niedziela, 13 kwietnia, 2025

Jak budować politykę demograficzną w Polsce?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Kierunki polityki demograficznej, które należy realizować, to przede wszystkim wspieranie aktywności zawodowej kobiet oraz ułatwianie łączenia obowiązków rodzinnych, opiekuńczych z aktywnością zawodową. Niestety obecnie decyzja o posiadaniu potomstwa wiąże się u kobiet przede wszystkim z ograniczeniami w zakresie aktywności zawodowej. Powrót do pracy po urodzeniu dziecka w Polsce następuje w ciągu trzech albo czterech lat – co jest okresem długim, zdecydowanie utrudniając im dalszy rozwój kariery zawodowej. Rozwiązanie tych problemów stwarza to szansę na potencjalne podniesienie poziomu dzietności w Polsce stosunku do tego, jaki jest notowany do tej pory. Należy również oddziaływać w kierunku poprawy sytuacji migrantów zarobkowych na naszym rynku pracy, ponieważ te osoby w istotnym mierze wypełniają luki, jakie występowały na przestrzeni ostatnich lat. Ważne jest także, by tworzyć konkretne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej osób osiągających wiek emerytalny.

– Trzeba mieć świadomość tego, że nawet jeśli uda się osiągnąć pozytywne efekty w zakresie zwiększania poziomu dzietności i podniesie się poziom liczby urodzeń, to i tak efekty tych zmian będą odczuwalne w perspektywie połowy lat czterdziestych bieżącego wieku, a więc będą one mocno odległe w czasie – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). – Tymczasem okres przejściowy będzie trudny dla finansów publicznych i aby sobie z tym poradzić konieczne jest stosowanie podejścia holistycznego – a więc równolegle z polityką prorodzinną, ukierunkowaną na wspieranie wzrostu liczby urodzeń. W tym zakresie istnieje bardzo duża przestrzeń do poprawy – należy wzmacniać efekty tych zachęt, które już istnieją, aby później przechodzić na emeryturę i dłużej realizować aktywność zawodową w różnych formach, np. mentoringu udzielanego przez pracowników bardziej doświadczonych. Warto też inwestować w szkolenia pracowników, przekwalifikowanie się tak, aby tworzyć miejsca pracy adekwatne do potrzeb i uwarunkowań osób bliskich osiągnięcia wieku emerytalnego lub tych, które osiągnęły już wiek emerytalny. Tylko oddziałując na te trzy sfery łącznie – czyli demografię, imigrację oraz aktywność zawodową – jesteśmy w stanie w łagodny sposób przejść turbulencje, które przemiana demograficzna będzie wywoływała w polskiej gospodarce – tłumaczy Kozłowski.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

00:03:26

Cła nie uzdrawiają gospodarki. Trump ignoruje ekonomię i lekcje historii

Według aktualnej wiedzy ekonomicznej działania prezydenta Trumpa, takie jak...

Wojna handlowa z Chinami rozkręca się na dobre. Ameryka na kursie kolizyjnym?

Niełatwo opisywać rzeczywistość w czasach, w których na rynku...

Kampania prezydencka – fake newsy i emocje znów dominują kampanię

Rafał Trzaskowski z największą widocznością w mediach, Sławomir Mentzen...

Trump rozdaje karty na nowo: czasowe zawieszenie ceł, uderzenie w Chiny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił tymczasowe zawieszenie ceł...

Ewa Wrzosek i medialna burza, której skala zaskakuje

Sprawa Ewy Wrzosek rozgrzała polską debatę publiczną do czerwoności....

Podobne tematy

Pilotaż zakończony sukcesem – Poczta Polska rusza z modernizacją kolejnych placówek

W pierwszym kwartale 2025 roku Poczta Polska rozpoczyna proces...

Dyrektywa NIS2: Nowe wyzwania w cyberbezpieczeństwie dla MŚP

Dyrektywa NIS2 ma zmienić sposób, w jaki organizacje w...

2,1 mln pracowników mniej w ciągu dekady. Firmy muszą postawić na rozwój własnych kadr

Polski rynek pracy czeka bezprecedensowy spadek liczby pracowników. Do...

42% ataków e-mailowych wymierzonych w większe firmy wykorzystuje phishing lateralny

Nowy raport Barracuda Threat Spotlight pokazuje, że organizacje liczące...

Gospodarka czeka na zmiany. Eksperci TEP przedstawiają konkretne propozycje

Zmiana władzy po wyborach parlamentarnych 15 października powinna być...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie