NIERUCHOMOŚCIWrocław: Rekordowa podaż nowych mieszkań i rosnące ceny

Wrocław: Rekordowa podaż nowych mieszkań i rosnące ceny

Wrocław: Rekordowa podaż nowych mieszkań i rosnące ceny

Wrocławscy deweloperzy zaskoczyli i w styczniu wprowadzili na rynek niemal 1200 nowych lokali – najwięcej w ujęciu miesięcznym od blisko trzech lat. Dość niespodziewanie w styczniu nowa podaż we Wrocławiu dorównała poziomem Warszawie i bijącej w ostatnich miesiącach rekordy podażowe Łodzi. W efekcie oferta deweloperska w mieście na koniec stycznia była już tylko 16% niższa niż rok wcześniej. Równocześnie, jak podaje Otodom, ceny ofertowe mieszkań deweloperskich na wrocławskim rynku nadal rosną – w styczniu o 2% m/m, a w porównaniu do ubiegłego roku o 20%.

1176 nowo dodanych do oferty mieszkań to zaskakujący wynik wrocławskich deweloperów, który przyniósł im w styczniu palmę pierwszeństwa pod względem liczby wprowadzeń. Wyprzedzili tym samym tych działających w Warszawie, którzy uruchomili sprzedaż  1170 lokali, i w Łodzi, gdzie na rynek trafiło 1135 mieszkań.

Taka skala nowej podaży we Wrocławiu pozwoliła częściowo nadrobić braki w lokalnej ofercie powstałe po gwałtownym wzroście popytu spowodowanym programem BK 2%. Od sierpnia 2023 r. dostępna baza mieszkań deweloperskich na wrocławskim rynku utrzymywała się na poziomie poniżej 4,5 tys.  Natomiast w styczniu br. osiągnęła blisko 5 tys., co było wynikiem zbliżonym do lipca 2023 r., czyli okresu uruchomienia rządowych dopłat do kredytów hipotecznych.

Równocześnie początek roku przyniósł we Wrocławiu spadek sprzedaży. W styczniu na lokalnym rynku sprzedano mniej niż 500 nowych mieszkań – o 17% mniej niż w grudniu i najmniej od stycznia 2023. Warto jednak zauważyć, że ten styczniowy wynik jest o 50% większy od tego sprzed roku.

Przyczyn spadku wolumenu sprzedaży na rynku wrocławskim w styczniu należy upatrywać w skokowo rosnących na przełomie roku cenach. Zarówno w grudniu, jak i w styczniu deweloperzy wprowadzili bowiem projekty o cenach wyraźnie wyższych od średnich cen mieszkań w ofercie. Dlatego mimo że zainteresowanie zakupem mogli na początku 2024 roku wybierać z wyraźnie większej liczby mieszkań, ich ceny stanowiły barierę dla finalizowania zakupu, podkreśla Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom Analytics.

Oferta rośnie, ale nie wszędzie

Według danych Otodom Analytics wrocławską dzielnicą z największą ofertą deweloperską są Krzyki. Zainteresowani zakupem własnego M w styczniu mieli tam do dyspozycji ponad 2 tys. ofert, z czego ponad 400 stanowiły nowo wprowadzone do sprzedaży lokale. Ostatni raz taki poziom oferty odnotowano na Krzykach w marcu 2023 roku. Na drugim miejscu uplasowała się największa dzielnica Wrocławia, czyli Fabryczna. W tej części miasta oferta dostępnych dla kupujących mieszkań deweloperskich wzrosła w styczniu o blisko 500 i na koniec miesiąca sięgnęła niemal 1000 lokali. A to najwyższy wynik zarówno jeśli chodzi o liczbę wprowadzeń, jak i wielkość oferty w ciągu ostatniego roku.

Odbicie podaży widoczne było także na Starym Mieście, gdzie na początku roku przybyło 270 nowych mieszkań na sprzedaż, a baza lokali deweloperskich wzrosła do blisko 900. Co ciekawe, w dwóch pozostałych dzielnicach Wrocławia (Psie Pole, Śródmieście), deweloperzy nie wprowadzili w styczniu żadnych nowych mieszkań.

Krzyki z najszybszym wzrostem cen

W styczniu w większości największych miast tempo wzrostu cen mieszkań wyhamowało. Inaczej było jednak w Łodzi (+5% m/m) oraz w Krakowie i we Wrocławiu (+2% m/m). Na wrocławskim rynku średnia cena ofertowa skoczyła o ponad 250 zł/mkw. i przekroczyła 13,3 tys. zł.  A najbardziej, bo średnio o ponad 560 zł/mkw., zdrożały lokale deweloperskie oferowane na Krzykach ( ponad 12,9 tys./mkw.).

W której dzielnicy Wrocławia zainteresowani zakupem nowego mieszkania muszą się liczyć z najwyższymi kosztami? Niezmiennie najdroższe pozostaje Śródmieście, gdzie średnia cena ofertowa oscylują wokół 20 tys. zł/mkw. Zaraz za nim plasuje się Stare Miasto. Chociaż średnie ceny oferowanych w tej dzielnicy mieszkań obniżyły się w styczniu dzięki pojawieniu się w sprzedaży dwóch relatywnie dużych projektów o średnich cenach niższych od oferowanych dotychczas lokali, to za mieszkanie deweloperskie trzeba zapłacić średnio około 16,3 tys. zł/za mkw. Z kolei najtańszą dzielnicą pozostaje Psie Pole. Średnie ceny ofertowe wynoszą tam ok. 11,7 tys. zł/mkw.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...