środa, 22 stycznia, 2025

Janusz Janiszewski: Polska potrzebuje wojskowo-cywilnego systemu monitoringu dronów

Wojna w Ukrainie pokazała, że mamy do czynienia z zupełnie innym rodzajem wojny i wykorzystaniem zupełnie innych narzędzi w przestrzeni powietrznej. Oprócz systemów obrony powietrznej Patriot i innych rozwiązań – to przede wszystkim wojna oparta o wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów. Liczba operacji wojskowych, liczba zadań, jakie wykonują bezzałogowe statki powietrzne, jest ogromna w stosunku do okresu 5-6 lat wcześniej. To pokazuje, jak gigantyczna jest to broń i jak masowego rażenia – a jednocześnie także punktowego i bardzo dokładnie wycelowanego. Przykładem był wybuch na jednym z głównych mostów wywołany przez bezzałogowy statek nawodny. Dlatego Polska, która jest krajem granicznym Unii Europejskiej, musi się przygotować się na tego typu działania.

– Niestety Polska przespała swój czas i to powiem z pełną stanowczością, dlatego że do końca 2021 roku byliśmy jednym z liderów – jeśli chodzi o implementację systemów do integracji i zarządzania bezzałogowymi statkami powietrznymi. W lutym 2020 roku wdrożyliśmy w polskiej przestrzeni powietrznej pierwszy certyfikowany system dla bezzałogowych statków powietrznych, oczywiście cywilnych – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Janusz Janiszewski, ekspert lotniczy, były prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. – Wojna pokazała, że ten system musi się rozwinąć i musi się stać komponentem wojskowo-cywilnym, ponieważ obronność, integracja Polski przestrzeni powietrznej, stała się priorytetem. Głównym celem jest wykrywać, śledzić i na samym końcu neutralizować określone niebezpieczeństwo. Co do tego potrzeba? Potrzeba dwóch podstawowych modułów – to jest modułu cywilnego, który będzie posiadał informacje o wszelkim ruchu bezzałogowych statków powietrznych, połączonego z modułem wojskowym – który będzie monitorował będzie całą granicę wschodnią. Mówimy tutaj zarówno o Ukrainie, o Białorusi, o granicy z Litwą, która jest niestety bardzo wąską granicą, to jest tylko 64 km. Następnie mamy dość długą granicę z Kaliningradem – czyli z Rosją, z państwem, które jest agresorem. Nowy system musi gwarantować, że wojsko będzie wiedzieć o ruchu każdego bezzałogowego statku powietrznego – lot takiego statku będzie widoczny, śledzony, a operator będzie stwierdzić, jaki to jest dron i nawet skontaktować się z pilotem. W najbardziej zaawansowanych systemach nasz operator będzie mógł wydać komendę ląduj, zmień wysokość lotu, czy też zmień kierunek lotu. Do tego algorytmy i sztuczna inteligencja muszą identyfikować obiekty niezgłoszone – jak rakiety czy balony, które mogą stanowić zagrożenie – oraz dawać możliwość ich neutralizacji. Dlatego niezbędny jest system wielomułodułowy, aby dowódca operacyjny rodzaju sił zbrojnych mógł podjąć szybką decyzję o neutralizacji takiego zagrożenia. Trzeba inwestować już – a wojsko powinno mieć nadrzędną rolę, ponieważ graniczymy bezpośrednio z działaniami wojennymi – tłumaczy Janusz Janiszewski.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Rzecznik MŚP apeluje do Premiera w sprawie zmian w Radzie Dialogu Społecznego

Agnieszka Majewska Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, wystosowała pismo...

Donald Trump zaczyna prezydenturę: USA opuszcza WHO i porozumienie paryskie, granice z Meksykiem pod specjalnym nadzorem

Wczoraj na rynkach niemal wszystko kręciło się wokół inauguracji...

Geopolityczna gra Trumpa: Jak wpłynie na światowe rynki finansowe?

Agresywna strategia Trumpa: Prezydent elekt Donald Trump planuje...

Ropa powyżej 80 dolarów – czy czeka nas spadek cen?

W ostatnich dniach ceny ropy Brent przekroczyły poziom 80...

Na niższe stopy procentowe poczekamy

Przed nami pierwsza w tym roku decyzja Rady Polityki...

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja w e-commerce. Eksperci Shoper wskazują kluczowe technologie

Sztuczna inteligencja coraz częściej wspiera e-commerce i pomaga sprzedawcom...

Diagnostyka S.A. z prospektem zatwierdzonym przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła Prospekt Diagnostyka S.A. („Diagnostyka”, „Spółka”,...

Żabka wchodzi w retail media. Uruchamia Żabka Ads

Żabka Ads - Shopper-Driven Media to nowe narzędzie pozwalające...

Dariusz Kondas nowym członkiem zarządu spółek INTER Polska i INTER-ŻYCIE Polska

Rady Nadzorcze Towarzystwa Ubezpieczeń INTER Polska S.A. oraz TU...

Smartlink Partners inwestuje 1 mln EUR w medtech Prosoma

Tworzony przez JRH ASI oraz czołowych polskich przedsiębiorców zrzeszonych...

Maciej Zientara wkracza do Prime ASI – 6 milionów akcji i ambitna wizja inwestycyjna

Maciej Zientara, doświadczony inwestor i pasjonat innowacji, objął ponad...

Trendy motoryzacyjne 2025: SUV-y i chińskie auta na czele rankingu popularności

Czy chińskie marki zmienią dotychczasowe przyzwyczajenia polskich kierowców? Czy...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie