środa, 15 stycznia, 2025

Urlop tacierzyński coraz częściej wykorzystywany

W tym roku na koniec kwietnia mija pierwsza rocznica wprowadzenia dyrektywy WorkLife Balance w Polsce. Umożliwiła ona m.in. wykorzystanie nieprzenaszalnego świadczenia 9 tygodni opieki nad dzieckiem dla drugiego rodzica. To kobiety pobierały wcześniej świadczenie rodzicielskie – dzięki nowym przepisom aż 9 tygodni może przypadać dla mężczyzn. To dominujący model i rozwiązanie, które w dużej mierze ma aktywizować ojców do opieki nad dziećmi. Natomiast jest to rozwiązanie, z którego mogą korzystać również kobiety. W przypadku, gdy to ojcowie przeważającym stopniu korzystali z urlopu rodzicielskiego – wówczas to kobiety uzyskują dodatkowe 9 tygodni. Jest to mechanizm nieprzenaszalny – a więc rodzic, który był wcześniej na urlopie rodzicielskim nie może skorzystać z tych dodatkowych 9 tygodni. Dotychczas urlop rodzicielski mógł być dzielony między matki a ojców – jednak taki podział dokonywał się bardzo rzadko. Do 2022 roku utrzymywał się 1% udziału ojców w wykorzystaniu urlopów rodzicielskich. To znaczy, że w 99 na 100 przypadków to kobiety wypełniały cały urlop rodzicielski. Ostatnia zmiana w ramach Dyrektywy WorkLife Balance przyniosła dosyć istotne skutki – ponieważ na koniec 2023 roku już 6% świadczeń rodzicielskich przypadało na ojców, co oznacza zmianę o 5 punktów procentowych z bardzo niskiej bazy z 1% do 6%.

– Jest to pierwsza jaskółka zmian, która pokazuje, że nowe zapisy w ramach Dyrektywy WorkLife Balance zaczęły działać efektywnie. Wpływają na to, że ojcowie w większym stopniu angażują się w opiekę nad małymi dziećmi – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – Ma to kolosalne znaczenie, ponieważ zwiększenie partycypacji ojców w pierwszym okresie oznacza, że partnerki tych mężczyzn mogą wrócić na rynek pracy – jeżeli mają taką chęć czy potrzebę. Badania z innych krajów, szczególnie skandynawskich pokazują, że większy udział ojców w wychowaniu dzieci na samym początku po ich urodzeniu powoduje, że aktywność zawodowa kobiet w mniejszym stopniu spada niż w tradycyjnym modelu. Mniejsza jest także luka płacowa i później dyskryminacja czy dysproporcje kobiet na rynku pracy. Więc zaangażowanie ojców w opiekę nad dziećmi od samego początku odgrywa bardzo istotną rolę również z perspektywy czysto gospodarczej. Gdy mówimy o relacjach rodzinnych – to przykład badań z Islandii pokazywał, że spadał tam odsetek rozwodów w małżeństwach, gdzie ojcowie angażowali się w opiekę nad dziećmi w pierwszym etapie. Dzięki takim rozwiązaniom dochodzi z jednej strony do bliższej, pogłębionej relacji pomiędzy ojcem a dzieckiem, ale z drugiej strony jest też większe zrozumienie wyzwań, potrzeb i problemów związanych z opieką nad dzieckiem po stronie zarówno ojców, jak i matek – tłumaczy Kubisiak.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Cyberprzestępcy podszywają się pod NFZ: jak działa nowy schemat oszustwa?

Cyberprzestępcy nie przestają nas zaskakiwać swoją pomysłowością. Tym razem...

Prawo lotnicze – ważna ustawa dla samorządów i branży nieruchomości z podpisem prezydenta

Realizacja inwestycji na terenach objętych planami generalnymi lotnisk odblokowana.  Ustawa...

Rynek pracy IT w Polsce: rośnie konkurencja wśród specjalistów, mniej ofert dla początkujących

Średnia liczba aplikacji na jedną ofertę pracy w IT...

Sfinks Polska: Dynamiczny wzrost przychodów i liczby restauracji w 2024 r.

Restauracje należące do sieci Sfinks Polska wypracowały w 2024...

Czy praca w Niemczech jeszcze się opłaca?

Niemiecki rynek pracy od lat jest atrakcyjny dla polskich...

Podobne tematy

00:02:24

Sztuczna inteligencja i robotyzacja jako odpowiedź na depopulację i braki na rynku pracy

Rewolucja technologiczna w postaci sztucznej inteligencji, ale też robotyzacji,...

Dolar pod presją: słabsze dane z USA i widmo lockdownu

Dolar amerykański z jednej strony został przygnieciony słabszymi danymi....

Bezrobocie w Polsce utrzyma się na niskim poziomie

Wskaźnik bezrobocia raportowany przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) –...

Dyrektywa NIS2: Rewolucyjne zmiany w cyberbezpieczeństwie dla polskich firm i instytucji

Wdrożenie unijnej dyrektywy NIS2 z zakresu cyberbezpieczeństwa, której implementacja...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie