BEZPIECZEŃSTWOIIoT: Kluczowy element rozwoju i główne zagrożenie dla Przemysłu 4.0

IIoT: Kluczowy element rozwoju i główne zagrożenie dla Przemysłu 4.0

IIoT: Kluczowy element rozwoju i główne zagrożenie dla Przemysłu 4.0

Sektor przemysłowy przechodzi ogromną transformację, głównie dzięki technologiom cyfrowym. Katalizatorem napędzającym zmiany jest Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), który łączy tradycyjne systemy kontroli (ICS) z technologiami opartymi na sztucznej inteligencji. Jednak wszystkie innowacje wiążą się także z zagrożeniami. Czwarta rewolucja przemysłowa przynosi niespotykane korzyści, ale też sprawia, że cały sektor staje się podatny na cyberataki.

IIoT i rozwój Przemysłu 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa, do której odnosi się termin Przemysł 4.0, trwa już ponad dekadę. Klaus Schwab, niemiecki inżynier i ekonomista, określił ją jako cyberfizyczną rewolucję, opartą na robotyce, Internecie Rzeczy (IoT) i sztucznej inteligencji (AI).

– IoT i Przemysłowy Internet Rzeczy mają pewne punkty wspólne, ale różnią się w zakresie swojego zastosowania. Systemy IIoT integrują zaawansowaną analizę, uczenie maszynowe i dane dostarczane w czasie rzeczywistym z operacjami przemysłowymi. To sprawia, że IIoT jest kluczowym czynnikiem napędowym Przemysłu 4.0 – wyjaśnia Michał Zalewski, inżynier w firmie Barracuda Networks, która jest producentem rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT.

W jakich dziedzinach można wykorzystać tę technologię?

Inteligentna produkcja: Sensory i urządzenia IIoT zapewniają rzeczywisty wgląd w procesy produkcyjne i środowiska przemysłowe. Dzięki temu zarządzający mogą podejmować decyzje na podstawie dokładnych i aktualnych informacji.

Utrzymanie ruchu: Urządzenia IIoT pozwalają z wyprzedzeniem przewidywać awarie sprzętu, zmniejszając czas przestoju i oszczędzając koszty.

Optymalizacja łańcucha dostaw: Urządzenia IIoT mają możliwość monitorowania i śledzenia na bieżąco różnych procesów. Są więc źródłem cennych danych na temat każdego etapu łańcucha dostaw. To pomaga zarządzać produkcją i dostawami tak, by minimalizować zapasy i przestoje poprzez dostarczanie materiałów dokładnie wtedy, gdy są potrzebne.

IIoT i cyberbezpieczeństwo

Technologia przemysłowa stanowi dziś także ważny element infrastruktury krytycznej, a urządzenia IIoT są obecnie szeroko stosowane w firmach działających we wszystkich sektorach. Połączone ze sobą i wymieniające informacje czujniki i sensory stają się coraz popularniejszym celem cyberataków. A utrzymanie bezpieczeństwa takich sieci jest coraz większym wyzwaniem. Dlaczego?

Intensywność komunikacji: Każde urządzenie podłączone do sieci może być potencjalnym punktem wejścia dla cyberprzestępcy. Może też zostać nieprawidłowo skonfigurowane przez technika.

Brak standardów: Brak globalnych standardów bezpieczeństwa IIoT sprawia, że niektórzy producenci odmawiają aktualizacji urządzeń w przypadku wykrycia problemów z bezpieczeństwem. Producenci elementów IIoT skupiają się głównie na ich funkcjonalności i to ona jest dla nich priorytetem.

Integralność danych: Przestępca, który manipuluje danymi w sieciach IIoT, może zakłócić procesy operacyjne lub zniszczyć zasoby. IIoT wykorzystuje dane wejściowe i wyjściowe do wykonywania ważnych zadań. Rozszerzenie sieci IIoT podnosi ryzyko złośliwego manipulowania danymi.

Przestarzałe systemy: Wiele firm przemysłowych wciąż używa starszych systemów, które nie są już wspierane przez producenta i zabezpieczone przed cyberzagrożeniami. Wdrożenie nowoczesnej technologii IIoT obok takich systemów może spowodować pojawienie się znaczących luk bezpieczeństwa.

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) jest podatny na zagrożenia cybernetyczne, jednak można nimi zarządzać i znacznie je ograniczyć. Wdrażanie solidnych środków bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w sieciach, które obejmują różne typy urządzeń i systemów przemysłowych.

– Jeśli przedsiębiorca nie wie, od czego zacząć zabezpieczanie IIoT, powinien zacząć od podstaw. Najważniejsze jest używanie silnych, unikalnych haseł i włączenie wieloskładnikowego uwierzytelniania wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Instalując urządzenia, należy postępować zgodnie z procedurą wdrożenia i skonfigurować oraz zaktualizować każde z nich według obowiązujących standardów. Wszystkie elementy sieci IIoT powinny zostać włączone do systemów zarządzania zasobami i ich aktualizacjami. Pomogą także bardziej zaawansowane rozwiązania, między innymi firewalle nowej generacji czy narzędzia klasy Secure Connector – specjalnie zaprojektowane do działania w trudnych warunkach przemysłowych i gwarantujące scentralizowane zarządzanie sieciami rozbudowanymi o elementy IIoT – podsumowuje Michał Zalewski z Barracuda Networks.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...