NIERUCHOMOŚCICeny mieszkań biją rekordy. Ponad 10 tys. za mkw. już to standard,...

Ceny mieszkań biją rekordy. Ponad 10 tys. za mkw. już to standard, Warszawa dobija do 17 000 zł

Ceny mieszkań biją rekordy. Ponad 10 tys. za mkw. już to standard, Warszawa dobija do 17 000 zł

Stawki za 1 mkw. w miastach wojewódzkich osiągają historyczne wyniki. Najdrożej jest w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. W stolicy cena za mkw. na rynku pierwotnym w IV kw. wynosiła średnio 16 815 zł, natomiast na rynku wtórnym jeszcze więcej – 17 403 zł. Najszybsze tempo wzrostu cen odnotowały Katowice – na rynku wtórnym mieszkania w IV kw. zdrożały nawet o 47% r/r. Na rynku pierwotnym rekordzistą był Toruń – w IV kw. ceny wzrosły tam o 32% w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku.

Mieszkania w dużych miastach Polski nadal są gorącym towarem. Eksperci multiporównywarki rankomat.pl sprawdzili, jak wygląda obecnie popyt na własne cztery kąty w 18 miastach wojewódzkich. Podstawą do zestawienia były dane zebrane przez RynekPierwotny.pl i GetHome.pl – portale z branży nieruchomości. Analiza cen mieszkań dotyczy cen ofertowych lokali na rynku pierwotnym i rynku wtórnym w okresie między ostatnimi kwartałami 2023 i 2022 r. 

Rynek pierwotny: Lublin i Białystok gonią czołówkę

Ceny mieszkań – rynek pierwotny_rankomat.plW 11 na 18 miastach wojewódzkich metr kwadratowy w IV kwartale 2023 r. przekroczył pułap 10 000 zł. Najtańszy w tym gronie był Lublin (10 263 zł), a najdroższa Warszawa (16 815 zł). Mieszkania z rynku pierwotnego podrożały gwałtownie nie tylko w miastach od lat uznawanych za najdroższe (Warszawa, Kraków, Gdańsk), ale dotąd trzymających umiarkowaną cenę za 1m2 (Katowice, Olsztyn, Toruń).

Najlepsza sytuacja dla kupujących nowe mieszkanie występowała w Opolu, Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Tam w IV kwartale 2023 r. mieszkania nie przekraczały ceny ofertowej 7800 zł/1m2. Średnie ceny poniżej 10 000 zł/m2 jeszcze utrzymały się w Bydgoszczy, Kielcach, Białymstoku i Rzeszowie – wynika z danych RynekPierwotny.pl.

– Powodów tak gwałtownie rosnących cen nowych mieszkań najłatwiej upatrywać w inflacji, która w ubiegłym roku osiągała dwucyfrowe wskaźniki. Jednak nie mniej winnym były rządowe programy dopłat do kredytów hipotecznych, które napędziły popyt na mieszkania. Planowane wprowadzenie kredytów 0% może jeszcze bardziej nakręcić spiralę wzrostów na rynku nieruchomości – ocenia Konrad Pluciński, analityk rankomat.pl.

Rynek wtórny: Kraków zaraz będzie droższy od Warszawy

Ceny mieszkań – rynek wtórny_rankomat.plNa rynku wtórnym, według danych GetHome.pl, mieszkania też drożeją, ale w nierównym tempie. W ciągu roku cena ofertowa za 1m2 mieszkania potrafiła urosnąć w Krakowie o prawie 4000 zł, do poziomu 16 637 zł. A to już niewiele mniej od stawki w Warszawie (17 403 zł). W Zielonej Górze mieszkania podrożały najmniej, bo o nieco ponad 300 zł na metrze kwadratowym, do kwoty 7855 zł.

Na koniec 2023 r. mieszkania kosztowały standardowo powyżej 10 000 zł/m2, poza Warszawą i Krakowem, także w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, a do tego grona dość nieoczekiwanie dołączyły Katowice (10 251 zł). Stolica województwa śląskiego wyprzedziła droższe przed rokiem Szczecin, Białystok, Lublin i Rzeszów. Jeszcze w IV kw. 2022 r. mieszkania w Katowicach należały do najtańszych z miast wojewódzkich. Rok później najniższe stawki za 1m2 miały m.in. Opole (8168 zł), Bydgoszcz (8038 zł) i Gorzów Wlkp. (6623 zł).

W Katowicach i Toruniu ceny mieszkań wystrzeliły

Wysokie ceny mieszkań w niektórych miastach wojewódzkich to jedno. Uwagę zwraca też tempo, w jakim lokale drożeją. Na rynku pierwotnym najszybciej rosła cena za 1m2 w Toruniu – o 32% między IV kwartałem w 2022 i 2023 roku. Równie gwałtownie drożały mieszkania w Olsztynie (24%). Z miast i tak już uchodzących za kosztowne pod względem cen nieruchomości stawki rosły o 23% w Warszawie, 24% w Krakowie i 29% w Gdańsku. Były też wzrosty minimalne rzędu 1%, jak w Zielonej Górze. Pozytywnym zaskoczeniem dla kupujących było Opole, gdzie 1m2 nieznacznie potaniał, o 5% w ciągu roku – wynika z danych RynekPierwotny.pl

Na rynku wtórnym każde miasto odnotowało wzrost cen mieszkań. Jak podaje GetHome.pl, najmniej Zielona Góra i Rzeszów (po 4%), a także Gorzów Wlkp. (8%). Znacznie szybciej rosły stawki za 1m2 w Kielcach (20%), Wrocławiu (22%) czy Olsztynie (24%). Mimo że podwyżki w Krakowie (30%) były prawie dwukrotnie wyższe od Warszawy, to wynik Katowic (47%) przebija wszystkie pozostałe miasta wojewódzkie.

Ceny ubezpieczenia mieszkania też w górę

Wzrost cen mieszkań oznacza też wzrost składki za polisę mieszkaniową. Dzieje się tak, ponieważ wartość nieruchomości to jeden z głównych czynników wpływających na cenę ubezpieczenia.

– Na szczęście koszt polisy wzrośnie tylko nieznacznie, o góra kilkanaście złotych za roczne ubezpieczenie. I to pod warunkiem, że mieszkanie znacznie zmieni swoją wartość, na przykład z 200 na 300 tysięcy złotych. Przy ubezpieczeniu niezbędna będzie też indeksacja składki. Dzięki temu zawsze otrzymamy tyle odszkodowania, ile rzeczywiście warte jest mieszkanie w danej chwili, a nie w momencie zakupu – podkreśla Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości Rankomat.pl  

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...