wtorek, 15 kwietnia, 2025

Wodorowe BMW iX5 Hydrogen zadebiutuje w Polsce podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu Kongresowi Nowej Mobilności będzie pierwsza w Polsce prezentacja BMW iX5 Hydrogen napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi. Samochód będzie można zobaczyć w dniach 26-28 września w EXPO Łódź.  

Podczas tegorocznej edycji Kongresu Nowej Mobilności, która odbędzie się w dniach 26-28 września w Łodzi, BMW Group przedstawi model BMW iX5 Hydrogen. Samochód z napędem wodorowym stanowi kolejny krok w kierunku osiągnięcia celów związanych z neutralnością klimatyczną oraz przyspieszenia transformacji w sektorze mobilności.

On Location BMW iX5 Hydrogen Antwerp
BMW iX5 Hydrogen

– BMW Group intensywnie wzmacnia ofertę pojazdów elektrycznych, a do 2030 r. 50% wszystkich sprzedawanych przez nas samochodów będzie posiadać napęd elektryczny. Celem firmy jest jednak sukcesywna rozbudowa innowacyjnych napędów, dlatego kontynuujemy rozwój technologii wodorowej, która w przyszłości może być atrakcyjnym uzupełnieniem elektromobilności i dodatkową opcją zrównoważonej mobilności indywidualnej – mówi dr. Jürgen Guldner, dyrektor rozwoju technologii wodorowej BMW Group.

BMW iX5 Hydrogen – jedyny taki

On Location BMW iX5 Hydrogen Antwerp
On Location BMW iX5 Hydrogen Antwerp

Wodorowy SUV łączy zaawansowane technologie ogniw paliwowych z wysoko zintegrowanym układem napędowym BMW eDrive piątej generacji, co pozwala osiągnąć moc 275 kW (401 KM). Dzięki temu pojazd przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 6 sekund, a jego prędkość maksymalna to ponad 180 km/h. Zużycie wodoru wynosi 1,19 kg/100 km, co przekłada się na zasięg wynoszący 504 km w cyklu WLTP. Proces tankowania wodoru trwa maksymalnie 4 minuty. Pojazd powstał dzięki bliskiej współpracy specjalistów zajmujących się technologią wodorową, rozwojem pojazdów oraz tworzeniem nowych modeli, co pozwoliło na zintegrowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu napędu i magazynowania energii.

Pionierskie BMW podczas KNM2023

Produkcja modelu odbywa się w Centrum Badań i Innowacji w Monachium, a od zeszłego roku w tamtejszym centrum kompetencyjnym ds. wodoru firma zajmuje się także produkcją systemów ogniw paliwowych.

On Location BMW iX5 Hydrogen Antwerp
BMW iX5 Hydrogen

Jesteśmy dumni, że ten unikalny model bawarskiego koncernu zostanie po raz pierwszy w Polsce zaprezentowany podczas tegorocznej edycji Kongresu Nowej Mobilności, czyli największej w tej części Europy konferencji poświęconej rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych. To dla nas ogromne wyróżnienie, że właśnie podczas wydarzeń towarzyszących Kongresowi, uczestnicy będą mieli jako pierwsi okazję w Polsce zapoznania się BMW iX5 Hydrogen, która nie zostanie wyłącznie statyczną ekspozycją, ale przez 3 dni będzie pełniła aktywną rolę jako shuttle dla gości Kongresu– komentuje Aleksander Rajch, Członek Zarządu PSPA.

Hydrogen Mobility Forum

Szanse związane z wodorem i ogniwami paliwowymi zostaną szeroko omówione podczas jednej z sześciu głównych ścieżek tematycznych Kongresu Nowej Mobilności 2023. „Hydrogen Mobility Forum” to spotkanie kluczowych interesariuszy komercyjnego upowszechnienia technologii wodorowych w transporcie. W trakcie debat, paneli, EXPO oraz spotkań networkingowych, międzynarodowi eksperci omawiać będą aktualny stan europejskiego rynku wodoru i ogniw paliwowych, zarówno zakresie produkcji zielonego wodoru, jak i projektowanej infrastruktury dla branży motoryzacyjnej. Przedmiotem dyskusji będą również kwestie dotyczące wyzwań na drodze do popularyzacji czystego wodoru i upowszechnienia transportu opartego o wodór.

KNM i EXPO

Kongres Nowej Mobilności 2023 to czwarta edycja największej konferencji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, poświęconej rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 26 do 28 września 2023 r. w przestrzeni EXPO Łódź.

W tegorocznej edycji KNM zorganizowane zostaną także największe w regionie targi zeroemisyjnych technologii w transporcie, skierowane do dostawców i odbiorców rozwiązań z obszaru e-mobility z całej Europy. Targi będą towarzyszyły całemu kongresowi, obejmując 3 strefy wystawiennicze – wewnętrzne i zewnętrzne, zbudowane na powierzchni 13 tys. mkw. Organizatorzy zapowiadają 200 wystawców z regionu i 2000 odwiedzających. Formuła umożliwi liczne premiery, pokazy, testy i networking.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Diesel odchodzi do lamusa. Jakie napędy wybierają dziś Europejczycy?

Zainteresowanie modelami z silnikami wysokoprężnymi na rynku samochodów...

Podobne tematy

Polska gospodarka odczuje skutki amerykańskich ceł pośrednio, ale boleśnie

Decyzja Prezydenta USA Donalda Trumpa, nakładająca 20% cła na...

4 miliardy złotych na infrastrukturę dla eHDV. Ruszają dwa kluczowe programy NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił...

Większość używanych aut hybrydowych w Polsce ma ponad 3 lata, prawie co 2. to Toyota

Statystyczne używane auto z napędem hybrydowym w Polsce ma...

AFIR: Nowe wyzwania dla infrastruktury ładowania w Polsce

Zgodnie z AFIR, którego przepisy zaczęły być stosowane...

Cena OC wzrosła o 41% w dwa lata, a to nie koniec podwyżek

Po nieznacznej obniżce ceny OC znów zaczęły rosnąć. Z...

Neptun Energy przekształca się i planuje 100 mln zł obrotu rocznie na rynku OZE

Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej w 2025 roku rynek...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie