niedziela, 26 stycznia, 2025

Na 10 tysięcy złotych brutto jeszcze długo poczekamy. Spada tempo wzrostu wynagrodzeń

– 10 tysięcy złotych brutto to granica psychologiczna jeżeli mówimy o średniej płacy w Polsce. W niektórych sektorach i regionach do przekroczenia od zaraz, ale w skali ogólnopolskiej o taką średnią będzie ciężko. Mamy bardzo duże zróżnicowanie geograficzne jeżeli chodzi o wysokość płac – przyznaje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Jednocześnie prezes Mojsiuk przyznaje, że pensje w Polsce nadal rosną, choć kondycja wielu firm jest trudniejsza niż w minionych latach. – 2024 rok był czasem weryfikacji wielu branż. Wiemy, że jest trudno w przemyśle, budownictwie i transporcie – mówi Hanna Mojsiuk.

Bardziej niż inflacja to płaca minimalna odpowiada za wzrost wynagrodzeń

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło poziom 8821,25 zł. Jest to wzrost o 9,8 proc. w porównaniu z grudniem 2023 roku i 4% gdy porównamy płace miesiąc do miesiąca. Pensje więc cały czas rosną, choć dynamika tego wzrostu według ekonomistów będzie w 2025 roku maleć.

– Wzrost pensji jest uzależniony od możliwości przedsiębiorców, sytuacji gospodarczej i tego jaka będzie dostępność pracowników w poszczególnych sektorach gospodarki. Przedsiębiorcy rok 2025 zaczynają dość niepewnie. Wpływa na to m.in. kryzys gospodarczy w Niemczech, sytuacja w Ameryce czy po prostu fakt, że nie da się utrzymać takiego galopu we wzroście wynagrodzeń jak w latach ubiegłych przy jednoczesnym oczekiwaniu, że ostateczny wzrost cen towarów i usług nie będzie odczuwalny dla klienta – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

– Pensje rosną, ale tempo wzrostu będzie hamować. Obecnie czynnikiem napędzającym wzrost pensji bardziej niż inflacja jest coroczna waloryzacja płacy minimalnej – mówi Hanna Mojsiuk.

„Będziemy musieli poczekać”

Eksperci rynku pracy przyznają, że pensja na poziomie 10 tysięcy złotych brutto to „granica psychologiczna”  – ważna, ale trudna do przekroczenia.

– 10 tysięcy złotych jako średnia pensja w Polsce i w województwie zachodniopomorskim to kwestia czasu, ale będziemy musieli poczekać. Dynamika wzrostu płac maleje. Widać to nawet po wzroście płacy minimalnej. Jeszcze w 2023 i 2024 roku wzrost płacy był dwukrotny w ciągu roku i przewidywał on nawet 20% zmiany, obecnie nie możemy liczyć na taki wzrost ani na rynku komercyjnym, ani publicznym – mówi Maria Skowrońska, ekspertka rynku pracy LSJ HR Group.

– 10 tysięcy złotych brutto pensji to wysoka kwota. Nie możemy patrzeć na całą Polskę w kontekście wyliczania tej średniej, bo w naszym kraju widać bardzo duże zróżnicowanie wysokości wynagrodzeń w zależności od tego jaki region analizujemy. Mamy województwa, gdzie ta kwota już dawno przekroczyła ten pułap, a mamy regionu, gdzie te wartości ledwo przekroczyły 7 tysięcy złotych – mówi mecenas Łukasz Żak, ekspert rynku pracy.

 Z czego wynika ta nierówność?

– To oczywiste, że w dużych miastach zarabia się najwięcej i w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy we Wrocławiu pensje w niektórych sektorach już dawno przekroczyły 10 tysięcy złotych. Więcej zarabia się także w przemyśle, transporcie, budownictwie, sektorze IT. Otrzymujemy jednak z rynku pracy wyraźne sygnały, że następuje zatrzymanie, a czasem nawet korekta wynagrodzeń. To efekt sytuacji globalnej w gospodarce – dodaje prezes Hanna Mojsiuk.

Autor
  • Północna Izba Gospodarcza

    Północna Izba Gospodarcza to niezależna organizacja założona w 1997 roku w Szczecinie z inicjatywy 60 firm, której celem jest ochrona i reprezentowanie interesów przedsiębiorców. Obecnie zrzesza blisko 1500 firm, co czyni ją największą izbą gospodarczą w Polsce. Organizacja współpracuje z ponad 150 podobnymi instytucjami w Polsce i Europie, wspierając rozwój gospodarczy oraz inicjatywy swoich członków.

Popularne w tym tygodniu

Czy darowiznę na WOŚP można odliczyć od podatku?

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała...

Asseco sfinalizowało przejęcie 51% udziałów w Infocomp, wzmacniając outsourcing IT dla sektora zdrowia

Asseco sfinalizowało przejęcie 51 proc. udziałów w spółce Infocomp...
00:01:29

Od 2025 roku honorowe świadczenia dla stulatków zagwarantowane ustawą i corocznie waloryzowane

Od 1 stycznia 2025 roku honorowe świadczenia dla osób,...

Prognoza Saxo dla surowców: Wyboista droga przed nami wymusza dywersyfikację?

Złoto wspierane przez coraz bardziej spolaryzowany świat, z...

Ransomware Interlock: nowa fala cyberataków na korporacje

W świecie cyfrowym ransomware pozostaje jednym z najpoważniejszych i...

Podobne tematy

Rynek biurowy w Polsce: PINK podsumowuje czwarty kwartał 2024 roku

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku...

Jen umacnia się po decyzji BOJ – rynki przewidują kolejne podwyżki

Bank Japonii (BOJ) podjął decyzję o podwyżce stopy procentowej...

Co z tym dolarem?

Okazuje się, że na silnego dolara za nowego prezydenta...

Donald Trump – wpływ na światową i polską gospodarkę – Trumponomika!

Deportacje osłabić mogą jedno ze źródeł siły amerykańskiej gospodarki...

Atak hakerski na Big Cheese Studio. Grupa „Abuse1337” żąda okupu

Big Cheese Studio, znane z gry „Cooking Simulator”, doświadczyło...

Prognozy i trendy w sektorze IT na rok 2025

Roland Singer, Vice President IT Services Sharp Europe, omawia...

Siła polskiego złotego: Kurs euro spada poniżej 4,22 zł

Już wczoraj pisaliśmy o nagłej sile polskiego złotego. Do...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie