BIZNESPrzedsiębiorcy apelują o "szybką ścieżkę" postępowań w sprawie KPO. Mało czasu na...

Przedsiębiorcy apelują o „szybką ścieżkę” postępowań w sprawie KPO. Mało czasu na przeprowadzenie inwestycji

Przedsiębiorcy apelują o „szybką ścieżkę” postępowań w sprawie KPO. Mało czasu na przeprowadzenie inwestycji

Pieniądze z KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać.

Jest decyzja Komisji Europejskiej – pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy nareszcie trafią do Polski. To jedna z najbardziej oczekiwanych przez przedsiębiorców decyzji gospodarczych ostatnich lat. Te pieniądze są gospodarce bardzo potrzebne, zarówno w kontekście inwestycji publicznych jak i np. wsparcia transformacji energetycznej polskich firm.

– Komisja Europejska odblokowała 137 miliardy euro dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy i polityki spójności. To dla polskiej gospodarki szansa na poprawę konkurencyjności, ale i dynamiczny rozwój w sektorach, które muszą się zmieniać, a dotychczas wielu firmom brakowało na to pieniędzy. Mowa np. o inwestycjach energetycznych – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Przedsiębiorcy mają także swoje postulaty w sprawie KPO.

Niecałe 3 lata na wydanie ogromnych pieniędzy z KPO. Niektóre kraje zrealizowały już ponad 50% swoich zadań

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej wiele razy apelowali już o to, by jak najpilniej odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy. Decyzja Komisji Europejskiej jest więc decyzją, która nie tylko jest bardzo oczekiwana, ale jest także gigantyczną szansą rozwojową dla Polski.

– Francja, Włochy i Hiszpania wydały już prawie połowę środków, które otrzymały w ramach KPO, a my czekamy na pierwsze przelewy. To idealny przykład na jakim etapie jesteśmy i jak bardzo musimy przyspieszyć żeby zrealizować inwestycje z KPO. Stąd apel przedsiębiorców ze Szczecina, by przygotować szybką ścieżkę składania wniosków i weryfikacji ich na realizację projektów, które będą mogły otrzymać dofinansowanie – mówi Hanna Mojsiuk.

137 miliardów Euro to zawrotna kwota. Należy dokładnie pilnować, jak pieniądze są wydawane. Nie możemy jednak zapominać, że te pieniądze mają swój „termin ważności”

– Inwestycje z KPO muszą być wykonane i rozliczone do końca 2026 roku. Jeżeli mówimy o dużych zadaniach publicznych czy energetycznych, to nie mamy zbyt wiele czasu, by te inwestycje zacząć i zrealizować. Przed przedsiębiorcami, a także merytorycznymi ministerstwami czas wielkiej mobilizacji – mówi Hanna Mojsiuk. 

KPO także dla turystyki

Jak mówią przedsiębiorcy – każde inwestycje, które będą realizowane z Krajowego Planu Odbudowy będą cenne.

– Inwestycje publiczne np. w ochronę zdrowia, infrastrukturę, budowę placówek oświatowych czy w cyfryzację, cieszą przedsiębiorców, bo będą one napędzać gospodarkę i będą przynosić zlecenia dla naszych firm budowlanych czy IT – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Najwięcej inwestycji, które interesują przedsiębiorców dotyczy transformacji energetycznej. Przedsiębiorcy mają jednak także swoje oczekiwania względem realizacji projektów z KPO na Pomorzu Zachodnim.

– Dla nas również bardzo ważna będzie turystyka. Wiemy, że w czasie pandemii COVID-19 to właśnie ten sektor gospodarki był najmocniej dotknięty stratami. Zależy nam, by turystyka, gastronomia, projekty zwiększające atrakcyjność Pomorza Zachodniego były realizowane i jest na to wiele pomysłów – dodaje Hanna Mojsiuk.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...