środa, 20 stycznia, 2021
BIZNES 91% małych firm uważa, że w 2020 r. pogorszyły się warunki prowadzenia...

91% małych firm uważa, że w 2020 r. pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu

-

Warunki prowadzenia biznesu w tym roku pogorszyły się zdaniem 91% małych firm, 71% średnich i tylko 50% dużych. 15% przedsiębiorstw nie dostrzegło znaczącej zmiany. 44% firm ma pozytywne nastawienie do roku 2021 pod kątem biznesowym, w tym aż 68% dużych przedsiębiorstw - wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził Indicator.

91% małych firm uważa, że w 2020 r. pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu

  • 84% przedsiębiorstw uważa, że w tym roku pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. Ale takie zdanie wyraża tylko 50% dużych firm.
  • 44% firm ma pozytywne nastawienie do roku 2021 pod kątem biznesowym, w tym aż 68% dużych przedsiębiorstw – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził Indicator.

Im mniejsza firma, tym krytyczniej ocenia warunki prowadzenia biznesu w tym roku. Pogorszyły się one zdaniem 91% małych firm, 71% średnich i tylko 50% dużych. 15% przedsiębiorstw nie dostrzegło znaczącej zmiany.

W badaniu Konfederacja Lewiatan pytała też przedsiębiorców o nastroje dotyczące prowadzenia działalności w 2021 roku. Okazuje się, że 44% firm ma pozytywne nastawienie do roku 2021 pod kątem biznesowym. Przejawia je aż 68% dużych przedsiębiorstw, a tylko 39% małych i 55% średnich. Negatywne nastawienie w kontekście biznesowym sygnalizuje 53% firm, w tym 58% małych, 44% średnich i tylko 32% dużych.

Duże firmy są też większymi optymistami jeśli chodzi nastawienie do 2021 roku pod kątem prawnym (regulacyjnym). Pozytywne nastawienie ma 43% firm, w tym 42% małych, 44% średnich i 58% dużych. Z kolei negatywnie ocenia to co może wydarzyć się w prawie 49% przedsiębiorstw, w tym 50% małych i średnich oraz 40% dużych.

Badanie przeprowadził w grudniu br. Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców zatrudniających powyżej 10 pracowników (n=300). Wywiady CATI z osobami zarządzającymi.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...
Tayyip Erdoğan

Co myśli Turcja? Ciągłość i zmiana w polityce zagranicznej

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: dlaczego Turcja w ostatnich latach prowadzi tak asertywną politykę zagraniczną pomimo bycia członkiem NATO? Karol Wasilewski: podstawą do zrozumienia asertywnej polityki jest poznanie szerszego myślenia Turcji o świecie, bo właśnie to najlepiej tłumaczy,...