wtorek, 15 kwietnia, 2025

Centrum operacji i informacji. Jaki potencjał drzemie w danych magazynowych?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rosnące znaczenie tzw. Big Data to obiecujący prognostyk, bo otwiera przed magazynami przyszłości nowe możliwości. Dzięki umiejętnemu przetwarzaniu i analizowaniu dużej ilości danych generowanych w procesach magazynowych, firmy mogą zyskać znacznie większy poziom kontroli nad łańcuchem dostaw i optymalizować operacje  na coraz większą skalę.

Magazyn kojarzy się przede wszystkim z przestrzenią, w której są składowane towary i w której realizowany jest szereg różnych operacji – kompletacji, przyjęć, przygotowywania do wysyłki i wielu innych operacji. Nie pomyli się także ten, kto określi magazyn jako miejsce zapewniające kontrolę nad stanem magazynowym oraz przepływem towarów. Na magazyn warto jednak spojrzeć pod nieco innym kątem i przyjąć perspektywę logistyka, korzystającego ze specjalistycznych narzędzi informatycznych. Wówczas dostrzeżemy w nim… źródło danych, które ułatwiają podejmowanie operacyjnych i strategicznych decyzji i które mogą wiele powiedzieć o kondycji i funkcjonowaniu samego przedsiębiorstwa.

Dane z wielu źródeł

Każda operacja magazynowa – przyjęcie towaru, jego składowanie, kompletowanie, wysyłka – pozostawia po sobie ślad w postaci danych. Informacje o ilościach przyjętych i wydanych produktach, ich lokalizacji w magazynie, czasie realizacji poszczególnych etapów procesu – to tylko niektóre z cennych zasobów wiedzy, do których dostęp możemy uzyskać dzięki nowoczesnym systemom magazynowym.

W logistyce źródeł tych danych jest mnóstwo – mogą one obejmować systemy WMS, TMS, czujniki IoT, informacje z systemów ERP i wiele innych środowisk.

Im więcej tych danych i im bardziej będą one złożone, tym trudniej je przetworzyć. Gdy już jednak uda się to zrobić, zgromadzone dają możliwość jeszcze pełniejszego i szerszego spojrzenia nie tylko na to, jak sprawić, by sprawniej działał nie tylko sam magazyn, ale również… całe przedsiębiorstwo.

Analiza danych – klucz do optymalizacji

Dane magazynowe to bowiem nie tylko surowe liczby. To skarbnica wiedzy, która po odpowiedniej analizie może dostarczyć cennych informacji o funkcjonowaniu całego łańcucha dostaw, ale również dla komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za produkcję, zakupy, sprzedaż czy nawet marketing.  Przetwarzanie i analiza danych pozwala na identyfikowanie wąskich gardeł i obszarów wymagających optymalizacji, prognozowanie popytu i optymalizację zapasów, monitorowanie łańcucha dostaw i podejmowanie trafnych, popartych twardymi danymi decyzji biznesowych.

Ekscytujące perspektywy

Perspektywy dla rozwoju Big Data w logistyce są obiecujące – bo już teraz na horyzoncie widać bowiem nieuchronną integrację Big Data ze Sztuczną Inteligencją i uczeniem maszynowym, która może pomóc w jeszcze bardziej precyzyjnym prognozowaniu popytu, optymalizacji tras w magazynie i automatyzacji zarządzania zapasami. AI może zostać również „zaprzęgnięta” do automatycznego wykrywania wzorców w danych, co pozwala na łatwiejsze identyfikowanie problemów, diagnozowanie przyczyn i rozwiązywanie ich.

Podobnie jest zresztą z automatyzacją i robotyzacją – integracja z systemami Big Data może sprawić, że zarządzanie zadaniami robotami i urządzeniami automatycznymi będzie jeszcze łatwiejsze i bardziej sprawne.

Trudno też przejść obojętnie nad rosnącym znaczeniem IoT – im więcej czujników Internetu Rzeczy będzie w magazynach, tym większą liczbą wartościowych danych będą dysponować magazyny.

Dodajmy do tego wzrost znaczenia blockchain, chmury obliczeniowej i tzw. edge computingu, nieuchronną popularyzację zaawansowanej analityki wizualnej bazującej m.in. na rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR) i wniosek jest jasny: potencjał danych w logistyce magazynowej może być wykorzystany w jeszcze bardziej spektakularny i efektywny sposób.

Magazyn XXI wieku – centrum informacji i innowacji

Wraz z rozwojem technologii Big Data i sztucznej inteligencji rola magazynu – rozumianego nie tylko jako centrum operacji, ale również informacji – będzie rosła. Nowoczesne systemy magazynowe będą nie tylko rejestrować dane, ale również je analizować, interpretować i dostarczać w formie przejrzystych raportów i wizualizacji. Pozwoli to na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału tkwiącego w danych magazynowych i dalszą optymalizację procesów logistycznych.

Magazyn XXI wieku to nie tylko miejsce, w którym przechowuje się towary. To centrum informacji i innowacji, które może stać się potężnym narzędziem dla każdej firmy, która chce zyskać przewagę konkurencyjną i osiągnąć sukces na dynamicznym rynku.

Dawid Jarzębowski, Dyrektor IT, Logifact-Systems

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Polska hubem e-commerce? Nowe cła USA i koniec T86 zmieniają reguły gry

Kilkudziesięcioprocentowe cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa na towary...

E-commerce napędza logistykę. Polska staje się hubem dostaw dla całej Europy

Według prognoz amerykańskiej Administracji Handlu Międzynarodowego wartość europejskiego rynku...

DHL zainwestuje 2 miliardy euro do 2030 roku w rozwój logistyki farmaceutycznej i medycznej

Grupa DHL zainwestuje 2 miliardy euro do 2030 roku...

Polski rynek magazynowy stabilizuje się po latach rekordów. Czas na jakość, nie ilość

Polski rynek magazynowy osiągnął etap zdrowej stabilizacji, zbliżając się...

Globalna wojna celna uderza w logistykę i polski eksport. Ekspert ostrzega przed falą zakłóceń

Wraz z powrotem Donalda Trumpa na urząd prezydenta USA...

Podobne tematy

Automatyzacja w medycynie – jak nowoczesne systemy IT rewolucjonizują placówki zdrowotne?

Sektor ochrony zdrowia stawia na rozwój technologiczny, a automatyzacja...

Efektywność energetyczna i ESG w nieruchomościach: kluczowe trendy na 2025 rok

Zwiększanie efektywności energetycznej oraz liczenie i obniżanie śladu węglowego...

Daniel Pawelczyk Finance Directorem i członkiem zarządu w TD SYNNEX Poland

TD SYNNEX (NYSE: SNX) poinformował o powołaniu Daniela Pawelczyka...

CGI przejmuje Novatec – ekspansja na rynki cyfrowe w Niemczech i Hiszpanii

CGI (TSX: GIB.A) (NYSE: GIB), jedna z największych niezależnych...

Komputery kwantowe – rewolucja, która zmieni oblicze informatyki

Komputery kwantowe i dokonywane z ich pomocą obliczenia kwantowe...

Tworzywa sztuczne w erze cyrkularności. Jak Europejski Zielony Ład zmienia przemysł?

Przemysł tworzyw sztucznych odgrywa kluczową rolę w globalnej gospodarce,...

41% cyberataków w UE to DoS, DDoS i RDoS – ENISA ujawnia skalę zagrożenia

Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) opublikowała pierwszy raport...

Europa musi przygotować się na rosnącą falę cyberataków. Polska na czele stawki

Europa staje w obliczu rosnącego zagrożenia cybernetycznego. W 2024...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie