środa, 22 września, 2021
INNOWACJEW perspektywie długoterminowej 84% firm pozytywnie ocenia wpływ chmury na ich organizację

W perspektywie długoterminowej 84% firm pozytywnie ocenia wpływ chmury na ich organizację

-

W perspektywie długoterminowej 84% firm pozytywnie ocenia wpływ chmury na ich organizację

To wniosek z badania zrealizowanego przez Future Processing wśród 130 menedżerów szczebla kierowniczego, liderów IT i inżynierów firm prowadzących działalność w Polsce, Wielkiej Brytanii i krajach DACH. Ich zdaniem kluczową kwestią nie jest fakt czy ich firma przeniesie się do chmury, ale kiedy to nastąpi. Coraz popularniejsze staje się zastępowanie samodzielnie wykonanych rozwiązań rozwiązaniami SaaS (software as a service) opartymi na chmurze. Future Processing, wraz z Software Development Association Poland (SoDA), prezentują wyzwania i najlepsze praktyki w tym obszarze.

Firmy różnej wielkości zwracają się ku przetwarzaniu danych w chmurze. Oferuje ona bowiem wiele korzyści, w tym możliwość zdalnej konfiguracji, elastyczność łączenia pracowników z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, a także lepszą wydajność, redukcję kosztów i możliwości rozwoju. Badanie Future Processing z rynków DACH, Wielkiej Brytanii i Polski, wykazało, że 84% firm pozytywnie ocenia wpływ chmury na ich organizację w perspektywie długoterminowej.

– Nasza ankieta pokazuje, że chmura jest kluczową opcją dla firm, a współpraca z odpowiednim partnerem w zakresie rozwoju oprogramowania umożliwi firmie skalowanie biznesu i przyspieszenie procesu migracji na żądanie – komentuje Krzysztof Szabelski, Head of Technology w Future Processing.

Mimo szeregu korzyści migracja nie jest pozbawiona wyzwań. Niezależnie od tego czy firma chce skorzystać tylko z chmury czy z konfiguracji hybrydowych, istnieją czynniki, które zapewniają pomyślną migrację. Przeprowadzone badanie wykazało, że dostosowywanie się do zmieniających się wymagań biznesowych i zarządzanie oczekiwaniami interesariuszy jest dwukrotnie trudniejsze dla firm korzystających z rozwiązań hybrydowych (chmura i rozwiązanie on-premis, czyli własna serwerownia) w porównaniu z firmami prowadzącymi wszystkie operacje w chmurze.

– Coraz mniej przydatne staje się podejście uniwersalne, ponieważ coraz więcej organizacji umieszcza prowadzenie operacji w chmurze jako jeden z głównych punktów ich planów działania w obszarze IT. Ankieta wykazała, że 90 proc. organizacji, które wyprzedzają inne firmy w zakresie wdrażania chmury, preferuje mniej radykalne strategie migracji do wirtualnych serwerów w chmurze. Co więcej, coraz popularniejsze staje się zastępowanie samodzielnie wykonanych rozwiązań rozwiązaniami SaaS opartymi na chmurze. 30% respondentów stwierdziło, że rozwiązania SaaS są najbardziej atrakcyjne spośród wszystkich ofert chmurowych – dodaje Krzysztof Szabelski.

Wielu liderów branży rozumie, że najważniejszą kwestią nie jest to czy ich firma przeniesie się do chmury, ale kiedy to zrobi.

– Szkolenie pracowników wewnętrznych nie jest już wystarczające, co oznacza, że organizacje muszą szukać szerzej, by znaleźć doświadczonego partnera, który pomoże przyspieszyć proces migracji. Co istotne, 84 proc., ankietowanych zaleca współpracę z firmami tworzącymi oprogramowanie umożliwiające migrację do chmury – mówi Krzysztof Szabelski.

Respondenci stwierdzili również, że najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowego partnera IT w zakresie migracji do chmury, jest ich doświadczenie i umiejętność skalowania.

– Future Processing działa na wielu europejskich rynkach. Cieszymy się, że nasze pan-europejskie badanie dostarcza decydentom najbardziej aktualnej wiedzy. Dzięki niej  kadra zarządzająca może przygotować swoje firmy do efektywnej migracji do chmury. Szczególnie wobec ogólnie niepewnego klimatu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa ma to istotne znaczenie – podsumowuje Szabelski.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....