sobota, 23 października, 2021
BIZNES91% małych firm uważa, że w 2020 r. pogorszyły się warunki prowadzenia...

91% małych firm uważa, że w 2020 r. pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu

-

Warunki prowadzenia biznesu w tym roku pogorszyły się zdaniem 91% małych firm, 71% średnich i tylko 50% dużych. 15% przedsiębiorstw nie dostrzegło znaczącej zmiany. 44% firm ma pozytywne nastawienie do roku 2021 pod kątem biznesowym, w tym aż 68% dużych przedsiębiorstw - wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził Indicator.

91% małych firm uważa, że w 2020 r. pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu

  • 84% przedsiębiorstw uważa, że w tym roku pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. Ale takie zdanie wyraża tylko 50% dużych firm.
  • 44% firm ma pozytywne nastawienie do roku 2021 pod kątem biznesowym, w tym aż 68% dużych przedsiębiorstw – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził Indicator.

Im mniejsza firma, tym krytyczniej ocenia warunki prowadzenia biznesu w tym roku. Pogorszyły się one zdaniem 91% małych firm, 71% średnich i tylko 50% dużych. 15% przedsiębiorstw nie dostrzegło znaczącej zmiany.

W badaniu Konfederacja Lewiatan pytała też przedsiębiorców o nastroje dotyczące prowadzenia działalności w 2021 roku. Okazuje się, że 44% firm ma pozytywne nastawienie do roku 2021 pod kątem biznesowym. Przejawia je aż 68% dużych przedsiębiorstw, a tylko 39% małych i 55% średnich. Negatywne nastawienie w kontekście biznesowym sygnalizuje 53% firm, w tym 58% małych, 44% średnich i tylko 32% dużych.

Duże firmy są też większymi optymistami jeśli chodzi nastawienie do 2021 roku pod kątem prawnym (regulacyjnym). Pozytywne nastawienie ma 43% firm, w tym 42% małych, 44% średnich i 58% dużych. Z kolei negatywnie ocenia to co może wydarzyć się w prawie 49% przedsiębiorstw, w tym 50% małych i średnich oraz 40% dużych.

Badanie przeprowadził w grudniu br. Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców zatrudniających powyżej 10 pracowników (n=300). Wywiady CATI z osobami zarządzającymi.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....