PRACA I KARIERA2,1 mln pracowników mniej w ciągu dekady. Polskie firmy muszą postawić na...

2,1 mln pracowników mniej w ciągu dekady. Polskie firmy muszą postawić na rozwój kompetencji obecnych kadr

2,1 mln pracowników mniej w ciągu dekady. Polskie firmy muszą postawić na rozwój kompetencji obecnych kadr

Polski rynek pracy czeka bezprecedensowy spadek liczby pracowników. – Polska gospodarka stoi przed poważnym wyzwaniem związanym z dostępnością wykwalifikowanych specjalistów – mówi Joanna Mihułka-Petru, prezeska Altkom Akademii.

Według najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, do 2035 roku liczba osób pracujących może zmniejszyć się o 2,1 mln, co stanowi 12,6 proc. obecnego stanu zatrudnienia.

  • Widoczny jest proces kurczenia się populacji osób w wieku produkcyjnym i jednocześnie wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym – tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego;
  • Brak pracowników, zwłaszcza wykwalifikowanych hamuje rozwój polskich firm;
  • Specjalistyczne szkolenia mogą zniwelować lukę kompetencyjną.

Negatywne procesy demograficzne będą przybierać na sile – tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Konsekwencje zmian demograficznych dla podaży pracy w Polsce”. Wskazuje on, że w Polsce niezbędne będzie zwiększenie efektywności pracy poprzez wdrażanie nowych technologii i automatyzacji. Już teraz, według danych Eurobarometru, problem braku rąk do pracy dotyka 82 proc. polskich małych i średnich przedsiębiorstw.

– Ta luka kadrowa jest szczególnie dotkliwa w sektorach wymagających wysokich kwalifikacji. Dlatego już dziś firmy powinny inwestować w rozwój kompetencji obecnych pracowników, zwłaszcza w obszarach technologicznych i cyfrowych – mówi Joanna Mihułka-Petru, prezeska Altkom Akademii.

Potwierdza to najnowszy raport Banku Światowego, którego eksperci wskazują na pilną potrzebę przyspieszenia cyfryzacji i automatyzacji w polskich przedsiębiorstwach. Wciąż znacząco odstają one od średniej unijnej pod względem wykorzystania zaawansowanych technologii cyfrowych. Tylko 40 proc. polskich przedsiębiorstw osiąga podstawowy poziom intensywności cyfrowej, w porównaniu do średniej UE wynoszącej 55 proc.

– Obserwujemy rosnącą lukę kompetencyjną na polskim rynku pracy. Z jednej strony mamy dynamicznie zmieniające się potrzeby firm w zakresie transformacji cyfrowej. Z drugiej niedostateczne tempo podnoszenia kwalifikacji pracowników. To hamuje rozwój polskich firm, a co za tym idzie przekłada się na ich konkurencyjność – mówi Szymon Lisowski, CEO Socjomanii, firmy konsultingowo-szkoleniowej, która specjalizuje się w digital marketingu, innowacjach biznesowych i HR, z naciskiem na aspekty cyfrowe. W listopadzie Socjomania dołączyła do grupy Altkom, dzięki czemu obie firmy razem mogą kompleksowo pomagać polskim przedsiębiorstwom w transformacji cyfrowej i podnoszeniu kompetencji pracowników.

Największe niedobory kadrowe dotyczą sektora IT, gdzie brakuje specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa, analityki danych czy sztucznej inteligencji. W tym kontekście systematyczne programy szkoleniowe mogą być skutecznym narzędziem niwelowania luki kompetencyjnej.

– Specjalistyczne szkolenia pracowników to nie koszt, a inwestycja. Nasze doświadczenia pokazują, że firmy, które regularnie podnoszą kompetencje zespołów, notują wzrost produktywności nawet o kilkanaście procent. To szczególnie widoczne w obszarach transformacji cyfrowej – podkreśla Joanna Mihułka-Petru.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...