piątek, 17 stycznia, 2025

Zamknięcie Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu po 52 latach działalności

8 stycznia 2025 roku odbyła się uroczysta ceremonia zamknięcia Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Sankt Petersburgu, która miała miejsce z udziałem polskiego ambasadora w Rosji, Krzysztofa Krajewskiego. Był to symboliczny koniec 52-letniej historii polskiej placówki w jednym z najważniejszych rosyjskich miast.

Decyzja o zamknięciu konsulatu była następstwem wycofania zgody przez Rosję na działalność polskiej placówki. Ten ruch stanowił odpowiedź na decyzję polskiego ministra spraw zagranicznych o zamknięciu Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu. Polska strona argumentowała swoją decyzję przypadkami sabotażu na terenie kraju, powiązanego z rosyjskimi władzami.

Symboliczne pożegnanie

Podczas ceremonii zamknięcia Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu podkreślił znaczenie placówki dla Polaków i Polonii w Rosji.

– Przyszedł moment, żeby podziękować Wam wszystkim, dla kogo było to miejsce ważne. Miejsce, które było wartością samą w sobie, zupełnie innym światem niż ten, który otaczał na co dzień. (…) Dziękujemy wszystkim Konsulom Generalnym, Dyrektorom Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, wszystkim pracownikom Konsulatu i Instytutu, a szczególnie tym wszystkim, którzy w ciągu ostatnich 3 lat z ogromnym poświęceniem realizowali swą misję już po rosyjskim ataku na Ukrainę.

Ambasador Krajewski wyraził również nadzieję, że polska placówka konsularna powróci do Sankt Petersburga w „lepszych czasach”.

Nowa rzeczywistość stosunków polsko-rosyjskich

Zamknięcie konsulatu wpisuje się w kontekst napiętych relacji polsko-rosyjskich, zaostrzonych po rosyjskiej agresji na Ukrainę i związanych z nią działań dyplomatycznych oraz politycznych. Choć placówka w Sankt Petersburgu zakończyła swoją działalność, polskie przedstawicielstwa w Rosji wciąż działają w Moskwie, Królewcu i Irkucku.

Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu przez ponad pół wieku pełnił kluczową rolę w budowaniu więzi między Polską a mieszkańcami tego regionu Rosji. Placówka była miejscem wsparcia dla Polaków mieszkających na terenie Rosji, przestrzenią dialogu kulturalnego i platformą do promowania polskiej kultury oraz nauki.

Zamknięcie tej placówki to ważny symbol w historii polskiej dyplomacji i trudnych relacji między Polską a Rosją.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Spółka z grupy TT PSC przejmuje niemiecką firmę

TT PSC Germany, należąca do Transition Technologies PSC, przejęła...

Opinie deweloperów na temat nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym i jej wpływu na inwestycje mieszkaniowe

Jaki wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych będzie miała nowelizacja...

Silny rynek pracy w USA wspiera dolara, złoto zyskuje na wartości

Jak się okazuje bardzo dużo, a niewykluczone, że niedługo...

Waloryzacja czynszów w 2025 r. – co czeka najemców?

Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele...

Podobne tematy

LNG i BioLNG jako odpowiedź na wyzwania klimatyczne w transporcie

Wobec wyzwań związanych z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych, jedną...
00:06:09

Holcim podsumowuje pierwszy rok po transformacji

Rok 2024 w Holcim Polska stał pod znakiem transformacji...

8/10 polskich firm deklaruje gotowość zapłaty okupu w przypadku ataku ransomware

Eksperci VECTO opublikowali właśnie siódmą edycję raportu VECTO: „Cyberbezpieczeństwo...

Kod nie musi być złośliwy, żeby ułatwić atak hakerom. Wystarczą luki

Ryzyko cyberataków może wyprzedzić konflikty zbrojne w rankingu...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie