czwartek, 28 października, 2021
NIERUCHOMOŚCI80% potencjalnych najemców dysponuje budżetem na mieszkanie nieprzekraczającym 2000 zł

80% potencjalnych najemców dysponuje budżetem na mieszkanie nieprzekraczającym 2000 zł

-

Wnioski z ankiety dotyczącej podejścia społeczeństwa do wynajmu mieszkań, preferencji mieszkaniowych oraz największych wyzwań związanych z poszukiwaniem mieszkania.

80% potencjalnych najemców dysponuje budżetem na mieszkanie nieprzekraczającym 2000 zł

80% respondentów mieszkających w sześciu największych miastach Polski dysponuje budżetem nieprzekraczającym 2000 zł, który może przeznaczyć na najem mieszkania. 22% ankietowanych najmuje mieszkanie od osoby prywatnej i aż 43% z najemców preferuje mieszkanie umeblowane – takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej na reprezentatywnej grupie ponad 3 tys. respondentów mieszkających w sześciu największych miastach Polski, dotyczącej podejścia społeczeństwa do najmu mieszkań, preferencji mieszkaniowych oraz największych wyzwań związanych z poszukiwaniem mieszkania, zrealizowanej na zlecenie Cushman & Wakefield przez firmę badawczą SW Research.

Podczas spotkania eksperci branży mieszkań na wynajem – Katarzyna Szydłowska-Biskup, Menedżer ds. komunikacji z Vantage Development; Dariusz Węglicki, Country Manager z Catella Polska; Jarosław Bator, COO z R4R i Karolina Brojek, Real Estate Investment Associate z Aurec Capitalmówili projekty, którymi zarządzają a także nad którymi obecnie pracują.

Ważnym punktem dyskusji byli najemcy i potrzeby, którymi kierują się przy wyborze odpowiedniego dla siebie mieszkania. Są to często młodzi ludzie, szukający dobrze zlokalizowanego mieszkania w tzw. walking distance od swojego miejsca pracy. Eksperci zwracali uwagę na opiekę, jaką należy otoczyć najemcę – podkreślali, jak ważny jest bliski kontakt z klientem, badanie jego potrzeb i oczekiwań. Istotnym krokiem podejmowanym w celu zrozumienia ich potrzeb są liczne ankiety i badania przeprowadzane przez operatorów, a także lokalne inicjatywy podejmowane przez nich w celu integracji sąsiedzkiej społeczności.

Bez odpowiedzi nie pozostało również pytanie o słuszność budowania parkingów przy budynkach mieszkalnych na wynajem, których najemcy częstokroć nie posiadają samochodu. Obłożenie miejsc parkingowych w projektach na wynajem nie jest wysokie. Według ekspertów należałoby ustalić liczbę miejsc parkingowych w budynkach na wynajem w stosunku 30-40% do liczby mieszkań. Liczba miejsc postojowych na rowery powinna za to być wysoka, w wielu projektach na rynku liczba rowerów jest równa liczbie mieszkań.

Kolejnym aspektem poruszonym podczas spotkania były działania prowadzone w ramach spółki oraz te outsourcingowe. Najczęstszymi zadaniami przekazywanymi firmom zewnętrznym jest ochrona budynków
i opieka techniczna nad nimi. Samo zarządzanie najmem pozostaje w większości w rękach operatorów.

Uczestnicy debaty zostali zapytani również o przyszłość rynku nieruchomościowego w Polsce. Jako istotny element wyróżniony został zrównoważony rozwój. Jednymi z kroków podejmowanymi na drodze do ważnej zmiany są m.in. panele fotowoltaiczne, woda deszczowa, chodniki z kostki antysmogowej. Podczas spotkania podkreślono również istotę intuicji i zdolności przewidywania trendów na dynamicznie rozwijającym się rynku mieszkaniowym.

Podczas webinaru zostały uwzględnione także pytania od słuchaczy. Uczestnicy pytali m.in. o to jak odnieść sukces na rynku najmu, o to czy projektów na rynku nie będzie za wiele oraz o standard wynajmowanych mieszkań.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....