środa, 22 stycznia, 2025

Warszawskie centrum dominuje w nowej podaży biur w 2024 i 2025 roku

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie”, w 2024 roku aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym utrzymywała się na stabilnym poziomie. Z kolei deweloperzy uzależniali rozpoczynanie nowych inwestycji od podpisania znaczących umów przednajmu, co przekładało się na umiarkowaną ilość powierzchni w budowie. Jednocześnie stopniowo zmniejszał się współczynnik pustostanów, skutkując spadkiem wolumenu dostępnej powierzchni. Rok 2025 upłynie pod znakiem kontynuacji tego trendu.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wynoszą obecnie 6,29 mln mkw., a utrzymująca się na umiarkowanym poziomie aktywność deweloperów przekłada się na odnotowywane w ostatnim czasie niskie wolumeny nowej podaży. W całym 2024 roku deweloperzy ukończyli niewiele ponad 104 000 mkw. biur, co stanowi wzrost o ponad 71% w porównaniu z 2023 rokiem. Niemniej jest to drugi najniższy roczny wynik w historii warszawskiego rynku po 2023 roku, w którym wybudowano zaledwie ok. 61 000 mkw. W czwartym kwartale 2024 roku oddano do użytkowania tylko jeden biurowiec – The Form o powierzchni 29 400 mkw. w podstrefie Zachodnie Centrum. Według prognoz analityków firmy Newmark Polska tegoroczna podaż wyniesie ok. 170 000 mkw.

– W 2024 roku najwięcej metrów kwadratowych biur oddano do użytku w lokalizacjach centralnych, gdzie wybudowano łącznie 86 150 mkw., co stanowi prawie 83% całkowitej nowej podaży dostarczonej w stolicy w ubiegłym roku. Podobnie będzie też w 2025 roku, ponieważ ok. 85% tegorocznego wolumenu nowej powierzchni powstanie w centrum Warszawy – mówi Karol Wyka, Dyrektor Zarządzający Działu Powierzchni Biurowych, Newmark Polska.

W całym 2024 roku aktywność deweloperów w Warszawie utrzymywała się na stosunkowo niskim poziomie i podobnie będzie w bieżącym roku. W lokalizacjach poza centrum istotnym czynnikiem determinującym uruchomienie nowych projektów jest pozyskanie najemców w ramach umów przednajmu, natomiast w centrum stolicy sporym wyzwaniem dla deweloperów pozostaje ograniczona dostępność atrakcyjnych gruntów. W czwartym kwartale 2024 roku w budowie pozostawało niewiele ponad 245 000 mkw. – to o 10% mniej niż w trzecim kwartale i niemal 13% mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Czwarty kwartał 2024 roku, podobnie jak w poprzednich latach, charakteryzował się największą aktywnością najemców w całym ubiegłym roku. W tym czasie najemcy wynajęli ponad 244 100 mkw. biur, co oznacza wzrost o ponad 35% w porównaniu z trzecim kwartałem, ale spadek o 4% w stosunku do ostatniego kwartału 2023 roku. Całkowity popyt w 2024 roku wyniósł prawie 740 200 mkw. i był tylko nieznacznie niższy od odnotowanego rok wcześniej (746 800 mkw.).

– W czwartym kwartale największym zainteresowaniem najemców cieszyły się lokalizacje centralne, na które przypadło prawie 54% wszystkich podpisanych umów. W całym ubiegłym roku to jednak lokalizacje poza centrum stolicy przeważały w strukturze popytu, odpowiadając za ok. 53% całkowitego wolumenu najmu. Największy udział w wolumenie transakcji miała strefa biurowa Centrum (26,9%), a za nią COB (19,7%) i Służewiec (19,2%) – dodaje Karol Wyka.

Pomimo znaczącego udziału umów przednajmu w całkowitym wolumenie najmu odnotowanym w trzecim kwartale 2024 roku, bo przekraczającego 21%, renegocjacje dominowały na rynku najmu zarówno w czwartym kwartale, jak i w całym 2024 roku – odpowiadały one odpowiednio za 53,6% i 46% zawartych transakcji. Na pozostałe 54% ubiegłorocznego popytu złożyły się nowe umowy (36%), przednajmy (7%), ekspansje (7%) oraz transakcje na potrzeby własne (4%). Osiem podpisanych umów w ubiegłym roku opiewało na ponad 10 000 mkw. Najbardziej aktywnymi najemcami na warszawskim rynku biurowym były firmy z sektora finansowego (19%) oraz usług dla biznesu i produkcji (po 13% każdy).

Na koniec grudnia 2024 roku wskaźnik pustostanów w Warszawie wyniósł 10,6%, co stanowi spadek o 0,1 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale wzrost o 0,2 p.p. w ujęciu rok do roku. Potencjalni najemcy mogą obecnie wybierać spośród ponad 664 000 mkw. wolnych biur w istniejących budynkach, aczkolwiek obiekty ukończone po 2014 roku oferują zaledwie ok. 137 000 mkw., co w ich przypadku przekłada się na współczynnik pustostanów na poziomie 5,7%. Jednocześnie na koniec grudnia ubiegłego roku biura o powierzchni ponad 5000 mkw. dostępne były tylko w pięciu biurowcach wybudowanych po 2014 roku.

Miesięczne stawki czynszu w najlepszych budynkach biurowych wynoszą obecnie 22-27 euro za mkw. w centrum oraz 16-18 euro za mkw. w lokalizacjach poza centrum.

– Duże zainteresowanie firm wynajmem biur oferujących zaawansowane rozwiązania technologiczne i środowiskowe, które umożliwiają osiągnięcie efektywności energetycznej i optymalizację kosztów oraz wspierają realizację celów ESG, sprawia, że właściciele takich biurowców są mniej chętni do ustępstw w procesie negocjacyjnym. Dotyczy to zarówno wysokości czynszu, jak i oferowanych pakietów zachęt. Jednocześnie coraz bardziej widoczny staje się trend modernizacji lub zmiany przeznaczenia istniejących budynków biurowych, co prowadzi do ich czasowego lub trwałego wycofania z rynku biurowego – mówi Agnieszka Giermakowska, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Kontrowersje wokół kandydatury Andrzeja Klesyka do Rady Nadzorczej PZU – pytania o niezależność i konflikt interesów

Andrzej Klesyk, kandydat zgłoszony przez fundusz emerytalny Nationale Nederlanden...

Nawet 90% ugód z bankami może być niekorzystne podatkowo dla klientów

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez kancelarię KBiW na...

Prognoza Saxo dla surowców: Wyboista droga przed nami wymusza dywersyfikację?

Złoto wspierane przez coraz bardziej spolaryzowany świat, z...

Uniwersytety, Bundeswehra i Ministerstwo Obrony Niemiec wycofują się z X

Niemieckie media i opinia publiczna coraz częściej dyskutują o...

Donald Trump zaczyna prezydenturę: USA opuszcza WHO i porozumienie paryskie, granice z Meksykiem pod specjalnym nadzorem

Wczoraj na rynkach niemal wszystko kręciło się wokół inauguracji...

Podobne tematy

Prognozy inwestycyjne Generali Investments TFI na 2025 rok

Według prognoz Generali Investments TFI, globalny wzrost gospodarczy w...

Creotech ma umowę z ESA na opracowanie komponentów satelitarnej komunikacji 5G

Creotech Instruments SA, notowany na GPW czołowy gracz na...

DORA już obowiązuje. Eksperci Linux Polska o nowej rzeczywistości w sektorze finansowym

Od 17 stycznia w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie...

Sztuczna inteligencja w e-commerce. Eksperci Shoper wskazują kluczowe technologie

Sztuczna inteligencja coraz częściej wspiera e-commerce i pomaga sprzedawcom...

Zmiany w Radzie Dialogu Społecznego. Kto zyska, a kto straci na nowych zasadach reprezentacji?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został...

Diagnostyka S.A. z prospektem zatwierdzonym przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła Prospekt Diagnostyka S.A. („Diagnostyka”, „Spółka”,...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie