MEDYCYNA I FARMACJANFZ zapłaci lekarzom dentystom za nadwykonania. „To nie są łatwe rozmowy”

NFZ zapłaci lekarzom dentystom za nadwykonania. „To nie są łatwe rozmowy”

NFZ zapłaci lekarzom dentystom za nadwykonania. „To nie są łatwe rozmowy”

Będzie wypłata części nadwykonań dla lekarzy dentystów? Prezes Michał Bulsa: „Trzymamy NFZ za słowo”.

„Krok w dobrą stronę”, ale jednocześnie przyznanie, że rozmowy o nadwykonaniach z Narodowym Funduszem Zdrowia są skomplikowane na wielu poziomach. Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Michał Bulsa przekazał lekarzom dentystom ze Szczecina dobre wiadomości.

Całość przy małych kwotach, część przy dużych. Tak NFZ będzie regulować zaległości w nadwykonaniach

Narodowy Fundusz Zdrowia w grudniu rozpocznie regulowanie opłat za nadwykonania – takie deklaracje otrzymał prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Michał Bulsa.

– Po wielu ciężkich rozmowach z Narodowym Funduszem Zdrowia udało się przekonać NFZ do wypłaty części nadwykonań za rok 2024. Jeżeli mowa o kwocie do 5 tysięcy złotych to będzie to wszystko uregulowane w całości, a jeżeli kwota jest wyższa to mówimy o kwocie 30% regulacji. Nie jest to sytuacja idealna, nie tego oczekiwaliśmy, ale na pewno jest to krok w stronę dialogu z Narodowym Funduszem Zdrowia i lepsza sytuacja niż jeszcze kilka tygodni temu, gdy proponowano nam okrągłe zero – przyznaje Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Szacuje się, że nadwykonania może posiadać niemal każdy szczeciński gabinet współpracujący z NFZ. Lekarze przyznają, że musieliby radykalnie ograniczyć przyjmowanie pacjentów, gdyby leczyli tylko w ramach limitów. Komisja Stomatologiczna Okręgowej Rady Lekarskiej przyznaje, że problem z regulacją nadwykonań zaczął się dopiero w 2024 roku.

– Mamy dość kredytowania NFZ i leczenia pacjentów na własny koszt. Obecny system doprowadza lekarzy dentystów do ruiny – mówili dentyści ze Szczecina.

Lekarze dentyści nie wiedzą, czy chcą dalej współpracować z NFZ

Czy lekarze są spokojni o finansowanie ochrony zdrowia w 2025 roku?

– Trudno jest mówić o spokoju, gdy słyszy się, że wiele szpitali W POLSCE znajduje się w coraz gorszej sytuacji finansowej i regulowanie opłat za nadwykonania w wielu placówkach po prostu nie ma miejsca lub jest dokonywane z dużym opóźnieniem. W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami wielomiesięcznej dyskusji politycznej o tym czy składka zdrowotna powinna być obniżona czy nie. Ostatnia rzecz jakiej chcą lekarze ton antagonizm z przedsiębiorcami, ale musimy podkreślać, że zmiany, które obecnie zaproponowano, choć są ukłonem w stronę przedsiębiorców to nie są ukłonem w stronę pacjentów. Mamy powody do niepokoju, bo Pan Minister Finansów wciąż nie odpowiedział czy ewentualne skurczenie wpływów do NFZ będzie W 100% refundowane ze środków rządowych – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Prezes Bulsa dodaje, że szczecińskie środowisko lekarzy i lekarzy dentystów jest otwarte na rozmowy dotyczące finansowania usług. Uznajemy jednak, że sytuacja, która miała miejsce w 2024 roku nie może się powtórzyć.

– Bez gwarancji dobrej wyceny świadczeń i bez gwarancji refundowania niezbędnych nadwykonań istnieje poważne zagrożenie, że gabinety stomatologiczne nie będą podpisywać kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co wtedy? Białe plamy bez dostępu do dentystów na mapie Polski, wielkie kolejki do lekarzy i załamanie wszelkiej profilaktyki dentystycznej. Ministerstwo Zdrowia musi być tego świadome – dodaje prezes Michał Bulsa.

Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie oraz Komisja Stomatologiczna Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie wystosowały w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska. Został on przekazany do NFZ.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...