piątek, 1 grudnia, 2023
FIRMYScanway debiutuje na NewConnect

Scanway debiutuje na NewConnect

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Scanway debiutuje na NewConnect

Scanway S.A., wiodąca firma z branży technologii obserwacyjnej z kosmosu i wizyjnej kontroli jakości w przemyśle, zadebiutowała dziś na rynku NewConnect. Kurs akcji na otwarciu wyniósł 47,7 zł, co oznacza wzrost o 6 proc. względem kursu odniesienia i ceny po jakiej inwestorzy w czerwcu br. obejmowali akcje w IPO, czyli 45,0 zł. Po 15 minutach handlu kurs akcji wynosił 45,4 zł.

Scanway jest 358. firmą notowaną na NewConnect oraz 10. debiutem na tym rynku w 2023 roku. Spółka jest obecnie jedynym przedstawicielem sektora kosmicznego na małej giełdzie. W procesie pozyskania finansowania i upublicznienia, Scanway wspierany był przez cc group.

Cieszymy się, że dołączyliśmy do grona spółek giełdowych i zamknęliśmy z sukcesem bardzo pracowity okres związany z czerwcową ofertą publiczną, a następnie przygotowaniami do debiutu. Ten dzień to ważny krok w rozwoju naszej firmy i budowaniu jej rozpoznawalności na polskim oraz międzynarodowym rynku, a także otwarcie nowego rozdziału w historii Scanway. Dane rynkowe wskazują, że sektor kosmiczny, a zwłaszcza obszar małych satelitów, ma przed sobą bardzo dobre perspektywy, dlatego wierzę, że umożliwienie ekspozycji na ten rynek poprzez akcje Scanway, może stanowić ciekawą propozycję dla inwestorów. Obecnie jesteśmy na NewConnect jedynym przedstawicielem branży kosmicznej i czujemy dużą odpowiedzialność z tym związaną, ale działa ona na nas motywująco. Zamierzamy utrzymać dotychczasową transparentność i pokazać, że giełda może stanowić istotne wsparcie dla rozwoju firm z naszego sektora, a choć dziś debiutujemy na małej giełdzie, to w naszych ambicjach mamy zamiar przejścia na rynek główny GPW w przyszłości komentuje Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.

Scanway rozwija i komercjalizuje dwie linie biznesowe: produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne). Dzięki misji STAR VIBE i wystrzeleniu na początku 2023 roku satelity wyposażonego w system wizyjny oraz teleskop optyczny opracowany i wyprodukowany w laboratoriach firmy, Scanway uzyskał tzw. flight heritage – potwierdził niezawodność oraz funkcjonalność swoich rozwiązań w warunkach kosmicznych. Polski satelita regularnie dokonuje nowych zobrazowań Ziemi, a Spółka otrzymuje najlepsze uzyskane dotąd przez polskie instrumenty badawcze zdjęcia z kosmosu. Kolejne projekty z wykorzystaniem ładunku optycznego Scanway to komercyjne misje OTTER i XD, które mają znaleźć się na orbicie do końca 2023 roku.

Spółka z sukcesem przeprowadziła w czerwcu br. ofertę publiczną, która objęła 200.000 szt. akcji zwykłych na okaziciela serii C, wartość oferty wyniosła 9,0 mln zł brutto, a popyt na akcje kilkukrotnie przewyższył jej wielkość. Środki pozyskane z oferty zostaną przeznaczone na rozwój działu zaawansowanej wizji maszynowej, linii produkcyjnej instrumentów satelitarnych i linii produkcyjnej systemów wizyjnych. Cele strategiczne Spółki zakładają w najbliższych trzech latach osiągnięcie wzrostu przychodów z działalności przemysłowej do 14-18 mln zł przy marży ok. 30-35% oraz wzrost przychodów z działalności kosmicznej do 14-18 mln zł przy marży ok. 40-45%.

– Dziękuję wszystkim inwestorom, którzy okazali nam zaufanie, a także doradcom, którzy wspierali nas w drodze na giełdę. Wielkie podziękowania kieruję także w stronę całego zespołu Scanway, liczącego już ponad 50 wysokiej klasy ekspertów, z którymi będziemy realizować dalszy dynamiczny wzrost Spółki w kolejnych latach. Dążymy do zajęcia pozycji lidera w Europie w zakresie ładunków do obserwacji Ziemi oraz systemów wizyjnych do kosmosu i wierzę, że przed nami jeszcze wiele sukcesów, w których będą mogli partycypować również nasi akcjonariusze – dodaje Jędrzej Kowalewski.

Scanway jest kluczowym konsorcjantem w największych projektach kosmicznych w Polsce m.in. w misji EagleEye oraz misji PIAST. Razem z australijską firmą AICRAFT, ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji, Spółka rozpoczęła w maju br. współpracę w zakresie stworzenia teleskopu do obserwacji Ziemi wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji. Obrazowanie satelitarne ma szereg zastosowań m.in. pozwala na monitorowanie katastrof naturalnych, badanie zmian klimatu, wspomaganie rolnictwa, rozwoju urbanistycznego czy dostarczanie informacji dla operacji wojskowych.

W ramach rozwiązań dla przemysłu Scanway specjalizuje się w tworzeniu autorskich systemów wizyjnych do kontroli jakości wyrobów gotowych, surowców oraz procesu produkcyjnego. Oferta produktowa Spółki przyczynia się do wprowadzenia filozofii Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i optymalizację procesu kontroli jakości m.in. w branży opakowaniowej i poligraficznej, automotive, spożywczej czy farmaceutycznej. Technologia hiperspektralna stosowana przez Scanway pozwala na prowadzenie ciągłej kontroli jakości 100% produktów na liniach o bardzo dużej przepustowości, co pozwala m.in. na obniżenie kosztów produkcji klienta.

W I półroczu 2023 przychody ogółem Spółki wyniosły 2,3 mln zł, co stanowi wzrost o 74% w porównaniu do przychodów wygenerowanych w analogicznym okresie 2022 roku. W I półroczu 2023 EBITDA Spółki wyniosła 42 tys. zł, a zysk netto -279 tys. zł. Przychody ogółem w okresie styczeń-sierpień 2023 roku wyniosły 3,7 mln zł. Segment kosmiczny odpowiadał za 0,7 mln zł, a segment przemysłowy za 3,0 mln zł. Łączny portfel zamówień obejmujący podpisane i realizowane kontrakty, tzw. backlog, możliwy do rozliczenia do końca 2023 roku, na dzień 15 września br. wyniósł 4,7 mln zł. Segment kosmiczny odpowiadał za 2,3 mln zł, a segment przemysłowy za 2,4 mln zł.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...