wtorek, 15 kwietnia, 2025

Maciej Marszałek z Jędrzejem Iwaszkiewiczem przejmują The Heart. Pozyskali nowych inwestorów i stawiają fundusz inwestycyjny

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online
  • W drodze wykupu managerskiego (MBO) właścicielskie stery w polskim venture builderze The Heart objęli dotychczasowi zarządzający spółką – Maciej Marszałek, CEO i Jędrzej Iwaszkiewicz, CCO.
  • Nowi właściciele mają ambitne plany, a wspierają ich nowo pozyskani inwestorzy: Dominik Wieliński, założyciel i CEO Polskiej Sieci Windykacji oraz Arkadiusz Pernal, współzałożyciel Ten Square Games i Naszej Klasy.
  • W nowej strukturze The Heart będzie inwestować m.in. we wsparcie rozwoju projektów w fazie pre-startup poprzez dedykowany fundusz inwestycyjny, który ma powstać w I kwartale 2025 r.

The Heart swoje warszawskie podwoje dla startupów i chcących z nimi pracować korporacji otworzył w 2016 r. Była to wówczas pierwsza tego typu organizacja w kraju. Po nieco ponad roku działalności wszedł w kolejną fazę rozwoju i stał się venture builderem (VB). W ostatnich latach również prężnie działał na rynku, umacniając swoją pozycję wiodącego korporacyjnego VB i jednego z najbardziej rozpoznawalnych tego typu podmiotów w Polsce. Wypracowany przez Macieja Marszałka i Jędrzeja Iwaszkiewicza ekosystem tworzący spółki przyniósł w ostatnich latach wzrost łącznej wartości Grupy do niemal 100 mln PLN. Obecnie w portfolio The Heart znajdują się w nim m.in. Digital Gateways – zapewniający kompleksowy onboarding klienta, cyfrowa platforma dla restauracji ScanPay, AIS Gateway – oferujący szybką weryfikację tożsamości i sprawdzenie wiarygodności finansowej klienta czy flatte – platforma do zarządzania wynajmem mieszkań.

Duet przejmuje The Heart

Dotychczasowy model działania The Heart umożliwił powstanie kilku dobrze prosperujących i skalowalnych biznesów. Dużo się w tym czasie nauczyliśmy. Czujemy, że jesteśmy gotowi i mamy apetyt na znaczne przyspieszenie, do czego potrzebny jest m.in. skupiony układ właścicielski i kapitał. Dlatego też zdecydowaliśmy się na wykup menedżerski. Nowa struktura będzie w pełni odpowiadała najlepszym światowym standardom venture buildingowym, pozwoli płynnie rozwijać budowane spółki oraz zwiększy dostępność kapitału dla nich. Wierzymy, że pozwoli nam to postawić kolejny krok w rozwoju The Heart jako VB i zrealizować cel, jakim jest posiadanie w portfolio 30 start-upów do 2030 r. – mówi Maciej Marszałek, CEO w The Heart.

Maciej Marszałek dołączył do The Heart w 2018 r. jako managing partner odpowiedzialny za budowę nowego modelu biznesowego spółki opartego o venture building i 2 lata później objął rolę CEO. Posiada wieloletnie doświadczenie zarządcze w branży finansowej, zdobyte m.in. w Banku Millennium, Link4, AXA czy Unilink. Z kolei Jędrzej Iwaszkiewicz należał do założycielskiego grona The Heart i pełni w nim rolę partnera zarządzającego, odpowiadając za m.in. rozwój biznesu, partnerstwa strategiczne i tworzenie projektów transformacji cyfrowej.

W związku z wprowadzonymi zmianami strukturalnymi w firmie, do zarządu The Heart dołączyła Natalia Bielecka, obejmując stanowisko partnera i chief people officera. Odpowiada za tworzenie i wdrażanie strategii HR w The Heart oraz spółkach portfelowych, w tym za pozyskiwanie i utrzymanie kluczowych talentów. Ze spółką jest związana od 2018 r. – najpierw pracowała jako manager odpowiedzialna za projekty venture buildingowe z obszaru HR, a następnie dyrektor HR.

The Heart z nowym finansowaniem

W wyniku tych zmian rozpoczął się nowy rozdział w historii The Heart. W wizję rozwoju spółki oraz plany obecnych właścicieli uwierzyło dwóch inwestorów indywidualnych, którzy zdecydowali się w nią zainwestować. Wiodącym inwestorem jest Dominik Wieliński, założyciel i CEO Polskiej Sieci Windykacji oraz dawny prezes pożyczkowej Optimy. Nowym inwestorem został również Arkadiusz Pernal, współzałożyciel Ten Square Games oraz Naszej Klasy.

Venture building to najwyższy poziom biznesowego wtajemniczenia. Zaczynamy od analizy rynku, monitorowania trendów i detekcji zdarzeń, na które można odpowiedzieć produktem lub usługą. Potem dokładnie analizujemy pomysł i testujemy koncept. Rekrutujemy najlepszy dostępny zespół. Stawiamy przygotowaną spółkę, która ma zmierzyć się z konkurencją. Zapraszamy do niej kolejnych inwestorów, chociaż całe przedsięwzięcie współfinansujemy od samego początku. W ciągu pięciu lat planujemy wyjście z inwestycji. Chciałbym, żebyśmy do 2030 roku zbudowali portfel kilkudziesięciu nowych spółek o wartości 1 mld PLN. Jeżeli ktoś ma to zrobić w tej części Europy, to właśnie The Heart jest do tego najlepiej przygotowany – komentuje Dominik Wieliński.

Ambitne cele i precyzyjny plan

Pozyskane fundusze Iwaszkiewicz i Marszałek chcą przeznaczyć na powiększenie obecnego zespołu The Heart, a także inwestycje w projekty w fazie pre-startup oraz rozwój obecnych i przyszłych spółek z portfela w ramach nowego funduszu inwestycyjnego, który ma zadebiutować w I kwartale 2025 r.

Budując na naszym dotychczasowym doświadczeniu, chcemy rozszerzyć działalność w obszarze korporacyjnego venture buildingu, dlatego też powstanie fundusz inwestycyjny. Naszym celem jest stworzenie kompleksowego ekosystemu zapewniającego warunki do dynamicznego rozwoju innowacyjnych, skalowalnych biznesów – mówi Jędrzej Iwaszkiewicz, współzałożyciel i CCO The Heart i dodaje – Jednocześnie wchodzimy w nowy, strategiczny obszar – rozpoczynamy ścisłą współpracę z wiodącymi uczelniami w Polsce w celu wspierania procesu komercjalizacji projektów naukowych, szczególnie technologicznych. Interesują nas przede wszystkim projekty w fazie TRL 3 (III poziom gotowości technologicznej) z obszarów fintech, medtech i energytech. Od strony finansowania widzimy tu dwie główne drogi. Pierwszą są partnerstwa z korporacjami, które doskonale sprawdziły się m.in. przy takich spółkach, jak flatte czy Digital Gateways. Drugą są inwestycje prywatne, pod kątem których w przyszłym roku uruchomimy fundusz inwestycyjny.

W myśl credo The Heart, inwestowanie w ramach venture buildingu umożliwia korporacjom testowanie i wdrażanie innowacji przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka oraz kosztów związanych z wewnętrznym rozwojem technologii. Takie podejście pozwala firmom skupić się na głównych obszarach działalności, a równocześnie – pobocznie – budować przewagę konkurencyjną poprzez rozwój komplementarnych produktów i usług. Dodatkowo, współpraca ze startupami na wczesnym etapie rozwoju stwarza możliwość osiągnięcia wysokich zwrotów z inwestycji. Z kolei prywatnym inwestorom zapewnia dywersyfikację portfela, dopasowanie strategii inwestycyjnej do poziomu akceptowanego ryzyka oraz inwestowanie w innowacyjne projekty z różnych sektorów, co otwiera nowe możliwości zysków.

Analizy rynkowe pokazują, że start-upy rozwijane w ramach start-up studios osiągają kluczowe etapy finansowania w znacznie krótszym czasie niż tradycyjne – sięgają po finansowanie seed o 51 proc. szybciej (średnio 1,49 vs 3,03 roku), serii A o 41 proc. (2,75 vs 4,68 roku), serii B o 44 proc. (3,7 vs 6,65 roku) oraz serii C o 47 proc. (4,59 roku vs 8,67 roku). Z danych wynika także, że proces przejęcia startupów ze start-up studios zajmuje średnio 5 lat, czyli o 33 proc. mniej czasu niż w przypadku start-upów niestworzonych w tym modelu. Jednocześnie ich czas do IPO jest o 31 proc. krótszy i wynosi średnio 7,5 roku[1]. Dane Global Startup Studio Network (GSSN) wskazują również, że 60 proc. projektów realizowanych w studiach otrzymuje finansowanie z rundy A[2].

[1] Źródło: https://inniches.com/startup-studios-research

[2] Źródło: https://morrow.co/disrupting-the-venture-studio-landscape/

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

GK Murapol po I kwartale 2025 r.

GGrupa Murapol utrzymała stabilny poziom sprzedaży i przekazań lokali...

AI Accelerator: Nowy program Arrow Electronics dla firm chcących wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji

AI Accelerator to nowy, ustrukturyzowany program pomagający partnerom handlowym...

Mex Polska SA z 12% wzrostem przychodów w 2024 roku. Spółka stawia na ekspansję i optymalizację

Mex Polska zgodnie z prognozami, zamyka 2024 rok z...

Strategiczna zmiana w ARI: nowy właściciel, nowe spółki i pełna koncentracja na AI

Agencja Rozwoju Innowacji S.A. (ARI), notowana na NewConnect poinformowała...

100 mln euro dla 100 polskich startupów. Paweł Dobosz uruchamia fundusz inwestycyjny Formative

Sto milionów euro – tyle w ciągu trzech lat...

Podobne tematy

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Marketing sensoryczny w metawersie: Czy wirtualne zakupy mogą angażować wszystkie zmysły?

Nowe technologie, takie jak wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość...

Grupa Arche wypłaciła inwestorom 56 mln zł w 2024 roku

W samym 2024 r. inwestorzy otrzymali ponad 56 mln...

Daniel Pawelczyk Finance Directorem i członkiem zarządu w TD SYNNEX Poland

TD SYNNEX (NYSE: SNX) poinformował o powołaniu Daniela Pawelczyka...

Lennart Zipfel nowym dyrektorem finansowym FREENOW – zastąpi Johannesa Prantla

Lennart Zipfel został mianowany nowym dyrektorem finansowym (CFO)...

Młodzi vs. doświadczeni – jak przełamać stereotypy i stworzyć silny zespół?

Dzisiejszy rynek pracy jest areną dynamicznych zmian, które wymagają...

Komputery kwantowe – rewolucja, która zmieni oblicze informatyki

Komputery kwantowe i dokonywane z ich pomocą obliczenia kwantowe...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie