środa, 16 kwietnia, 2025

2024 rok pod znakiem zwiększonej podaży i spadku sprzedaży mieszkań. Łódź na czele wzrostu cen, Kraków liderem wzrostu podaży

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

2024 rok na 7 głównych rynkach mieszkaniowych w Polsce to czas dynamicznego odbudowywania oferty deweloperów. W Krakowie wzrosła ona o ponad 100%, osiągając 8,7 tys. lokali. Z rekordową ofertą kończą rok także inne miasta takie jak Łódź, Poznań czy Katowice. Równocześnie liderami pod względem sprzedaży byli deweloperzy z Warszawy i Trójmiasta. Wysoka podaż przyniosła ponad koniec roku we wszystkich miastach symboliczne korekty cen na poziomie 1%. W ujęciu rocznym wzrost średnich stawek także wyhamował i tylko w Łodzi osiągnął dwucyfrową wartość 15% r/r.

Stabilna końcówka roku i rekordowa oferta

Deweloperzy działający na 7 głównych rynkach w Polsce (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław) mogą określić IV kwartał 2024 r. jako całkiem udany. Po wakacjach sprzedaż nowych mieszkań ustabilizowała się na poziomie 3,2-3,3 tys. miesięcznie i utrzymywała się aż do końca grudnia. I choć w okresie od października do grudnia nie udało się przekroczyć łącznej liczby 10 tys. sprzedanych lokali, wynik ten, na tle ostatnich 3 trzech lat, można uznać za niezły, plasujący się w środku zestawienia 12 kwartałów.

Z kolei w całym minionym roku sprzedaż na kluczowych rynkach przekroczyła 37 tys. Tym samym była o 26% niższa niż w 2023 r.

Warto pamiętać, że 2023 r. upłynął pod silnym wpływem programu BK 2% oraz poluzowania bufora przy liczeniu zdolności kredytowej. W 2024 roku brak podobnych stymulantów miał znaczący wpływ na dynamikę rynku. Część potencjalnych nabywców, pozbawiona preferencyjnych warunków finansowych i zmuszona do sprostania bardziej wymagającym kryteriom zdolności kredytowej, wstrzymywała się z decyzją o zakupie nieruchomości. W rezultacie spadek sprzedaży mieszkań w 2024 roku, choć zauważalny, nie był zaskoczeniem, lecz naturalnym efektem zmniejszonego wsparcia systemowego i trudniejszego otoczenia ekonomicznego – podkreśla Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics.

Równocześnie w 2024 r. na 7 głównych rynkach deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 53,3 tys. mieszkań – o blisko 30% więcej niż rok wcześniej i o 22% więcej niż dwa lata temu. Większość, bo ponad 55% z nich miało miejsce w pierwszej połowie roku. Natomiast w III i IV kwartale 2024 r. liczba wprowadzeń wyniosła po ok. 12 tys. Taki poziom podaży przy osłabionym zainteresowaniu ze strony potencjalnych nabywców spowodował wzrost oferty. Na koniec 2024 r. w największych miastach dostępnych było 55,8 tys. mieszkań deweloperskich. Dla porównania – na koniec 2023 r. było ich nieco ponad 35 tys.2022-2024_Wprowadzenia,+sprzedaż+i+oferta+deweloperów

Liderzy sprzedaży

Warszawa od lat dominuje pod względem liczby sprzedanych mieszkań deweloperskich, odpowiadając za około jedną trzecią transakcji na siedmiu kluczowych rynkach. W 2024 roku sytuacja wyglądała podobnie – deweloperzy w stolicy sprzedali 12 tys. lokali, co stanowiło 32% całkowitej sprzedaży na głównych rynkach.

Na drugie miejsce na podium awansowało Trójmiasto, w którym sprzedaż przekroczyła 5,2 tys. mieszkań. Zaraz za Gdańskiem, Gdynią i Sopotem uplasował się Wrocław, gdzie sprzedano ok. 60 lokali mniej. Co ciekawe, dopiero na czwartym miejscu znalazł się Kraków. W stolicy Małopolski w 2024 r. sprzedaż spadła o 42%, co sprawiło, że straciła z dotychczasową  mocną drugą pozycję zaraz za Warszawą.Sprzedaż+mieszkań+na+rynku+deweloperskim+kwartalnie

Miasta z największą ofertą

Rok 2024 można określić to okres odbudowy oferty mieszkaniowej po jej znaczącym spadku w 2023 roku, spowodowanym m.in. uruchomieniem programu BK 2%. Na wszystkich 7 rynkach głównych liczba wprowadzonych mieszkań deweloperskich przewyższyła sprzedaż, a największą różnicę, wynosząca aż 74%, odnotowano w Krakowie. Małopolscy deweloperzy w 2024 r. znacząco zwiększyli liczbę oferowanych lokali, osiągając poziom 8,7 tys., co stanowi ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Dzięki temu Kraków uplasował się na drugim miejscu pod względem wielkości oferty, ustępując jedynie Warszawie.

Co zaskakujące, na trzecim miejscu znalazła się Łódź, chociaż sprzedażowo i historycznie nie należy do czołowych rynków, a pod względem sprzedaży zazwyczaj zajmuje szóste miejsce. Stolica województwa łódzkiego zakończyła jednak 2024 r. z rekordową ilością ok. 8,5 tys. dostępnych mieszkań. Natomiast czwarta pozycja w zestawieniu należy do Wrocławia. W minionym roku na rynek wrocławski do sprzedaży trafiło o 62% więcej lokali niż znalazło nabywców. W efekcie na koniec roku w stolicy woj. dolnośląskiego dostępnych było 7,5 tys. mieszkań.Wprowadzenia,+sprzedaz+i+oferta+deweloperów+miastami

2024 upłynął pod znakiem dynamicznych zmian także w pozostałych miastach. Poznańscy deweloperzy szybko uzupełniali ofertę i zakończyli 2024 r. z jej najwyższym dotychczas poziomem przekraczającym 7 tys. lokali. Z rekordową liczbą dostępnych mieszkań wchodzi w nowy rok także najmniejszy z analizowanych 7 rynków, czyli Katowice. W stolicy aglomeracji dolnośląskiej kupujący mogą obecnie wybierać spośród 4,5 tys. ofert, podczas gdy w ciągu ostatnich 2 lat było to 3-3,5 tys.

Czy taki poziom ofert zwiastuje nadpodaż w największych polskich miastach? Niekoniecznie – pod koniec roku sytuacja na większości rynków wyglądała całkiem dobrze. Bezpieczny czas wyprzedaży oferty[1] na poziomie 4-6 kwartałów jest w Trójmieście, Warszawie i we Wrocławiu. Nieco dłuży – w Krakowie i Poznaniu. Sygnały o nadpodaży płyną z dwóch rynków – katowickiego, gdzie czas wyprzedaży oferty przekracza 11 kwartałów oraz łódzkiego, gdzie wskaźnik ten wynosi 9 kwartałów.

Uspokojenie w cennikach

Pod koniec grudnia na wszystkich 7 głównych rynkach widoczna była symboliczna korekta cen za mkw., nieprzekraczająca 1%. Najbardziej, bo o 0,8% m/m spadły stawki za mkw. w Poznaniu i w Trójmieście. W ujęciu rocznym wzrost cen wyhamował. Jeszcze w połowie roku w największych miastach przekraczał on 10% r/r.  Jednak pod koniec roku tylko w Łodzi odnotowano dwucyfrowy wzrost (+15% r/r). W Poznaniu i Trójmieście wyniósł on mniej niż 2% r/r. W Katowicach i Warszawie było to 5-7%, w Krakowie 8%, a we Wrocławiu 9,6%.

Czy w 2025 r. możemy się spodziewać się obniżek cen? Eksperci nie prognozują długoterminowych spadków, które mogłyby pojawić się tylko w przypadku nieprzewidzianych zjawisk makroekonomicznych.

Rok 2024 przyniósł deweloperom wiele wyzwań, a podobne trudności mogą pojawić się w 2025 roku. Okoliczności rynkowe i zapowiadany nowy program mieszkaniowy zmusza ich do podjęcia trudnej decyzji: czy kontynuować realizację nowych inwestycji, czy ograniczyć podaż w obliczu wysokiej oferty w miastach i niepewności. Kierunek, jaki obiorą, stanie się jasny w pierwszych miesiącach 2025 roku. Mimo tego, na razie nie widać przesłanek, które mogłyby doprowadzić do stałego spadku cen mieszkań – podsumowuje Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom Analytics.

Ceny+mieszkań+na+rynku+deweloperskim

[1] Wskaźnik obrazujący sytuację na danym rynku. Wyliczany na podstawie wielkości oferty i sprzedaży z ostatnich 3 miesięcy. To wyrażony w kwartałach czas, w którym z oferty zniknęłyby wszystkie mieszkania gdyby sprzedaż utrzymała się na poziomie średniej z ostatnich 3 miesięcy.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

00:02:24

Podaż mieszkań na rekordowym poziomie – pierwsze roczne spadki cen

Jest lepiej niż w styczniu. Na koniec lutego br....

Silny początek roku na rynku nieruchomości – deweloperzy nie zwalniają tempa

Deweloperzy rozpoczęli 2025 rok oddając do użytkowania w styczniu...

Neptun Energy przekształca się i planuje 100 mln zł obrotu rocznie na rynku OZE

Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej w 2025 roku rynek...

Tylko 11% studentów w Polsce może liczyć na miejsce w akademiku

Polska jest jednym z sześciu największych europejskich ośrodków szkolnictwa...

Rynek biurowy w Polsce: PINK podsumowuje czwarty kwartał 2024 roku

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku...

Podsumowanie 2024 roku w sektorze deweloperskim – dane GUS

Rok 2024 r. był drugim rekordowym rokiem pod względem...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie