FIRMYOTB Ventures zebrał 750 mln zł do drugiego funduszu deeptech. NATO wśród...

OTB Ventures zebrał 750 mln zł do drugiego funduszu deeptech. NATO wśród inwestorów

OTB Ventures zebrał 750 mln zł do drugiego funduszu deeptech. NATO wśród inwestorów

  • Wywodzący się z Polski OTB Fund 2 zamknął się w kwocie 750 ml zł (185 mln USD), wyraźnie powyżej pierwotnie planowanej wielkości. Tym samym stał się największym funduszem VC w regionie CEE
  • Wśród inwestorów drugiego funduszu znaleźli się m.in. Fundusz Innowacji NATO (NATO Innovatio Fund), Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF) czy Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej
  • Fund 2 dotychczas zainwestował już w 9 nowych projektów w obszarze deeptech takich jak Semron, KYP.ai, Veridion i aktywnie szuka kolejnych spółek do portfela.

OTB Ventures to wiodący europejski fundusz VC, specjalizujący się w inwestycjach w startupy z obszaru deeptech. Wspiera spółki na wczesnym etapie rozwoju (seed i seria A), działające w obszarach SpaceTech, Enterprise Automation & AI, Cybersecurity oraz FinTech Infrastructure. Właśnie ogłosił zamknięcie swojego drugiego funduszu – OTB Fund 2.

Ogłoszenie finalnej wielkości naszego drugiego funduszu, największego pod względem wartości zgromadzonych środków w CEE, to świadectwo zaufania od naszych inwestorów. Zamknięcie go powyżej pierwotnych założeń jest tym większym sukcesem, że dokonało się mimo nadal trudnego rynku. To takżę w dużym stopniu zasługa udanych inwestycji w ramach poprzedniego funduszu. Zgromadzony w OTB Fund 2 kapitał umożliwia nam dalsze realizowanie misji wspierania innowacyjnych startupów z obszaru deeptech. Korzystają one z największego zasobu naturalnego, jaki Europa może zaoferować, czyli wyjątkowego talentu technologicznego, którego nie brakuje także w naszym krajupodkreśla Adam Niewiński, współzałożyciel i partner zarządzający OTB Ventures.

– To dotychczas nasz największy fundusz i zarazem odzwierciedlenie rosnącego znaczenia Europy jako rynku startupów deeptech i talentu technologicznego. “Deeptech” to nasza pasja i niezmiennie, od momentu założenia OTB Ventures w 2017 r., stanowi podstawę naszej strategii inwestycyjnej. Zamknięcie drugiego funduszu oraz inwestycje, które do tej pory zrealizowaliśmy, potwierdzają zasadność tej strategii oraz nasze zobowiązanie do wspierania innowacyjnych projektów technologicznych powstających w Europie, w tym także w Polsce – dodaje Marcin Hejka, współzałożyciel i partner zarządzający OTB Ventures.

OTB Fund 2 w tzw. finalnym closingu przekroczył swoją pierwotnie planowaną wielkość. Ta ostatecznie wyniosła 750 ml zł (185 mln USD). Od pierwszego closingu w listopadzie 2022 r. OTB Ventures ogłosiło już dziewięć nowych inwestycji, w tym w spółkę Semron (tworzy układy AI o wysokiej wydajności i ultra-niskim zużyciu energii), KYP.ai (platformę automatyzacji i analizy produktywności w przedsiębiorstwach)  oraz Veridion (twórców opartej o AI technologii business intelligence).

NOWE INWESTYCJE PRZY WSPARCIU M.IN. NATO

Wśród inwestorów instytucjonalnych OTB Fund 2 znajduje się NATO Innovation Fund (NIF), uruchomiony przez 22 sojuszników NATO podczas szczytu w Madrycie w 2022 r., Jego celem jest wspieranie startupów i innych funduszy VC w rozwoju innowacyjnych technologii deeptech o wysokim potencjale podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego).

– OTB Ventures i NATO Innovation Fund dzielą pasję do technologii oraz startupów z sektora deeptech, inwestując w ambitnych przedsiębiorców, aby zapewnić bezpieczną przyszłość dla miliarda obywateli Sojuszu NATO. Nasz flagowy fundusz o wartości 1 miliarda euro jest przeznaczony na inwestycje na styku deeptech, obronności i bezpieczeństwa, skupiając się na energetyce, komputerach kwantowych, autonomii, klimacie i biotechnologii. Inwestycje OTB Ventures są w pełni zgodne z naszą misjąmówi Andrea Traversone, partner zarządzający w NATO Innovation Fund (NIF).

W gronie inwestorów OTB Fund 2 znajdują się również m.in. Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF), Isomer Capital, NATO Innovation Fund (NIF), Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, TDJ Venture, współzałożyciel Snowflake Marcin Żukowski oraz OnDean, fundusz założyciela Relativity.

– Naszym celem jest wspieranie innowacji, budowanie nowych rynków, wzmacnianie konkurencyjności oraz stymulowanie tworzenia miejsc pracy i wzrostu w całej Unii Europejskiej. Dlatego też z satysfakcją kontynuujemy naszą współpracę z OTB Ventures, przy wsparciu finansowym programu InvestEU, aby wspierać przedsiębiorstwa z sektora zaawansowanej technologii w całej Europie i pomagać im pokonywać wyzwania związane z finansowaniem. Jest to ważne zarówno dla firm, które będziemy wspierać, jak i dla konkurencyjności UE na arenie globalnejmówi Marjut Falkstedt, CEO European Investment Fund (EIF).

– Patrząc na osiągnięcia zespołu Adama Niewińskiego i Marcina Hejki, jestem przekonany, że dołączyliśmy do grona partnerów europejskiego lidera w sektorze deeptech. Ich wyjątkowa zdolność do identyfikowania innowacyjnych projektów o dużym potencjale jest  potwierdzona przez inwestycje z OTB Fund 1, a Fund 2 wydaje się równie obiecujący. Cieszę się, że mimo iż TDJ Venture skupia się na projektach w fazie późniejszego wzrostu, możemy wspierać startupy we wczesnych fazach rozwoju, dzięki takim zespołom jak OTB Ventures – mówi Mateusz Sumara, dyrektor inwestycyjny TDJ Venture.

Całość pozyskanych środków drugi fundusz OTB Ventures przeznaczy na inwestycje w europejskie startupy z obszaru deeptech.

STRATEGIA I PORTFEL OTB VENTURES

OTB Ventures jest największym funduszem Venture Capital z korzeniami w Europie Środkowo-Wschodniej, inwestującym w startupy wyróżniające się innowacyjną, często opatentowaną technologią w czterech obszarach: SpaceTech, Enterprise Automation & AI, Cybersecurity oraz FinTech Infrastructure. Strategia inwestycyjna nowego funduszu jest kontynuacją strategii OTB Fund 1, z tą różnicą, że do 10% wartości funduszu zostanie przeznaczone na inwestycje w spółki na etapie seed, aby wspierać rozwój obiecujących przedsięwzięć na ich początkowym etapie. Ponad połowa środków Funduszu zostanie przeznaczona na inwestycje follow-on, wspierając kolejne rundy finansowania najbardziej obiecujących projektów.

OTB Ventures, zgodnie z dotychczasową strategią inwestycyjną, będzie obejmować znaczące mniejszościowe udziały w spółkach portfelowych. Od  pierwszego zamknięcia drugiego funduszu w listopadzie 2022 r. OTB Ventures dokonało 9 inwestycji: 3 w spółki w serii A (m.in. w KYP.ai, czyli platformę automatyzacji i analizy produktywności w przedsiębiorstwach) oraz 6 inwestycji typu seed, m.in. w Veridion, startup tworzący opartą o AI technologii business intelligence. Po ogłoszonej w styczniu br. inwestycji w Semron, drezdeński startup produkujący tworzący układy AI o wysokiej wydajności i ultra-niskim zużyciu energii, OTB Ventures zwiększyło swoje zaangażowanie w obszarze technologii półprzewodnikowych. Powiększyło się również portfolio w wertykale SpaceTech, poprzez inwestycje w lidera usuwania śmieci kosmicznych ClearSpace, a także w Atmos Space Cargo oraz Kurs Orbital, włoski startup demokratyzujący rynek usług na orbicie i logistyki kosmicznej.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...