wtorek, 29 kwietnia, 2025

Polska odpowiada za 1% światowej emisji CO2

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Do niedawna ślad węglowy przeciętnego Polaka był większy niż przeciętnego Chińczyka. Kraje uboższe, które mają aspirację do rozwoju śladem Europy czy Stanów Zjednoczonych, w tej chwili często mają ślad ekologiczny znacznie niższy niż społeczeństwa europejskie i to kilku-, jeśli nie dziesięciokrotnie. Polska emituje około 1% światowej emisji dwutlenku węgla czy gazów cieplarnianych – ale populacja Polski jest znacznie mniejsza niż 1% populacji światowej. Obecnie społeczeństwa odczuwają dużo bardziej skutki zmian klimatu. Skumulowane emisje to bagaż rozwiniętych społeczeństw – i jest on bardzo duży. Dlatego cykl negocjacji wokół tak zwanych szkód i strat – czyli tego, dlaczego Europa i Stany Zjednoczone powinny płacić krajom mniej rozwiniętym – to jest bardzo ważna dyskusja, która się toczy.

– Jeżeli rzeczywiście uda nam się ograniczyć i znaleźć inny model, przede wszystkim oparty na gospodarce obiegu zamkniętego i na zrównoważonym rozwoju, to myślę, że pozostałe kraje świata pójdą tym tropem. Wszyscy odczuwamy problemy na własnej skórze, najbardziej w regionach podzwrotnikowych, w Południowej Azji czy w Afryce – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Mikołaj Troczyński, specjalista zespołu zrównoważonego rozwoju Fundacji WWF Polska. – Żądamy od Brazylii, żeby wstrzymała wycinkę Lasów Amazońskich, ale co im proponujemy w zamian? Myśmy nasze lasy już wycięli, wyeksploatowali w Europie. I to co mamy – to są powiedzmy szczerze uprawy leśne, a nie prawdziwe lasy. Musimy się poczuć liderem, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy i cywilizacyjny. Chętnie się stawiamy na piedestale, ale już niechętnie bierzemy odpowiedzialność za to, jakim kosztem go osiągnęliśmy i jaką drogę wybraliśmy. I tylko w wyniku wspólnej dyskusji uda nam się poprawić globalne cele. Bo nie uda się zmusić na przykład Chin do zaprzestania spalania węgla, jeżeli Polska powie: a my mamy węgiel i będziemy go dalej palić, co nam zrobicie? – wskazuje Troczyński.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Domowe piece największym źródłem smogu w Polsce – przemysł i transport daleko w tyle

Choć często za smog obwiniamy przemysł i transport, dane...

Podobne tematy

ORLEN odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby...

AFIR: Nowe wyzwania dla infrastruktury ładowania w Polsce

Zgodnie z AFIR, którego przepisy zaczęły być stosowane...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Budżet państwa to iluzja? Ponad 150 instytucji działa poza ustawą budżetową

Polska „funduszowa” ma się świetnie. Z każdym kolejnym rządem...

Stéphane Séjourné z wizytą w Grupie Przemysłowej Baltic – rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu offshore

6 lutego 2025 roku Stéphane Séjourné, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej...

Marketing sensoryczny w metawersie: Czy wirtualne zakupy mogą angażować wszystkie zmysły?

Nowe technologie, takie jak wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie