środa, 15 stycznia, 2025

Rzecznik MŚP sprzeciwia się likwidacji instytucji skargi nadzwyczajnej

Agnieszka Majewska Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierowała do Premiera Donalda Tuska oraz Ministra Sprawiedliwości profesora Adama Bodnara pismo dotyczące planowanej likwidacji instytucji skargi nadzwyczajnej. W piśmie Rzecznik MŚP wyraził sprzeciw wobec tych planów, podkreślając, że rezygnacja z tego środka prawnego może mieć negatywne konsekwencje dla polskich przedsiębiorców.

Skarga nadzwyczajna jest narzędziem umożliwiającym korektę prawomocnych orzeczeń sądowych, które w rażący sposób naruszają zasady sprawiedliwości społecznej oraz konstytucyjne prawa i wolności obywateli. Mogą ją wnieść: Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz w zakresie swojej właściwości, Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Od momentu wprowadzenia tej instytucji w 2018 roku, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wniósł 73 skargi nadzwyczajne, z czego pierwsza została złożona w 2019 roku.

Sprawy, w których Rzecznik MŚP wniósł skargi nadzwyczajne, dotyczyły m.in.:

  • ustalenia okresów podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz podstawy wymiaru składek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającego 99,5% udziałów i jednocześnie prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą,
  • zwrotu nienależnie pobranych świadczeń zasiłkowych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą,
  • zwrotu środków otrzymanych od urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej.

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP podkreśla znaczenie instytucji skargi nadzwyczajnej: „Instytucja skargi nadzwyczajnej pozwoliła naprawić wiele krzywd wyrządzonych polskim przedsiębiorcom przez błędne decyzje sądowe. Jej likwidacja oznaczałaby pozbawienie przedsiębiorców ostatniej deski ratunku w sytuacjach, gdy w obrocie prawnym funkcjonują wyroki naruszające fundamentalne zasady sprawiedliwości społecznej„.

W ocenie Minister Majewskiej likwidacja skargi nadzwyczajnej wpłynie negatywnie nie tylko na funkcjonowanie systemu prawnego, ale także na zaufanie przedsiębiorców do instytucji państwowych. Wiele skarg wniesionych przez Rzecznika MŚP pozwoliło zapobiec tzw. „śmierci ekonomicznej” przedsiębiorców, którzy dzięki uchyleniu niekorzystnych wyroków mogli kontynuować swoją działalność.

Agnieszka Majewska dodaje: „Z perspektywy doświadczeń Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców widać wyraźnie, że skarga nadzwyczajna jest potrzebnym narzędziem. Bez niej wiele wyroków pozostałoby w mocy, a przedsiębiorcy musieliby ponosić konsekwencje błędnych rozstrzygnięć przez wiele lat. Dlatego apeluję do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Sprawiedliwości o zaniechanie planów likwidacji tej instytucji„.

Instytucja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców powstała w 2018 roku w celu wspierania polskich przedsiębiorców w ich relacjach z administracją publiczną. Likwidacja skargi nadzwyczajnej może wpłynąć negatywnie na poczucie bezpieczeństwa prawnego przedsiębiorców, co w konsekwencji może osłabić polską gospodarkę.

Autor
  • Agnieszka Majewska

    Powołana na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców 25 czerwca 2024 r. Ukończyła studia administracyjne na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie uzyskała stopień magistra administracji, oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim, gdzie uzyskała stopień magistra prawa. W 2010 r. zdała egzamin sędziowski oraz uzyskała wpis na listę radców prawnych. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu doradztwa podatkowego w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Jest radcą prawnym z dwudziestoletnim stażem w stosowaniu prawa administracyjnego i gospodarczego. Doświadczenie zawodowe zdobyła między innymi w Sądzie Rejonowym w Gdańsku oraz w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. Współpracuje z Uniwersytetem WSB Merito oraz Wyższą Szkołą Społeczno-Ekonomiczną w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia z postępowania administracyjnego. Ekspertka z zakresu prawa administracyjnego, autorka licznych wystąpień podczas konferencji naukowych i popularno-naukowych.

    Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Popularne w tym tygodniu

00:09:47

Decyzje banków centralnych w centrum uwagi – co czeka euro i dolara w 2025 roku?

Początek roku był dobry dla euro, a zmienność na...

Czynsze rosną, a najemcy dochodzą do granic możliwości finansowych

Płacimy więcej za wynajem mieszkań. „Czynsz, media, sprzątanie klatek...

Sfinks Polska: Dynamiczny wzrost przychodów i liczby restauracji w 2024 r.

Restauracje należące do sieci Sfinks Polska wypracowały w 2024...

ORLEN Paczka z rekordowym wzrostem

Rekordowy, ponad 80-proc. wzrost wolumenu obsłużonych przesyłek zanotowała w...

Podobne tematy

ZUS zakwestionował działalność gospodarczą agenta ubezpieczeniowego – Sąd Najwyższy przyznaje rację Rzecznikowi MŚP

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłosił się przedsiębiorca,...

Raportowanie ESG: przewodnik Rzecznika MŚP pomaga sprostać oczekiwaniom rynku

Raportowanie ESG staje się kluczowym elementem prowadzenia działalności gospodarczej...

Raportowanie niefinansowe i zmiany w Kodeksie Pracy: Debata o wyzwaniach dla MŚP

29 listopada 2024 r. gmach Senatu Rzeczypospolitej Polskiej stał...

Nowelizacja specustawy powodziowej: większe wsparcie dla przedsiębiorców dzięki inicjatywie Rzecznika MŚP

Na skutek starań Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Minister...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie