środa, 12 maja, 2021
TURYSTYKA I HOTELARSTWOPandemia nie przekreśliła wakacyjnych planów, 200 000 klientów Revolut wyjechało

Pandemia nie przekreśliła wakacyjnych planów, 200 000 klientów Revolut wyjechało

-

  • Blisko 200 tysięcy polskich klientów Revolut wyjechało latem za granicę (-8% r/r)
  • Najpopularniejszą wakacyjną destynacją stała się w tym roku Chorwacja (+53% r/r)
  • Gdy jedne usługi traciły klientów (ATM -27% r/r), inne rosły (stacje paliw +18% r/r) 

Pandemia nie przekreśliła wakacyjnych planów, 200 000 klientów Revolut wyjechało

Revolut udostępnił najnowszą edycję Revolut Money Report podsumowującą wpływ pandemii na tegoroczne wakacje (31 maja – 31 sierpnia). Choć wielu Polaków ruszyło na urlop za granicą, wirus wywarł wpływ na kierunek wyjazdu i przebieg wypoczynku. Zmieniły się topowe destynacje, czas wyjazdu, sposób podróży, poziom wydatków i nabywane usługi. Czy tegoroczny sezon wakacyjny można uznać za udany?Ulubione destynacje wakacyjne polskich klientów Revolut – turyści 2019-2020 Ulubione destynacje wakacyjne polskich klientów Revolut – wydatki 2019-2020 Usługi, z których polscy klienci Revolut korzystali za granicą latem, % zmiana 2019-2020

W pogoni za wakacjami

Sezon letnich wyjazdów rozpoczynał się z roku na rok coraz wcześniej. Polacy chętnie jechali na urlop już w maju. W tym roku w maju zostali w domach. Czerwiec, jeśli chodzi o zagraniczne wyjazdy, nie był lepszy. Średnia tygodniowa wartość wydatków na noclegi w apartamentach i Airbnb z pomocą Revolut przebiła poziom zeszłoroczny dopiero 2 lipca. W przypadku opłat za hotele 20 lipca. Dzięki polskim klientom Revolut, którzy nie dali za wygraną i udali się na urlop, wielu usługodawców w lipcu i sierpniu odrabiało straty.

Chorwacja nowym liderem

Ponad 190 tysięcy polskich klientów Revolut w okresie czerwiec-sierpień b.r. wyjechała za granicę (-8% r/r) wydając w tym czasie 390 milionów zł (-14% r/r). Po długiej kwarantannie wiele osób zapragnęło znaleźć się na plaży i wykąpać w ciepłym morzu. Wybór w tym sezonie najczęściej padał na Chorwację, która zdetronizowała Włochy. Urlop nad Adriatykiem spędziło blisko 40 tysięcy klientów Revolut z Polski (+53% r/r), którzy wydali na ten cel ponad 80 milionów zł (+72% r/r). Wielu wybrało dojazd własny i pobyt w Airbnb zamiast hotelu.

Włochy i Hiszpania tracą pozycję

Straciły destynacje turystyczne, które silniej kojarzyły się z pandemią. Na skutek spadku liczby klientów, którzy wybrali Włochy (odwiedzający -35% r/r, wydatki -33% r/r), kraj ten spadł na drugie miejsce. Hiszpanię (-32% r/r, -27% r/r) na miejscu trzecim pod względem popularności zmieniła Grecja (+16% r/r, +53% r/r) przyjmując 16 tysięcy klientów Revolut z Polski. W sumie, na urlop w czterech topowych destynacjach 86 tysięcy klientów Revolut z Polski (-0,5% r/r) wydało 164 miliony zł (+15% r/r). Zmienili się beneficjenci, a nie wydawane budżety.

Dojazd własny

W ślad za zmianą kierunków podróży przetasowaniu uległy wydatki na transport, noclegi i usługi towarzyszące. A może odwrotnie, bezpieczny transport i usługi przesądziły o zmianie destynacji? Dość powiedzieć, że polscy turyści z kartą Revolut omijali pociągi (klienci -53% r/r, wydatki na osobę -14% r/r), autokary i autobusy (-51% r/r, -24% r/r), rzadziej korzystali też z agencji podróży (-30% r/r, -26% r/r). Woleli sprawdzić auto w serwisie (klienci +8% r/r), nalać do pełna na stacji paliw (+18% r/r) i opłacając autostrady (+24% r/r) dotrzeć na miejsce samemu.

Skąd na to pieniądze?

Kwarantanna sprzyjała oszczędzaniu i wielu klientom Revolut udało się odłożyć pieniądze do sejfów Vault. W badanym okresie czerwiec – sierpień 2020 r. 37 tysięcy osób (+111% r/r) wypłacało 264 tysięcy razy z sejfów Vault (+140% r/r) środki na łączną kwotę 57 milionów zł (+145% r/r). Można się domyślać, że osobom, które straciły pracę pomogły one załatać domowy budżet, a szczęśliwcom, którzy pracę zachowali powiększyć budżet wakacyjny. Czy wydatki na urlopie w związku z pandemią były skromniejsze?

Mniej restauracji, więcej posiłków w domu

Porównując wakacje w 2020 i 2019 r. największy spadek liczby polskich klientów i wydatków za pomocą Revolut notowały muzea i wystawy (klienci -42% r/r, wydatki na osobę -26% r/r), sieci fast food (-28% r/r, -17% r/r) oraz sklepy z biżuterią i zegarkami (-18% r/r, -18% r/r). Polscy turyści zamiast w restauracji, kawiarni i barze (-16% r/r, -1% r/r), zwiększyli wydatki spożywcze (-8% r/r, +26% r/r). Wraz z boomem na Chorwację i Grecję wzrosła liczba klientów wynajmujących łodzie i jachty (+17% r/r, +45% r/r), wydali oni większe kwoty w marinach (-9% r/r, +33% r/r).

Wpływ na branżę

Wcześniejsze badanie Revolut Money Report pokazało, że sektor turystyczny tkwił w kryzysie najdłużej. Turyści z kartą Revolut dali mu jednak szansę, by część strat odrobić. Choć liczba klientów i wydane kwoty były niższe, to zdarzało się, że wydatki na osobę rosły – w wynajmie aut (klienci -24% r/r, wydatki na osobę +1% r/r), Airbnb i apartamentów (-14%, +12%). Nieznacznie spadły wydatki na osobę w hotelach (-12% r/r, -2% r/r). Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłoroczny letni sezon wakacyjny będzie już wolny od wpływu Covid-19.

Chociaż karty Revolut są dziś używane głównie do zakupów w Polsce i online wciąż znakomicie sprawdzają się w podróży. Cieszę się, że nasi klienci nie porzucili planów wakacyjnych, przy okazji wspierając branżę, która najwięcej ucierpiała na skutek pandemii” – powiedział Karol Sadaj, country manager Revolut w Polsce.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...