POLITYKAAdam Bodnar wnioskuje o uchylenie immunitetu Michała Dworczyka

Adam Bodnar wnioskuje o uchylenie immunitetu Michała Dworczyka

Adam Bodnar wnioskuje o uchylenie immunitetu Michała Dworczyka

Dzisiaj Prokurator Generalny Adam Bodnar złożył oficjalny wniosek do Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Roberty Metsoli, o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Michała Dworczyka, obecnie posła do Parlamentu Europejskiego. Wniosek ten jest kluczowym elementem trwającego postępowania przygotowawczego nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Podstawa prawna i zarzuty

Zgodnie z regulacjami prawnymi Unii Europejskiej, pociągnięcie europosła do odpowiedzialności karnej jest możliwe jedynie po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego. Podstawę prawną dla takich działań stanowią artykuły 5, 6 i 9 Regulaminu Parlamentu Europejskiego oraz artykuł 9 Protokołu nr 7 w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej.

Zgromadzony materiał dowodowy w sprawie o sygnaturze 3041-1.Ds.119.2022 sugeruje, że Michał Dworczyk, jako funkcjonariusz publiczny pełniący funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, a następnie Sekretarza Stanu i Ministra – członka Rady Ministrów, mógł dopuścić się przestępstwa niedopełnienia obowiązków służbowych. Zarzuty dotyczą także utrudniania postępowania karnego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Szczegóły zarzutów

Pierwszy zarzut dotyczy korzystania przez Michała Dworczyka z niecertyfikowanej i niezabezpieczonej prywatnej skrzynki mailowej do prowadzenia korespondencji związanej z zadaniami służbowymi, co mogło stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i prawidłowego funkcjonowania organów państwa. Korespondencja ta obejmowała m.in. informacje niejawne, kwestie obronności i bezpieczeństwa państwa, a także zagadnienia dotyczące relacji międzynarodowych.

Drugi zarzut odnosi się do działań mających na celu utrudnianie postępowania karnego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, dotyczącego włamania na prywatną skrzynkę mailową Dworczyka i publikacji jej zawartości. Prokurator twierdzi, że Dworczyk miał polecić trwale usunięcie kluczowych danych z prywatnej skrzynki mailowej, co uniemożliwiło ustalenie okoliczności i sprawcy przestępstwa.

Kontekst polityczny

Jest to już drugi wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi w tej sprawie. Pierwszy wniosek został skierowany do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni w czerwcu 2024 roku, jednak z uwagi na wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego, polski parlament utracił możliwość procedowania w tej sprawie.

Obecnie Michał Dworczyk pełni funkcję posła do Parlamentu Europejskiego X kadencji, co oznacza, że korzysta z immunitetu parlamentarnego, przysługującego członkom polskiego parlamentu. Zgodnie z przepisami, nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zgody Parlamentu Europejskiego.

Decyzja o uchyleniu immunitetu leży teraz w rękach Parlamentu Europejskiego. Jeśli zgoda zostanie wyrażona, Michał Dworczyk będzie mógł zostać postawiony przed polskim sądem i odpowiadać za zarzucane mu przestępstwa.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

złoto

Czy złoto ma szansę na kontynuację wzrostów w 2024 roku?

0
Złoto pokazało w ostatnich latach, że potrafi kontynuować wzrosty i osiągać kolejne historyczne szczyty, nawet w środowisku wysokich stóp procentowych. Oczywiście same wysokie stopy procentowe to efekt nadmiernie wysokiej inflacji, która sprzyjała popytowi na...