GIEŁDA I INWESTYCJEBawełna na fali wzrostów

Bawełna na fali wzrostów

Bawełna na fali wzrostów

Borykające się z trudnościami surowce w końcu odczuwają pewną ulgę dzięki silniejszemu globalnemu wzrostowi, stabilizacji dolara amerykańskiego i zakłóceniom po stronie podaży. Bawełna jest liderem w nadrabianiu tych zaległości. Tkanina odgrywa kluczową rolę nie tylko w naszym codziennym życiu, ale przede wszystkim w sektorze odzieżowym, fast fashion i detalicznym. Znajduje się też w centrum debaty ESG ze względu na wysoką wodochłonność i wydajność, a także zalety biodegradowalności w porównaniu z włóknami ropopochodnymi, które dominują w branży odzieżowej. Ceny bawełny są napędzane przez suszę i pożary w Teksasie, będącym największym producentem w największym kraju eksportowym. Co więcej, istnieje ścisła korelacja z rosnącymi cenami ropy naftowej, które zwiększają koszty konkurencyjnego poliestru. Ta korelacja sprawia, że bawełna jest interesującym wskaźnikiem zastępczym dla cen ropy.

PODAŻ

Indie i Chiny dominują w światowej produkcji surowej bawełny, odpowiadając za 47 proc. całości, ale większość ich produkcji jest wykorzystywana lokalnie. Stany Zjednoczone są największym eksporterem surowej bawełny, dostarczając 29 proc. całości, co ma znaczący wpływ na rynek handlowy. Jedna czwarta tego eksportu pochodzi z Teksasu. Ponadto, Stany Zjednoczone są największym importerem gotowych wyrobów bawełnianych. Brazylia jest drugim największym eksporterem, bo aż z 26-procentowym udziałem, gdzie bawełna jest często uprawiana jako płodozmian z soją. Surowa bawełna jest następnie mielona w krajach takich jak Bangladesz, Wietnam i Chiny. Globalna podaż rośnie w tempie około 2,5 proc. rocznie, dzięki nowym obszarom upraw na subkontynencie indyjskim i w Chinach oraz wyższym plonom, uzyskiwanym dzięki nasionom GMO, pomimo rosnących problemów z wodą i pracą.

POPYT

Włókna syntetyczne na bazie ropy naftowej, takie jak poliester, dominują na światowym rynku odzieżowym, z udziałem wynoszącym 70 proc. (i nadal rosnącym). To sprawia, że ich względna cena jest kluczowym czynnikiem wpływającym na popyt na bawełnę. Bawełna utrzymuje średnią premię cenową wysokości około 0,50 USD/lb. Dominuje na rynku włókien naturalnych, z 80-procentowym udziałem w odzieży, głównie dżinsowej. Pozostała część to głównie artykuły gospodarstwa domowego, takie jak prześcieradła i ręczniki. Dlatego też, wydatki konsumentów, zwłaszcza na produkty fast-fashion, są głównym czynnikiem napędzającym popyt. Ze względu na ceny bawełny i kwestie zrównoważonego rozwoju, detaliści tacy jak Inditex (ITX.MC), H&M (HM-B.ST), oczekujący na IPO Shein oraz akcje odzieżowe, takie jak GAP (GPS) i Levi Strauss (LEVI), stoją przed poważnymi wyzwaniami.

Ben Laidler, strateg rynków globalnych w eToro

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...