniowym gromadzeniem wodoru. Paweł Gąsior uczestniczył w licznych projektach finansowanych ze środków krajowych i UE, które dotyczyły wysokociśnieniowych zbiorników do magazynowania paliw gazowych dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, kolejowego, transportowego i stacjonarnego. Kierował również projektami obejmującymi opracowanie i wdrożenie systemów monitorowania oraz wykrywania wycieków wodoru z gazociągów, a także monitorowaniem wybranych elementów elektrowni i rurociągów do przesyłu ropy naftowej.

Unikalne doświadczenie prof. Jerzego Kalety i dra Pawła Gąsiora pozwoli stworzyć wiodące w Europie laboratorium do certyfikacji wielkogabarytowych zbiorników na wodór. Nowy podmiot pozwoli odpowiedzieć na potrzeby rynku w zakresie przewyższającym obecne możliwości testowania laboratorium, które działa w ramach Politechniki Wrocławskiej. Laboratorium, które stanie się centrum działalności spółki hiPower Labs zostanie przystosowane do kompleksowego spełniania potrzeb rynkowych – zarówno w zakresie testowania mniejszych, jak i wielkogabarytowych zbiorników i instalacji do magazynowania, transportowania oraz przesyłania wodoru. Działalność nowej spółki stanie się komplementarnym uzupełnieniem oferty grupy hiPower Energy, która koncentruje się wokół innowacyjnych rozwiązań dla branży wodorowej i innych gałęzi przemysłu.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...