poniedziałek, 14 kwietnia, 2025

Od dziś obowiązują nowe przepisy dot. kontroli wwożonych produktów spożywczych do Wielkiej Brytanii

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Pomimo Brexitu Wielka Brytania pozostaje, według danych GUS, drugim największym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. Rocznie na Wyspy trafia z Polski żywność o wartości ok. 6,68 mld EUR. 31 stycznia 2024 roku w życie wchodzą nowe przepisy dot. kontroli wwożonych na teren Zjednoczonego Królestwa produktów.

Nowe przepisy, nowe wymagania

Wielka Brytania wciąż dostosowuje swoje regulacje celne do nowej, postbrexitowej rzeczywistości. Elementem tego procesu jest wprowadzenie od 31 stycznia regulacji „Border Target Operating Model”, której zapisy dotkną polskich eksporterów żywności. Na czym polegają zmiany?

Od 31 stycznia produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego (w tym same rośliny), będą podlegały nowemu systemowi, w którym oceniany jest „poziom ryzyka” danego produktu. Jak objaśniają brytyjscy urzędnicy, nowe regulacje mają na celu zmniejszenie ryzyka biologicznego.

W zależności od tego, czy dany produkt klasyfikowany jest przez Brytyjczyków jako towar niskiego, średniego lub wysokiego ryzyka, eksporter będzie zobowiązany do dostarczenia odpowiedniej dokumentacji. W przeciwnym razie transport z produktami może zostać zatrzymany na brytyjskiej granicy – i w najgorszym scenariuszu odesłany na koszt właściciela ładunku do kraju pochodzenia, narażając jego przedsiębiorstwo na ogromne koszty.

Co z polską żywnością?

Większość produktów spożywczych, wg nowej klasyfikacji, będzie należała do kategorii średniego ryzyka. Eksporter będzie musiał w związku z tym wypełnić obowiązek przedstawienia świadectw zdrowia i/lub certyfikatów fitosanitarnych potwierdzających spełnienie regulacji obowiązujących w Wielkiej Brytanii.

Wszyscy eksporterzy żywności powinni dokładnie przeanalizować swoje łańcuchy dostaw celem sprawdzenia ich gotowości do spełnienia wymagań stawianych przez „Border Traget Operating Model”. Brak odpowiednich certyfikatów dla produktów spożywczo-rolnych będzie skutkował brakiem możliwości ich wwozu na teren Wielkiej Brytanii. Pamiętajmy, że mówimy o rynku, na który, według danych GUS, tylko w 2022 roku z Polski trafiły towary rolno-spożywcze o wartości 6,68 mld EUR. Niedostosowanie się do nowych przepisów może sprawić, że polskie produkty będą masowo zatrzymywane na granicy przez brytyjskie urzędy celne, co bez wątpienia będzie miało negatywny wpływ na budżety polskich przedsiębiorstw. – mówi Grażyna Jaworska, dyrektor zarządzająca J.Dauman Logistics.

Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju dokumenty muszą zostać przygotowane przed rozpoczęciem transportu z kraju pochodzenia, przez uprawnionych, lokalnych specjalistów. Przykładowo, dla produktów zwierzęcych będzie to lekarz weterynarii.

Mniej zauważalną na pierwszy rzut oka, chociaż równie ważną zmianą są, obowiązujące od 1 stycznia 2024 r., wymogi dot. etykietowania produktów spożywczych sprzedawanych na wyspach brytyjskich. Wszystkie wprowadzone do obrotu produkty muszą uwzględniać adres producenta w Wielkiej Brytanii, na Wyspach Normandzkich bądź na Wyspie Man. O ile ci eksporterzy, którzy posiadają oddziały na terenie Królestwa nie odczują tej zmiany, o tyle wszystkie firmy, których produkty są dystrybuowane przez brytyjskiego partnera, będą musiały zaktualizować swoje etykiety, umieszczając na nich dane lokalnego importera.

Rynek spożywczy to dopiero początek

Branża rolno-spożywcza jest jednym z pierwszych sektorów, który został objęty nowymi przepisami, jednak nie ostatnim.

W najbliższych miesiącach planowane jest wdrożenie regulacji dot. kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów importowanych na Wyspy również w innych sektorach. Eksporterzy, którzy prowadzą sprzedaż do Wielkiej Brytanii powinni aktywnie monitorować zmiany zachodzące w prawodawstwie, oraz kontrolować swoje łańcuchy dostaw pod kątem ich gotowości do elastycznego dostosowania do nowych regulacji. Warto w tym zakresie rozważyć skorzystanie ze wsparcia podmiotu, który posiada doświadczenie i lokalne przedstawicielstwo na rynku brytyjskim. – mówi Grażyna Jaworska, dyrektor zarządzająca J.Dauman Logistics.

Wielka Brytania pozostaje 4. największym kierunkiem eksportu dla Polski, na który według danych GUS w 2022 roku trafiły towary o wartości 78,5 mld złotych. To pokazuje jak duży wpływ na polskie firmy mogą mieć zmiany przepisów na Wyspach. Według danych GUS po dwóch kwartałach 2023 roku oprócz żywności do najważniejszych kategorii produktów importowanych do Wielkiej Brytanii należały m.in. urządzenia biurowe, sprzęt AGD/RTV, oraz meble.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Globalna wojna celna uderza w logistykę i polski eksport. Ekspert ostrzega przed falą zakłóceń

Wraz z powrotem Donalda Trumpa na urząd prezydenta USA...

Polski rynek magazynowy stabilizuje się po latach rekordów. Czas na jakość, nie ilość

Polski rynek magazynowy osiągnął etap zdrowej stabilizacji, zbliżając się...

Polska hubem e-commerce? Nowe cła USA i koniec T86 zmieniają reguły gry

Kilkudziesięcioprocentowe cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa na towary...

E-commerce napędza logistykę. Polska staje się hubem dostaw dla całej Europy

Według prognoz amerykańskiej Administracji Handlu Międzynarodowego wartość europejskiego rynku...

Raport PSF: Fotowoltaika w Polsce potrzebuje pilnych zmian prawnych

Polska fotowoltaika stoi na rozdrożu. Mimo dynamicznego wzrostu, sektor...

Podobne tematy

Jak miłość wpływa na portfel? Ekonomiczne korzyści życia we dwoje

Walentynki to nie tylko okazja do celebrowania miłości, ale...

Marketing sensoryczny w metawersie: Czy wirtualne zakupy mogą angażować wszystkie zmysły?

Nowe technologie, takie jak wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość...

Grupa Arche wypłaciła inwestorom 56 mln zł w 2024 roku

W samym 2024 r. inwestorzy otrzymali ponad 56 mln...

Daniel Pawelczyk Finance Directorem i członkiem zarządu w TD SYNNEX Poland

TD SYNNEX (NYSE: SNX) poinformował o powołaniu Daniela Pawelczyka...

Lennart Zipfel nowym dyrektorem finansowym FREENOW – zastąpi Johannesa Prantla

Lennart Zipfel został mianowany nowym dyrektorem finansowym (CFO)...

Młodzi vs. doświadczeni – jak przełamać stereotypy i stworzyć silny zespół?

Dzisiejszy rynek pracy jest areną dynamicznych zmian, które wymagają...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie