„Mieszkanie do remontu” – taki opis do niedawna całkowicie zniechęcał potencjalnych kupujących do zakupu nieruchomości. Obecnie wiele osób unika takich lokali, gdy planuje zakup, ale pojawia się spora grupa dla której remont nie jest już sytuacją, która blokuje osoby zainteresowane mieszkaniem. Jak wyjaśniają eksperci rynku nieruchomości sytuacja ta związana jest z faktem, że zmiany na rynku nieruchomości przyniosły wiele nowych trendów.
„Ruderkę można kupić za 200 tysięcy złotych, a czasem mniej”
Zakup mieszkania do remontu musi być świadomą decyzją kupującego – pośrednicy nieruchomości przyznają, że w ofertach biur pojawiają się mieszkania, które wymagają remontów. Czasem nawet są nazywane pieszczotliwie „ruderkami”. Zainteresowanie nimi zwykle nie jest duże, mimo że cena może być zaskakująco niska.
– Mieszkania do remontu zwykle kupowane były przez flipperów lub inwestorów, którzy widzieli w nich potencjał na szybki remont i dalsze komercjalizowanie, a rzadziej przez osoby, które planują w takim mieszkaniu planować sobie życie. Dla standardowego konsumenta remont to definicja utrapienia – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.
Sytuacja na rynku nieruchomości się jednak zmienia i mieszkania do remontu coraz częściej znajdują swoich klientów.
– Różnice w cenach są na tyle istotne, że sytuacji, gdy mieszkanie do remontu jest wybierane przez klienta jest coraz więcej. Przykładowo dwupokojowe mieszkanie, które wymaga nakładów finansowych można nabyć nawet za około 200 tysięcy złotych. Inwestycje remontowe mogą wynieść około 100 tysięcy złotych i mieć gotowe, zrobione po swojemu mieszkanie za relatywnie niewielkie pieniądze biorąc pod uwagę standardowe ceny – mówi Mirosław Król.
Decyzje o zakupie mieszkania do remontu trzeba podjąć odpowiedzialnie i po analizie czy nakłady finansowe nie przerosną naszych możliwości. Osoba kupująca mieszkanie do remontu musi być gotowa także na to, że taki remont zajmuje zwykle trochę czasu.
Ceny materiałów budowlanych się ustabilizowały
Mieszkanie do remontu to zwykle duże wyzwanie logistyczne. Przed zakupem należy przeanalizować jakie koszty pochłonie remont. Eksperci radzą, by zweryfikować przede wszystkim stan kuchni i łazienki, bo te dwa pomieszczenia zwykle podczas remontu pochłaniają najwięcej kosztów.
– Obecna sytuacja sprzyja takim zakupom z kilku powodów: na rynku dostępnych jest więcej ekip budowlanych, co powoduje, że „ruderka” lub po prostu mieszkanie wymagające odświeżenia szybciej doprowadzimy do dobrego stanu – mówi Mirosław Król. – Ceny i dostępność materiałów budowlanych są ustabilizowane, a ludzie do pracy bardziej dostępni i bardziej chętni do działania, czego nie mogliśmy powiedzieć o sytuacji na rynku nieruchomości gdy trwał boom deweloperski – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.
– Mieszkania do remontu to jest specyficzna, ale zyskująca popularność opcja na rynku mieszkaniowym. Nie dla każdego, ale nie zawsze warto ją od razu skreślać – dodaje Mirosław Król.