piątek, 18 kwietnia, 2025

Rosjanie atakują infrastrukturę energetyczną Ukrainy – czeka nas kolejna fala uchodźców

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rosja od ponad tygodnia atakuje krytyczną infrastrukturę Ukrainy odcinając energię elektryczną, ciepło i ciepłą wodę w wielu miastach i zmuszając fabryki w niektórych obszarach do tymczasowego zamknięcia. Szacuje się, że 1,5 miliona ludzi zostało bez prądu w 230 wioskach i miastach Ukrainy.

Szefowie spółek przesyłowych zapowiedzieli już redukcję usług, w związku z czym zima na pewno nie będzie łatwa. Ukraińscy urzędnicy wzywają ludność do oszczędzania energii. Groźba przyszłych przerw w dostawie prądu w okresie zimowym w Ukrainie, gdzie zimy są o wiele bardziej intensywne niż u nas może zmusić kolejną falę uchodźców do przyjazdu do Polski. Co to może oznaczać? Przede wszystkim kolejną falę uchodźców, którym trzeba będzie zapewnić pomoc, lokum i docelowo pracę.

Oczywiście celem rosyjskich ataków w całym kraju jest strach, wywołanie paniki, ale nie tylko. Jednym z planów Putina jest zalanie Unii Europejskiej kolejnymi milionami uchodźcami wojennych, tak, żeby kraje nie dawały rady z niesieniem im pomocy. Rząd właśnie ogłosił, że od połowy przyszłego roku uchodźcy będą ponosili 50 % kosztów utrzymania się w Polsce, a potem – pełną kwotę. Ponad 80 tys. osób wciąż przebywa w miejscach zbiorowego zakwaterowania w Polsce – wynika z informacji MSWiA. Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy powiedział: Chcemy, żeby osoby, które przebywają w tych miejscach już ponad 120 dni, od stycznia partycypowały w 50 proc. kosztów przez najbliższe miesiące, a docelowo, żeby całkowicie ponosiły koszty pobytu w Polsce. Nie możemy w nieskończoność finansować pobytu uchodźców.

Oprócz tego, że polskiego rządu nie stać na takie wydatki – GUS właśnie potwierdził wzrost inflacji do 17,2% – jest to na pewno też forma zmuszenia uchodźców do pojęcia pracy i relokacji. Staranie o to trwa od wielu miesięcy, możliwe, że rząd szuka po prostu bardziej efektywnych rozwiązań – komentuje Anna Dzhobolda, dyrektorka departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal. – Uchodźcy nadal pomieszkują w dużych miastach, bo nie ufają, że w mniejszych miejscowościach jest dobra infrastruktura i czeka na nich praca, bo tak jest na Ukrainie. Z pomocą rządowi mogą przyjść agencje takie jak nasza, oferujące pracę z zakwaterowaniem czy specjalnymi programami dla kobiet, jak nasza szkoła UDT, w której nauka dla uchodźczyń z Ukrainy jest bezpłatna. Szkołę prowadzimy od lipca i z miesiąca na miesiąc kobiet przybywa.

Od 24 lutego do Polski trafiło 7,095 mln uchodźców, z czego wróciło na Ukrainę około 5 mln. Każdego dnia na granicy jest intensywnie – średnio przekracza ją10 tys. osób w obie strony. Na szacowaną liczbę miliona uchodźców w Polsce około 450 tys. podjęło już legalną pracę. Żyjących i pracujących w Polsce Ukraińców jest około 800 tys., więc tylko 10 % Ukraińców żyje obecnie na koszt państwa.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Jak skutecznie budować karierę na poziomie Executive (C-level)?

Budowanie kariery na stanowiskach Executive (C-level) różni się znacząco...

Wynagrodzenia w sprzedaży i marketingu w 2025 roku. Kto zarobi najwięcej?

Najwięcej zyskują dziś specjaliści, którzy oprócz wiedzy sprzedażowej i...

65% pracowników w Polsce twierdzi, że czują się w swojej pracy niedoceniani

Od najmłodszych lat oczekujemy uznania od rodziców, nauczycieli, przyjaciół....

Podobne tematy

Cyberatak na Platformę Obywatelską. W tle zagrożenie ze strony Rosji?

Premier RP, Donald Tusk poinformował 2 kwietnia br. o...

Hewea z koncesją na produkcję sprzętu wojskowego

Firma Hewea, specjalizująca się w integracji rozwiązań dla pojazdów...
00:02:14

Spada liczba lotów w Rosji – embargo i brak części zamiennych dają się we znaki

Lotnictwo musi zapewniać bezpieczeństwo, a każda operacja lotnicza powinna...

Cyberatak na ukraińskie koleje państwowe

Ukraińskie koleje państwowe w poniedziałek rano poinformowały, że systemy...
00:05:02

Janusz Janiszewski: Polska powinna być liderem w budowie systemów wojskowo-cywilnych

Wojna w Jugosławii pokazała, że konflikty zbrojne mają ogromny...

Rośnie skala cyberataków na polskie szpitale. Krakowski szpital MSWiA kolejną ofiarą

Szpital MSWiA w Krakowie celem cyberataku. Rośnie skala ataków...

Jak miłość wpływa na portfel? Ekonomiczne korzyści życia we dwoje

Walentynki to nie tylko okazja do celebrowania miłości, ale...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie