POLITYKAGospodarka czeka na zmiany. Eksperci TEP przedstawiają konkretne propozycje

Gospodarka czeka na zmiany. Eksperci TEP przedstawiają konkretne propozycje

Gospodarka czeka na zmiany. Eksperci TEP przedstawiają konkretne propozycje

Zmiana władzy po wyborach parlamentarnych 15 października powinna być nowym otwarciem na reformy gospodarcze i czasem na sformułowanie całościowej wizji polityki gospodarczej. Nowy rząd zastał szereg poważnych problemów i wyzwań, jak np. kryzys w wymiarze sprawiedliwości, niezrównoważone finanse publiczne, przerośnięty sektor państwowych czyli upolitycznionych firm, chaos w systemie podatkowo-składkowym wywołany tzw. „Polskim Ładem”, opóźnioną transformację energetyczną czy zdestabilizowany przez program „bezpieczny kredyt 2 proc.”. rynek mieszkaniowy. Te problemy nadal czekają na rozwiązanie.

Kiedy rozpoczną się reformy gospodarki?

Niedługo upłynie rok od wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października. Z jednej strony, to niewiele czasu, biorąc pod uwagę liczbę i skalę problemów w gospodarce, które należy rozwiązywać dochowując standardów dobrego stanowienia prawa – czyli rzeczywistego dialogu z interesariuszami oraz rzetelnych ocen skutków regulacji. Z drugiej strony, pierwsza połowa kadencji to czas, kiedy są największe szanse na podjęcie potrzebnych, choć niekiedy mniej opłacalnych politycznie decyzji. To pokazuje, że czasu na przeprowadzenie dobrych projektów reform i uzyskanie dla nich poparcia społecznego jest bardzo niewiele.

Mając świadomość tego wieloaspektowego wyzwania, jakim jest reformowanie gospodarki, jako Towarzystwo Ekonomistów Polskich (TEP) zdecydowaliśmy się zaprosić uznanych ekspertów do opracowania diagnozy i rekomendacji dla rządu RP w 12 ważnych obszarach. Jesteśmy przekonani, że zarówno syntetyczna diagnoza, jak i kierunkowe rekomendacje pozostają aktualne i stanowią wartościowy głos na rzecz potrzebnych zmian. Poniżej przedstawiamy przykłady dwóch zagadnień, które objął raport TEP i które obecnie są przedmiotem ożywionej debaty publicznej.

Jak zwiększyć dostępność mieszkań w Polsce?

„Mieszkanie jest towarem i powinno być towarem, ale powinno być dostępne i do tego są potrzebne różne narzędzia państwa. Natomiast pomysł utworzenia państwowego dewelopera jest bzdurą” – mówiła w debacie TEP dr Irena Herbst. W odniesieniu do kwestii poprawy dostępności mieszkań eksperci rekomendują m.in.:

  1. uwolnienie gruntów rolnych w granicach miast na inwestycje mieszkaniowe wraz ze wsparciem gmin przez państwo w opracowaniu planów zagospodarowania przestrzennego;
  2. wyrównanie warunków między wspieraniem zakupu i najmu nieruchomości przez instrumenty i regulacje państwowe;
  3. rozwijanie systemów oszczędzania na cele mieszkaniowe w powiązaniu z ulgami podatkowymi, zamiast dotacji publicznych na wkład własny oraz
  4. wprowadzenie podatku progresywnego od wartości nieruchomości (podatku katastralnego), rozważenie podatku od posiadania pustego gruntu.

Jak przeciwdziałać kryzysowi demograficznemu?

„Różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, który mamy w Polsce jest reliktem. W Europie jesteśmy jednym z dwóch krajów, które mają zróżnicowany wiek emerytalny. Drugim jest Rumunia. Tylko tam różnica wynosi dwa lata, u nas wynosi pięć.” – wskazała dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak. W obszarze demografii i rynku pracy rekomendacje są następujące:

  1. w krótkim terminie należy zwiększać aktywność zawodową osób w wieku produkcyjnym, głównie w grupie kobiet 50 m.in. poprzez tworzenie bodźców dla produktywnych zachowań, gdzie system zabezpieczeń społecznych nie zniechęca do pracy, a opieka zdrowotna zapewnia więcej niż jedynie zwiększenie przeżywalności (istotna jest długość życia w zdrowiu);
  2. mądra polityka imigracyjna, dzięki której obcokrajowcy integrują się społecznie, kulturowo i są w stanie wypełnić lukę na rynku pracy;
  3. ograniczenie transferów socjalnych o populistycznym charakterze, które demotywują potencjalną aktywność zarobkową;
  4. wzrost efektywności wykorzystania pracy poprzez inwestycje i innowacje, ale również kształcenie w zawodach przyszłości o wysokiej produktywności.

Patrząc z perspektywy makroekonomicznej, zdaniem ekspertów konieczna jest m.in. odbudowa państwa prawa, bez którego inwestowanie i prowadzenie działalności gospodarczej jest zbyt ryzykowne, a także zdecydowane ograniczenie własności państwowej w sektorze bankowym, energetyki i innych sektorach gospodarki.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

złoto

Czy złoto ma szansę na kontynuację wzrostów w 2024 roku?

0
Złoto pokazało w ostatnich latach, że potrafi kontynuować wzrosty i osiągać kolejne historyczne szczyty, nawet w środowisku wysokich stóp procentowych. Oczywiście same wysokie stopy procentowe to efekt nadmiernie wysokiej inflacji, która sprzyjała popytowi na...