FIRMYRaen: 3,4 mln zł przychodów i 2,1 mln zł EBITDA w I...

Raen: 3,4 mln zł przychodów i 2,1 mln zł EBITDA w I kwartale 2024 r.

Raen: 3,4 mln zł przychodów i 2,1 mln zł EBITDA w I kwartale 2024 r.

Raen, platforma łącząca międzynarodowych inwestorów z projektami OZE miała 3,4 mln zł przychodów i 2,1 mln zł EBITDA w I kwartale 2024 r.. Portfel umów na realizację farm fotowoltaicznych wzrósł do 1,6 GW.

W pierwszym kwartale 2024 r. zrealizowaliśmy w projektach kolejne kamienie milowe i wypracowaliśmy 2,1 mln zł EBITDA. Dla porównywalności wyników istotny jest poziom zeszłorocznej EBITDA, która po przejściu na MSSF oraz uwzględnieniu kosztów Raen jeszcze sprzed transakcji nabycia przez Seed Capital wyniosła ostatecznie 1,3 mln zł. Zauważalny jest również wzrost marżowości naszego biznesu, przy niższych przychodach wykonaliśmy podobny wynik na działalności operacyjnej, co wiąże się z faktem, że prace  realizujemy już w większej mierze sami, w mniejszym stopniu posiłkując się podwykonawcami – mówi Adam Guz, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Raen.  – Z punktu widzenia naszego portfela szczególnie cieszy ostatnia umowa joint venture popisana z Grupo Corba, jednym z liderów branży OZE na świecie. Jesteśmy w kontakcie w wieloma zagranicznymi podmiotami, znamy ich potrzeby i oczekiwania, dlatego w momencie kiedy na horyzoncie pojawia się interesujący projekt, wiemy kto może być nim zainteresowany. To wyróżnik i przewaga Grupy Raen, którą rozwijamy i pielęgnujemy. Intensywnie pracujemy też nad dywersyfikacją przychodów i zamierzamy rozszerzyć zakres usług oferowanych przez Raen. W ostatnich tygodniach podpisaliśmy list intencyjny w sprawie wsparcia pozyskania finansowania dla technologii RealCarbonTech pozwalającej na produkcję zielonego metanolu w której widzimy potencjał dla rozwoju OZE w kierunku chemicznych magazynów energii oraz projektów off-grid – dodaje Adam Guz.

Skonsolidowane wyniki finansowe za I kwartał 2024 r.:

tys. PLN I kw. 2023 I kw. 2024 Zmiana
Przychody całkowite 8,3 3,4 – 58,9%
EBITDA* 1,3 2,1 +55,8%
Marża EBITDA 16,1% 60,9% +44,9 p.p
Zysk netto 1,8 1,2 – 31,4%
Marża netto 21,7% 36,2% +14,5 p.p.

 

W I kwartale 2024 roku zysk netto Grupy Kapitałowej wyniósł 1,2 mln zł wobec 1,8 mln zł rok wcześniej. Grupa miała 2,1 mln zł EBITDA, która była wyższa o 56% od 1,3 mln zł EBITDA w I kwartale 2023 r.

Grupa Raen świadczy na rzecz inwestorów usługi dewelopmentu wielkoskalowych projektów OZE w zakresie przygotowania, projektowania oraz doprowadzenia do etapu gotowości do budowy (RTB). Przychody Grupy zależą od zrealizowania ustalonych w projektach kamieni milowych i są rozłożone w czasie, a wysokość wynagrodzenia jest zazwyczaj uzależniona od końcowej mocy instalacji. Raen współpracuje przede wszystkim z międzynarodowymi podmiotami, które są zainteresowane realizacją projektów deweloperskich w sektorze OZE w Polsce. W trakcie przygotowania są obecnie projekty dla francuskiej grupy Engie i greckiej METKA, a pod koniec kwietnia 2024 r. podpisana została umowa JV z hiszpańską Grupo Cobra na wspólną realizację projektu PV o mocy ponad 150 MW w województwie zachodniopomorskim. Dzięki tej współpracy portfel umów na realizację farm fotowoltaicznych wzrósł do 1,6 GW.

Grupa Raen posiada także podpisane listy intencyjne i umowy na przygotowanie projektów PV z kilkoma dużymi międzynarodowymi podmiotami takimi jak Goldbeck Solar z Niemiec, Canadian Solar z Kanady.

W 2023 roku przyjęta została nowa strategiana lata 2023 – 2025, która zakłada zwiększenie portfela umów na rozwój projektów OZE do około 3 GW na koniec 2025 r. Grupa realizuje także projekty własne i na koniec 2025 r. zamierza posiadać farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 9-12 MW. Raen poza dalszym rozwojem wielkoskalowych projektów OZE, planuje poszerzenie swojej działalności o generalne wykonawstwo, produkcję energii elektrycznej oraz pośrednictwo w obrocie energii elektrycznej.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...