ENERGETYKAJuż teraz powinniśmy pomyśleć o przyszłorocznych rachunkach

Już teraz powinniśmy pomyśleć o przyszłorocznych rachunkach

Już teraz powinniśmy pomyśleć o przyszłorocznych rachunkach

Półmetek wakacji to najlepszy czas na to, aby pomyśleć i przygotować się na kolejny sezon grzewczy. Od lat właśnie w okresie letnim ceny energii elektrycznej i gazu są najniższe w roku. Pomimo wdrożenia tarcz ochronnych, mieszkańcy muszą liczyć się z podwyżkami i to znaczącymi. Na rosnące koszty utrzymania mieszkań składa się wiele czynników, między innymi rosnąca płaca minimalna. Wszystko to odbije się na naszych portfelach. 

Komentarz Mariusza Łubińskiego, Prezesa Zarządu Admus Sp. z o.o., firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu nieruchomościami.

Punktów na liście podwyżek jest kilka. Pierwszy dotyczy energii elektrycznej. Oferty jakie aktualnie otrzymujemy opiewają na kwotę około 839 PLN/MWh. Na dzień dzisiejszy dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych obowiązują stawki na poziomie 698 PLN/MWh, które wynegocjowaliśmy w zeszłym roku. Widzimy więc, że mamy do czynienia z 20% podwyżką rok do roku. Jest to o tyle niepokojące, że na rynkach światowych ceny wyraźnie spadają nawet poniżej tych, które były przed wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą. Niestety, wspólnoty i spółdzielnie nie mogą kupować energii bezpośrednio na giełdzie czy od największych dostawców. Jesteśmy zobowiązani do korzystania z pośredników, którzy sami wytwarzają energię. Wspólnoty i spółdzielnie, które mają kontrakty terminowe, kończące się z końcem roku, będą zawierały nowe umowy na wyższe niż przed rokiem kwoty. Pamiętajmy również, że 31 grudnia przestaje obowiązywać tarcza, jeśli nie zostanie przedłużona podwyżki czekają nas już od 1 stycznia 2024 roku.

Druga ważna kwestia to cena gazu. Dziś jest ona zablokowana na poziomie 200 PLN/MWh. Jeszcze dwa lata temu było to 80 do 100PLN/MWh. Są również takie przypadki wspólnot, które zawierały kontrakty długoterminowe z gwarancją ceny. W takich przypadkach cena np. gazu jest poniżej 100 PLN/MWh. Podmioty, które nie miały zakontraktowanych niższych stawek za paliwo gazowe płacą nawet 100% więcej niż jeszcze w ubiegłym roku.

Zarówno ceny gazu i energii eklektycznej byłyby niższe, gdyby były one uwolnione i gdybyśmy my jako wspólnoty i spółdzielnie mogli korzystać z ofert szerszego grona firm. Zwiększenie konkurencji daje szansę, że oferowane ceny będą jak najbardziej zbliżone do tych na rynkach światowych.

Nie zapominajmy również, że opłaty za prąd i gaz to tylko dwa elementy opłat, które ponoszą mieszkańcy. Każdego roku kontraktujemy usługi związane z utrzymaniem nieruchomości w dobrym stanie. Koszty związane z utrzymaniem czystości, usługi ogrodnika czy ochrony są związane z płacą minimalna, która z każdym rokiem rośnie. Tegoroczna podwyżka na poziomie 20 % również wpłynie na rachunki, jakie płacą mieszkańcy.

Coroczne podwyżki to już tradycja. Chociaż wielu z nas jest jeszcze przed wakacjami już teraz powinniśmy pomyśleć o zbliżającym się sezonie grzewczym i rachunkach za energię elektryczną, które niestety będą wyższe.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...