FIRMYSimpact Ventures inwestuje w rozwój Ligence, litewskiego startupu medycznego

Simpact Ventures inwestuje w rozwój Ligence, litewskiego startupu medycznego

Simpact Ventures inwestuje w rozwój Ligence, litewskiego startupu medycznego

Ligence, litewski startup specjalizujący się w automatyzacji echokardiografii, pozyskał 3 miliony euro finansowania seed. Liderem rundy jest Simpact Ventures, polski fundusz venture capital oparty o ideę impact investing. W inwestycji uczestniczyli również Coinvest Capital, fundusz EIC, Lemonade Stand, syndykat aniołów biznesu NGL oraz Rita Sakus. To wsparcie pozwoli Ligence m.in. na dalszą ekspansję, co zwiększy dostępność wysokiej jakości diagnostyki kardiologicznej na świecie.

Ligence tworzy oprogramowanie do echokardiografii (tzw. echa serca), które wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatycznej analizy obrazów, wspierając kardiologów w podejmowaniu precyzyjnych decyzji klinicznych. Rozwiązanie firmy dostarcza lekarzom precyzyjne pomiary, automatyczne raporty oraz zintegrowaną, niezależną od innych dostawców przeglądarkę kardiologiczną.

„Inwestowanie w projekty o pozytywnym wpływie to strategia, która przynosi nie tylko zysk finansowy, ale też mierzalne korzyści dla społeczeństwa i środowiska,” mówi Wojciech Majewski, partner w Simpact Ventures. „Ligence chce poprawić dostępność i precyzję diagnostyki chorób serca, zmniejszając obciążenie pracą kliniczną lekarzy i pozwalając im poświęcać więcej czasu pacjentom”.

Oprogramowanie Ligence łatwo integruje się z systemami PACS (System Archiwizacji i Transmisji Obrazów, czyli technologia do przetwarzania obrazów medycznych) i innymi systemami szpitalnymi. W przeciwieństwie do rozwiązań typu „czarna skrzynka” działających nieprzejrzyście i jedynie wskazujących problemy bez wyjaśnienia oferuje transparentne, zgodne z wytycznymi ASE (Amerykańskiego Towarzystwa Echokardiograficznego) i ESC (Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego) pomiary, dając lekarzom pełnym, wystandaryzowany wgląd w stan zdrowia pacjenta.

Ligence jest już obecne w kilku krajach, w tym w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz prowadzi testy w Maroku.

W trosce o pacjentów i lekarzy

Misją Ligence jest zwiększenie dostępności i dokładności badań ultrasonograficznych serca (USG), co pozwala na wcześniejsze wykrywanie chorób, lepszą ocenę ryzyka i skuteczniejsze badania przesiewowe. Dzięki automatyzacji analizy, lekarze mogą skupić się na pacjentach, zamiast poświęcać czas na manualne przetwarzanie danych.

„Ta inwestycja pokazuje, że obraliśmy właściwy kierunek strategiczny. Największy zabójca na świecie – choroby sercowo-naczyniowe – zasługują na większą uwagę” – mówi Arnas Karužas, CEO Ligence. „W obliczu starzejącej się populacji, rosnącej liczby chorób współistniejących oraz czynników ryzyka, z którymi wciąż walczymy, dokładna i szybka diagnostyka chorób serca jest ważniejsza niż kiedykolwiek”.

Plany na przyszłość

Ligence planuje dalszy rozwój w Europie i przygotowuje się do wejścia na rynek amerykański. Dzięki nowatorskiemu podejściu, łatwej integracji z systemami szpitalnymi i koncentracji na potrzebach pacjentów, firma jest gotowa wyznaczać nowe standardy w opiece kardiologicznej.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...