wtorek, 15 kwietnia, 2025

80% potencjalnych najemców dysponuje budżetem na mieszkanie nieprzekraczającym 2000 zł

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

80% respondentów mieszkających w sześciu największych miastach Polski dysponuje budżetem nieprzekraczającym 2000 zł, który może przeznaczyć na najem mieszkania. 22% ankietowanych najmuje mieszkanie od osoby prywatnej i aż 43% z najemców preferuje mieszkanie umeblowane – takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej na reprezentatywnej grupie ponad 3 tys. respondentów mieszkających w sześciu największych miastach Polski, dotyczącej podejścia społeczeństwa do najmu mieszkań, preferencji mieszkaniowych oraz największych wyzwań związanych z poszukiwaniem mieszkania, zrealizowanej na zlecenie Cushman & Wakefield przez firmę badawczą SW Research.

Podczas spotkania eksperci branży mieszkań na wynajem – Katarzyna Szydłowska-Biskup, Menedżer ds. komunikacji z Vantage Development; Dariusz Węglicki, Country Manager z Catella Polska; Jarosław Bator, COO z R4R i Karolina Brojek, Real Estate Investment Associate z Aurec Capitalmówili projekty, którymi zarządzają a także nad którymi obecnie pracują.

Ważnym punktem dyskusji byli najemcy i potrzeby, którymi kierują się przy wyborze odpowiedniego dla siebie mieszkania. Są to często młodzi ludzie, szukający dobrze zlokalizowanego mieszkania w tzw. walking distance od swojego miejsca pracy. Eksperci zwracali uwagę na opiekę, jaką należy otoczyć najemcę – podkreślali, jak ważny jest bliski kontakt z klientem, badanie jego potrzeb i oczekiwań. Istotnym krokiem podejmowanym w celu zrozumienia ich potrzeb są liczne ankiety i badania przeprowadzane przez operatorów, a także lokalne inicjatywy podejmowane przez nich w celu integracji sąsiedzkiej społeczności.

Bez odpowiedzi nie pozostało również pytanie o słuszność budowania parkingów przy budynkach mieszkalnych na wynajem, których najemcy częstokroć nie posiadają samochodu. Obłożenie miejsc parkingowych w projektach na wynajem nie jest wysokie. Według ekspertów należałoby ustalić liczbę miejsc parkingowych w budynkach na wynajem w stosunku 30-40% do liczby mieszkań. Liczba miejsc postojowych na rowery powinna za to być wysoka, w wielu projektach na rynku liczba rowerów jest równa liczbie mieszkań.

Kolejnym aspektem poruszonym podczas spotkania były działania prowadzone w ramach spółki oraz te outsourcingowe. Najczęstszymi zadaniami przekazywanymi firmom zewnętrznym jest ochrona budynków
i opieka techniczna nad nimi. Samo zarządzanie najmem pozostaje w większości w rękach operatorów.

Uczestnicy debaty zostali zapytani również o przyszłość rynku nieruchomościowego w Polsce. Jako istotny element wyróżniony został zrównoważony rozwój. Jednymi z kroków podejmowanymi na drodze do ważnej zmiany są m.in. panele fotowoltaiczne, woda deszczowa, chodniki z kostki antysmogowej. Podczas spotkania podkreślono również istotę intuicji i zdolności przewidywania trendów na dynamicznie rozwijającym się rynku mieszkaniowym.

Podczas webinaru zostały uwzględnione także pytania od słuchaczy. Uczestnicy pytali m.in. o to jak odnieść sukces na rynku najmu, o to czy projektów na rynku nie będzie za wiele oraz o standard wynajmowanych mieszkań.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Pokolenie Z zmienia rynek nieruchomości: nowe oczekiwania, nowe standardy

Pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 roku, coraz...

Polski rynek magazynowy stabilizuje się po latach rekordów. Czas na jakość, nie ilość

Polski rynek magazynowy osiągnął etap zdrowej stabilizacji, zbliżając się...

Podobne tematy

Raport PSF: Fotowoltaika w Polsce potrzebuje pilnych zmian prawnych

Polska fotowoltaika stoi na rozdrożu. Mimo dynamicznego wzrostu, sektor...

ORLEN odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby...

AFIR: Nowe wyzwania dla infrastruktury ładowania w Polsce

Zgodnie z AFIR, którego przepisy zaczęły być stosowane...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Budżet państwa to iluzja? Ponad 150 instytucji działa poza ustawą budżetową

Polska „funduszowa” ma się świetnie. Z każdym kolejnym rządem...

Stéphane Séjourné z wizytą w Grupie Przemysłowej Baltic – rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu offshore

6 lutego 2025 roku Stéphane Séjourné, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie