poniedziałek, 4 grudnia, 2023
FINANSEBANKOWOŚĆRPP pozostawiła stopy procentowe w Polsce bez zmian

RPP pozostawiła stopy procentowe w Polsce bez zmian

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

RPP pozostawiła stopy procentowe w Polsce bez zmian

RPP pozostawiła stopy procentowe w Polsce bez zmian i było to sporym zaskoczeniem, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że konsensus zakładał kolejną obniżkę o 25 pb. Listopadowe posiedzenie było pierwszym po październikowych wyborach parlamentarnych. Wiele osób zadawało sobie pytanie, jaką politykę przyjmie Narodowy Bank Polski w nowym otoczeniu politycznym? Dzisiaj wydaje się, że uzyskaliśmy odpowiedź.

Kluczowe zdanie z komunikatu po posiedzeniu RPP to z pewnością „Biorąc pod uwagę dokonane w poprzednich miesiącach dostosowanie stóp procentowych NBP, a także niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację, Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.” Narodowy Bank Polski zdecydował, że ostatnie obniżki stóp procentowych są wystarczające, a obecne ich poziomy wystarczające „dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP”. Nie mamy zatem póki co potencjalnego konfliktu między polityką fiskalną, a monetarną. RPP zachowała rozwagę w obliczu przyszłego, nowego rządu i jego podejścia właśnie w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej wskazywanej w komunikacie.

Moim zdaniem to bardzo pozytywne zaskoczenie. Pozostaje obserwować na ile trwała jest ta polityka NBP wobec nowego otoczenia politycznego.

Szymon Gil, Makler Michael / Ström Dom Maklerski

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...