sobota, 28 maja, 2022
BIZNESSztuczna inteligencja i biznes – dlaczego mają ze sobą tak dużo wspólnego?

Sztuczna inteligencja i biznes – dlaczego mają ze sobą tak dużo wspólnego?

-

Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) to technologia, która coraz powszechniej znajduje swoje zastosowanie w innowacyjnym biznesie. Rozwiązania z nią związane wdraża coraz więcej firm z różnych sektorów rynku, od handlu, przez przemysł, po medycynę. Jakie wyzwania stoją przed biznesem w dobie sztucznej inteligencji? Jakie szanse na rozwój oferuje przedsiębiorcom AI?

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Sztuczna inteligencja i biznes – dlaczego mają ze sobą tak dużo wspólnego?

fot. Made in Wroclaw 2021 (2)

Rozwój i coraz powszechniejsze zastosowanie sztucznej inteligencji sprawiają, że jest ona tematem coraz większej ilości eksperckich dyskusji. O rosnącym wpływie AI na otaczający nas świat porozmawiamy również w trakcie tegorocznej konferencji biznesowej Made in Wroclaw, która w hybrydowej formule, pod hasłem Driven by intelligence odbędzie się 20 października 2021 r.

Sztuczna inteligencja – szansa i wyzwanie?

Przed firmami, które wdrażają w swoich procesach technologie AI, otwiera się dziś wiele szans pozwalających na zwiększenie wydajności ich działań.

Sztuczna inteligencja pozwala na efektywne wykorzystanie pojawiających się informacji w otoczeniu firmy, klientów, branż, jak i w samej firmie, także wygenerować wartości na wielu obszarach z pozyskanych informacji. Pozwala zastąpić ludzi w wielu procesach, zwłaszcza w rutynowych i czasochłonnych zadaniach i wykorzystać zasoby ludzkie w bardziej kreatywnych obszarach. AI jest panaceum na braki kadrowe, a także uatrakcyjnia codzienną pracę, wykonywane czynności, obowiązki zawodowe – wyjaśnia Małgorzata Strzelbicka, Prezes Zarządu, MST Automation Sp. z o.o.

AI to dla biznesu również wyzwania. Konieczne jest wdrożenie kroków zapewniających odpowiednie wykorzystanie informacji, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi, a także wdrażanie procedur pozwalających na wyeliminowanie na wczesnym etapie błędów czy awarii.

Kto tworzy rozwiązania AI?

Ze sztucznej inteligencji, w różny sposób i na różną skalę, mogą korzystać firmy z wielu branż. Na rynku działa coraz więcej firm, które zajmują się tworzeniem produktów i usług wykorzystujących AI. Na poznanie specyfiki ich działalności pozwala m.in. raport Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej pt. „Sektor AI w aglomeracji wrocławskiej 2021”. Pokazuje on, że większość firm tworzących oparte o AI rozwiązania, dostarcza je w formie produktów, zalicza się do sektora MŚP, a wśród swoich klientów ma głównie duże przedsiębiorstwa.

Zdecydowaliśmy się przyjrzeć bliżej lokalnemu sektorowi AI, ponieważ widzimy, że ma on ogromny potencjał. Ogromnie cieszy nas, że badania przeprowadzone na potrzeby naszego raportu pokazały, że dla większości przedsiębiorców sektora AI, Wrocław był oczywistym wyborem przy decyzji o założeniu działalności. Ma na to wpływ m.in. wysokiej jakości infrastruktura biznesowa oraz liczne wrocławskie uczelnie – komentuje Ewa Sondej, Kierownik zespołu ds. projektów rozwojowych w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...